Juniorská extraliga: Jasný formát, přímý sestup a snad i větší kvalita

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Jen to nezakřikněme, ale... Nejvyšší českou juniorskou soutěž snad čeká po letech nesmyslného rozšiřování, překotných změn a emotivních sporů stabilizace. Kromě hlasů ze všech koutů hokejového hnutí tomu nasvědčuje i její formát.

Hlinka Gretzky Cup

Juniorská extraliga, k níž se letos v lednu vrátila coby titulární partner společnost DHL Express, po sezoně 2021/22 zeštíhlila o pět českých týmů i rakouský Salcburk. Zůstalo tedy čtrnáct účastníků.

Ti všichni před sebou mají ročník s nejjednodušším formátem soutěže, jaký novodobá historie pamatuje. Chybí jakékoli nadstavby, play out či boje o záchranu. Karty jsou dopředu jasně rozdané, není prostor na výmluvy a domnělé nespravedlnosti k jednomu či druhému.

V základní části se každý utká s každým dvakrát doma a dvakrát venku.

Kdo po 56 kolech skončí na posledním, čtrnáctém místě, ten přímo sestoupí do Ligy juniorů.

První osmička naopak půjde do play off, jemuž zůstává formát z minulého ročníku.

Vítěz vyzve osmého, druhý sedmého a tak dále. Čtvrtfinále se bude hrát na tři vítězná utkání, semifinále a finále pak na čtyři vítězná utkání.

Podobně jako v případě Extraligy dorostu, také u juniorů lze těžko předpokládat, že by se kluby na rozdíl od letošního jara rozhodly nastoupit do série o třetí místo. Pokud svůj postoj nezmění, bronzové medaile získá z poražených semifinalistů ten, který se lépe umístil v základní části.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Pro potřeby rozlosování bylo čtrnáct týmů podle územního principu rozděleno do těchto dvojic:

HC Energie Karlovy Vary – HC Litvínov
HC Škoda Plzeň – HC Sparta Praha
Bílí Tygři Liberec – BK Mladá Boleslav
HC Dukla Jihlava – HC Kometa Brno
HC Dynamo Pardubice – Mountfield HK
HC Olomouc – PSG Berani Zlín
HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Oceláři Třinec

Hrát se bude opět formou dvojzápasů, týmy z jedné dvojice tak v pátek a sobotu vždy přivítají celky z jiné dvojice. Důvodem je pochopitelně snížení výdajů na cestování. Protože je dvojic lichý počet, vždy v pátek bude mít jedna volný los a v sobotu naopak její příslušníci vyjedou proti sobě.

Základní část startuje poměrně brzo, už 2. září, a vyvrcholí 18. března. Oproti loňsku, přesněji tedy součtu základní části a nadstavby, totiž bude čítat o šest zápasů víc. Počítá s trojicí reprezentačních přestávek – v listopadu, o Vánocích a v únoru.

Play off odstartuje 21. března, o mistrovi se rozhodne nejdříve 20. a nejpozději 27. dubna. Sezona tedy stoprocentně skončí dřív než v minulém ročníku, kdy finálovou sérii mezi Libercem a Plzní rozhodli indiáni až v sedmém duelu 28. dubna.

Je to právě obhájce titulu, kdo bude mít v úvodním kole nové sezony volný los; o den později vstoupí do soutěže na ledě Sparty.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Rozlosování úvodního víkendu DHL ELJ

Pátek 2. září – 1. kolo:
Bílí Tygři Liberec – HC Olomouc
BK Mladá Boleslav – PSG Berani Zlín
HC Dukla Jihlava – HC Oceláři Třinec
HC Kometa Brno – HC VÍTKOVICE RIDERA
HC Energie Karlovy Vary – HC Dynamo Pardubice
HC Litvínov – Mountfield HK

Sobota 3. září – 2. kolo:
Bílí Tygři Liberec – PSG Berani Zlín
BK Mladá Boleslav – HC Olomouc
HC Dukla Jihlava – HC VÍTKOVICE RIDERA
HC Kometa Brno – HC Oceláři Třinec
HC Energie Karlovy Vary – Mountfield HK
HC Litvínov – HC Dynamo Pardubice
HC Sparta Praha – HC Škoda Plzeň

Kompletní rozlosování soutěže »

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz