Juniorská škatulata II: Další Vejmelka, nerozluční Berani či Ukrajinec z Písku

Lukáš Vejmelka | Foto: Markéta Křížová

K jakým změnám a přesunům došlo před sezonou v kádrech účastníků DHL extraligy juniorů? Je tady druhý přehled, tentokrát věnovaný situaci v brankovištích týmů východní skupiny. Čtyři z osmi mají jedničku, která chytala už loni, dva čerpaly z vlastních následníků a dva staví na posilách.

HC Oceláři Třinec

Třinecké brankoviště v minulém ročníku výhradně patřilo Jakubům. Prostor si rozdělili především starší Jakubové Král s Klimkem, potom se o slovo přihlásil Milota. Talentovaný dorostenec nastoupil do juniorky impozantně, po titulu v mladší kategorii navíc vytrhnul starším parťákům trn z paty v památném sedmém semifinále s Jihlavou. Teď už se ale na reprezentační jedničku osmnáctky těší v Cape Breton.

Ze jmenované dvojice zůstal u Ocelářů pouze Jakub Král (2004). Je trochu vtipné, že záda mu nově kryje Adam Černý (2005), který do klubu přišel právě z Dukly! Ačkoli už v sezoně 2021/22 debutoval v Chance lize, v juniorce neměl za Filipem Maláčem téměř žádný prostor. Třineckou trojkou je Denis Heczko (2006), jenž si v dorostu nevybudoval pevnější pozici.

Jakub Král

Jakub Král | Foto: Martina Sikorová, hcocelari.cz

HC Dukla Jihlava

Jak už bylo zmíněno, jihlavská mládež zažívá tak trochu novou dobu „po Maláčovi“. Ten zkusí prorazit mezi profesionály, po boku jen o čtyři roky staršího Adama Berana rozhodně má v áčku šanci. Před novou sezonou bojovalo o místo v juniorce rovnou pět gólmanů.

Nejlepší startovní pozici získal Lukáš Vejmelka (2004). Mladší bratr Karla Vejmelky dosud chytal jenom Regionální ligu juniorů doma v Třebíči, v soutěži byl stabilně nejlepším brankářem. Nyní vytvořil extraligovou dvojici s Davidem Cinkou (2005), loňským dílkem postupové mozaiky Českých Budějovic, který pětkrát nastoupil i v druholigovém Hronově. V případě potřeby bude připraven Filip Sigmund (2005), loni fantastický za zády juniorky Havlíčkova Brodu.

David Cinka

David Cinka | Foto: Natálie Egartová, hcdukla.cz

HC VÍTKOVICE RIDERA

Ostravané v minulém ročníku nasadili pouze dva brankáře. Darek Bartošák už z mládeže „vyrostl“, to Denis Irgl (2004) má před sebou ještě rok. V tom minulém pochytal víc než 93 procent puků, a to dokonce i ve smolném čtvrtfinále play off s Jihlavou. Čísla svědčila o tom, že nečekané selhání Ridery nešlo za synem Zbyňka Irgla ani maličko.

Nyní by Denis rád dotáhl tým k většímu úspěchu. Společně s Jakubem Smolkou (2005), který byl jasnou jedničkou vítkovického dorostu v předminulé sezoně a tu poslední strávil v Havířově. Za nejslabším týmem Ligy juniorů se mohl dosytosti vychytat. Na šanci bude dále čekat Štěpán Vávra (2006), jenž v dorostu ke konci ročníku zaznamenal tři čistá konta ve čtyřech po sobě jdoucích startech.

Denis Irgl

Denis Irgl | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

HC Dynamo Pardubice

S mládežnickými roky se rozloučil pardubický držák Michal Borovička. Žezlo postupně předával výtečnému Lukáši Matěchovi, ale ten se po draftu do kanadské juniorky vydal za těžší výzvou: Převzít žezlo v Tri-City Americans po Tomáši Suchánkovi.

Náhradu si Dynamo našlo výhradně v mladším ročníku 2006. Řeč je zejména o Lukáši Vilémovi, který si dorosteneckou extraligu zachytal ve Vsetíně už jako dvanáctiletý, ale teprve loni ve Vítkovicích dostal větší počet startů mezi českou elitou. Jeho nový parťák a vrstevník, ukrajinský gólman Roman Batih má zkušenosti pouze z Ligy dorostu v Písku, kde jeho týmu na jaře smolně utekl postup do play off. Lukáš Filípek chytal stejnou soutěž za Chrudim.

Roman Batih

Roman Batih | Foto: Facebook HC Dynamo Pardubice - mládež

HC Kometa Brno

Brněnské brankoviště loni neochvějně patřilo Janu Kavanovi. Od poloviny listopadu se bez něj Kometa obešla v jednom jediném zápase! A protože člen mírně odskočené čtyřky gólmanů ročníku 2005 na rozdíl od tria Dybal, Kasal, Matěcha zvolil setrvání v Česku, může se zařadit k hvězdičkám extraligy.

Má nicméně zajímavé parťáky. Do Brna přišel břeclavský odchovanec Petr Žurek (2004), jenž předváděl v prvoligovém Přerově výborné výkony a šanci v extralize si rozhodně zaslouží, byť ji paradoxně nebude chytat u Zubrů. O slovo se hlásí i Jan Ondráček (2006). Ten sice sestoupil s dorostem Šumperka, ale i přesto mu v loňských záznamech svítí famózní úspěšnost 93,10 procenta! Že se brankáři s pouhými 11 výhrami ze 33 zápasů povede něco takového, je unikát.

Petr Žurek

Petr Žurek | Foto: Markéta Křížová

Berani Zlín

Dva roky byl jedničkou Beranů Tobiáš Synek. Jeho mládežnický čas teď už pominul, stejně jako řada dalších junáků z regionu bude mezi dospělými oblékat dres druholigového Vyškova. Tomáš Málek (2005), který na to má ještě čas, v minulém ročníku odchytal za juniorku 19 zápasů, ale statisticky patřil do podprůměru.

Nyní zůstává součástí zlínského tria, ovšem do sezony vstoupil tým s dvěma mladšími brankáři. Marek Uherek a Samuel Kowalczyk (oba 2006) tvoří nerozlučnou dvojici, která byla stabilně v reprezentačním hledáčku; loni v dorostu měl o něco víc prostoru a také o něco lepší čísla Uherek. Právě on odchytal první čtyři kola nového ročníku juniorské extraligy.

Marek Uherek

Marek Uherek | Foto: Markéta Křížová

HC Olomouc

Hanáci byli v minulém ročníku jediným dalším klubem po Vítkovicích, který v brance protočil pouze dvě jména. Ta se navíc střídala téměř rovnoměrně. O trochu víc času strávil na ledě Antonín Nowak, který už v juniorské kategorii skončil, mladší Dominik Frgál (2005) ho ovšem statisticky předčil.

Proto mu trenéři můžou důvěřovat i v další sezoně. Frgál vytvořil osmnáctiletou dvojici s Michaelem Valentou (2005), tedy jedním ze spousty bývalých šumperských Draků, kteří přešli do krajské metropole. Ovšem Valenta tam nepřešel přímo; po konci v dorostu strávil minulý ročník v maďarském Dunaújvárosi. Zachytal si soutěže U18, U21 i dospělých.

Dominik Frgál

Dominik Frgál | Foto: Facebook Mládež HC Olomouc

HC ZUBR Přerov

Jak už jsme zmínili u Komety, úspěšné tažení Přerova do ligového finále a tedy i do extraligy šlo v brance na vrub Petra Žurka. Vzhledem k jeho odchodu na jih Moravy se nyní uvolnilo místo pro loňskou dvojku, Martina Vojtka (2005). Ten už k juniorské extralize také přičuchnul, a to shodou okolností právě v Kometě, kde ve svém jediném startu dokonce vynuloval Plzeň.

Záda Vojtkovi kryje další známá přerovská tvář – nejmladší gólman na aktuálních extraligových soupiskách Vojtěch Ryšavý (2006). Tomu loni patřilo brankoviště dorostu Zubrů, kde bez ohledu na to, zda vyhrával, či prohrával (a takových případů bylo víc) držel svou úspěšnost zákroků téměř na 92 procentech.

Martin Vojtek

Martin Vojtek | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz