Juniorské kousky na MS? Zlato, bronz, brankostroj i vyrovnání Jágra

Lane Hutson a Dans Ločmelis | Foto: Markéta Křížová

Zatímco v českém kádru se na mistrovství světa nepředstavil ani jeden hráč narozený v novém tisíciletí, v jiných týmech o sobě dali vědět i mladíci spadající do juniorské kategorie. Mrkněte, jak se jim v Rize a Tampere vedlo.

V devatenácti letech druhým nejlepším střelcem na mistrovství světa? Cutter Gauthier ohromil sedmi góly včetně hattricku do sítě Francouzů. Philadelphia, která si ho loni vybrala z pátého místa draftu, možná ještě vezme zpět své svolení, aby nadaný Američan pokračoval na univerzitě...

„Jeho střela bude smrtící, jedna z nejlepších v NHL,“ predikoval Gauthierův spoluhráč Alex Tuch. Koneckonců, poznali to i čeští hokejisté ve čtvrtfinále.

A mimochodem, 57 Gauthierovým střelám na branku se žádný jiný hráč na šampionátu ani nepřiblížil.

Velký přehled, neuvěřitelně šikovné ruce, jeden úchvatný gól a šest kanadských bodů. Takovou vizitku zanechal na MS další americký talent, obránce Lane Hutson.

Na druhou stranu ale přidal i chyby, často plynoucí z jeho sebevědomí. Občas zbytečně riskoval a v bojích o medaile byl na ledě u obou rozhodujících gólů, které USA inkasovaly v prodloužení.

Také Kanaďan Adam Fantilli se zaskvěl parádní trefou, kterou v semifinále rozhodl o vítězství nad Lotyšskem. Celkem bodoval jen třikrát (1+2), jako jediný junior ale stál na konci se zlatou medailí.

Vyhrát MS i MSJ v jedné sezoně se mu povedlo teprve jako jedenáctému hráči v historii.

Pravda, možná ještě větší radost měl Dans Ločmelis, který dosáhl s Lotyšskem na historický bronz. Přispěl k němu třemi body (2+1), ale pozor, všechny zaznamenal v play off! Stal se druhým nejmladším lotyšským střelcem na MS v historii.

O tom, jak velkou pozornost přitáhl, svědčí i statistika webu eliteprospects.com – minulý týden byl Ločmelis druhým nejvyhledávanějším hráčem po Fantillim. Teď uvidíme, co prospekt Bostonu ukáže na univerzitě.

Smutný z týmového výsledku byl naopal centr první švédské formace Leo Carlsson. Osobně ale na MS zanechal parádní stopu, díky pěti bodům (3+2) vyrovnal desátý nejlepší počin v podání hráče v draftové sezoně. Počin Jaromíra Jágra z roku 1990.

Ohrozí pozici Adama Fantilliho? I díky svým fyzickým parametrům by do NHL mohl prorazit hodně rychle.

Velkou smůlu měl David Reinbacher, hlavní kandidát na pozici prvního obránce letošního draftu. Při zákroku Rasmuse Sandina si zranil koleno, ale po třech vynechaných utkáních se do hry vrátil.

Potom měl důležitou úlohu při záchranářském vítězství nad Maďarskem: Připsal si asistenci a na ledě strávil 23 minut.

Z hráčů juniorského věku už dále bodoval jen kazachstánský útočník Dinmuchamed Kajyržan. Zklamáním po osobní i týmové stránce dopadl turnaj pro slovenského zadáka Šimona Nemce, jenž po loňských „hodech“ nepředvedl ideální výkony. „Na Slovensku máme pět miliónů trenérů,“ reagoval potom dotčeně na kritiku.

S nulou na kontě branek i asistencí završil turnaj dánský talent Oscar Fisker Molgaard, byť proti Američanům byl blízko k největšímu gólu své dosavadní kariéry.

Do osudu šampionátu se nezapsali ani Norové Noah Steen, Isak Hansen a Petter Vesterheim, stejně jako Zétény Hadobás z Maďarska.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz