Juniorské ohlédnutí, díl třetí: Mistři i Salcburk bez play off

Foto: Karel Švec, Český hokej

Jedno zklamání vedle druhého. Jinak ani nejde popsat uplynulou sezonu DHL Extraligy juniorů z pohledu účastníků skupiny C, která navzdory silnému složení nedodala ani jeden tým do vyřazovacích bojů. Tady je třetí díl souhrnu.

Nový fanshop

HC Kometa Brno

Junioři Komety vstupovali do sezony jako obhájci loňského titulu, který však vzhledem k posunu ročníků pamatovalo jen málo hráčů. I přesto měli ambice vysoké, jenže – překvapivě nepostoupili do play off a z plánovaného útoku na titul bylo až jedenácté místo!

Základní část Brňané vyhráli. Se Salcburkem i Budějovicemi přitom měli zápornou bilanci, jenže na rozdíl od nich sbírali víc bodů v ostatních utkáních a perfektně jim šla prodloužení a nájezdy. Dobře si vedli i v nadstavbě. Možná jim ale paradoxně nejvíc ublížila lednová kanonáda 9:2 do sítě oslabeného Vsetína.

Ve skupině o play off ho totiž hrubě podcenili a Valaši je senzačně vyřadili. Kometa vyhrála ze šesti zápasů jen dva, šanci ztratila cestou na poslední kolo do Varů a s ročníkem se loučila tak brzo, jak to málokdo čekal.

Umístění v 1. části: 1. (49 bodů)
Umístění v nadstavbě o pořadí v play off: 5. (43 bodů)
Umístění ve skupině o účast v play off H: 3. (7 bodů)
Celkové umístění: 11.

Osobnosti týmu

Michal Kunc – Ze stabilních členů kádru jako jediný překonal hranici bodu na zápas, a to díky rovnoměrnému počtu 25 gólů a 25 asistencí.
Vojtěch Střondala – V Chance lize měl vynikající první sezonu a když se vrátil do juniorky, bojoval za ni, jak mohl. Ani on, ani Karel Plášek, Matěj Novák a Marek Škvrně však ke kýženému cíli nepomohli.
Radek Kučeřík – Pro Kometu bylo velmi lichotivou vizitkou, že dva její obránci hráli na MS osmnáctek. Tedy Kučeřík a Jan Mlčák. První jmenovaný patřil mezi nejmladší kapitány v lize.

Talenti týmu

Byla by samozřejmě chyba hodnotit sezonu jen podle výsledku, neboť Kometa dávala prostor spoustě mladíků. Celou sezonu nasazovala šest hráčů ročníku 2002 v čele s Erikem Meluzínem a Jakubem Malým, svými výkony v juniorce uchvacoval ještě o rok mladší zadák Stanislav Svozil.

Foto: Karel Švec, Český hokej

EC Red Bull Salcburk

Rakouská akademie šla do sezony s poněkud těžším břemenem než loni ve starším dorostu, juniorskou extraligu totiž stále hrála s týmem U18, tedy hráči ročníku 2001 a 2002. Přesto se netajila stejně vysokými ambicemi jako loni. Ovšem ty se stejně jako v případě Komety zarazily už před branami play off.

Salcburk v základní skupině zaostal za Brňany o pět bodů, velkou ztrátu na nejlepší neměl ani v nadstavbě, jenže pak si nedokázal poradit s Třincem a Slavií. Oceláři mu vzali všech šest bodů, sešívaní „jen“ tři, ale díky jedné výhře nad Třincem odsoudili akademiky ke ztrátě nadějí už před posledním kolem.

Nic to ovšem nemění na tom, že Red Bull dál vnášel mezi české kluby svěží vítr a na mezinárodní tým plný skvělých individualit se chtěl každý vytáhnout. Kdo kritizuje jeho setrvání v soutěži, ten na to asi zapomíná...

Umístění v 1. části: 2. (44 bodů)
Umístění v nadstavbě o pořadí v play off: 6. (42 bodů)
Umístění ve skupině o účast v play off G: 3. (7 bodů)
Celkové umístění: 12.

Osobnosti týmu

John Jason Peterka – Německý mladíček nasbíral ve 48 utkáních 94 bodů (45+49) a kanadské bodování soutěže ovládl s velkou dominancí. Dostal tak laso od mateřského Mnichova, kde už bude hrát za áčko. Češi ho nejspíš potkají ve skupině na MS do 18 i 20 let.
Elis Nikolai Hede – Peterkův dvorní asistent byl v bodování ELJ třetí, co do počtu nahrávek ale vůbec nejlepší (51). Finský útočník vedl tým jako kapitán.
Luka Nyman – Další Fin patřil k nejtalentovanějším obráncům soutěže. Účastník listopadového World Hockey Challenge jde ve stopách staršího bratra. útočníka Linuse.

Talenti týmu

Red Bull měl jasně nejmladší tým, ale taky hodně kosmopolitní. Z hráčů kategorie U17 se po Peterkovi a Nymanovi sluší zmínit Slováka Oleksije Mykluchu, Němce Josefa Ehama nebo Bělorusa Vladislava Polegoška. Ti všichni se vydali zlepšovat do klubu s nejlepším zázemím na kontinentu.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

HC Motor České Budějovice

Zklamání číslo 3. Ani obhájci titulu ze staršího dorostu nedokázali na loňskou sezonu navázat a do play off se vůbec nepodívali, po odchodu Matěje Tomana a Šimona Kubíčka za moře se zařadili jen do průměru extraligy.

Motor rozjel sezonu dobře a do listopadové reprezentační pauzy se zdálo, že by třeba mohl zopakovat své loňské tažení. Jenže potom dopadl tvrdě na zem. Od 15. listopadu do 5. ledna prohrál třináct ze čtrnácti zápasů, což jeho sebevědomí dost pošramotilo.

Ačkoli se před klíčovými boji zase zvedl, ve skupině o play off narazil na tři velmi dobře připravené soupeře. Ze severočeského tripu se Budějovičtí vrátili bez bodu, doma potom naopak dvakrát uspěli za plný počet, jenže s Chomutovem ztratili slibné vedení 2:0 a v posledním kole už nepříznivý osud nenapravili.

Umístění v 1. části: 3. (43 bodů)
Umístění v nadstavbě o pořadí v play off: 10. (33 bodů)
Umístění ve skupině o účast v play off F: 4. (6 bodů)
Celkové umístění: 14.

Osobnosti týmu

Pavel Novák – V áčku se bohužel napevno neusadil, což aspoň byla vynikající zpráva pro juniorku. Jeden z nejmladších hráčů kádru dal ve 31 utkáních 29 gólů.
Jan Tlačil – Právě jeho lednový příchod zlomil černou sérii. Syn známého kouče tým okamžitě pozvedl a vrátil mu naději na úspěch, sbíral skoro dva body na zápas.
Jakub Čížek – Produktivní pracant se probojoval do osmnáctky a zahrál si na listopadovém turnaji v Kravařích. Jenže koncem ledna si zranil loket a sezona pro něj smolně skončila. Motor jeho služby rozhodně postrádal.

Talenti týmu

Jihočeské barvy hájila řada hráčů ročníku 2002, i když je pravda, že na Novákovy výkony žádný vrstevník zdaleka nenavázal. Řeč je o útočnících Františku Schwartzovi, Janu Janochovi či Jaroslavu Pouzarovi. Do reprezentační sedmnáctky stabilně patřil Václav Svach, ale defenzivní zadák se zranil chvíli po Čížkovi a přišel tak o vrchol ročníku i zlatý olympijský festival.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

HC Olomouc

Hanáci věděli, že ve skupině se hodně nacestují a že s postupem z první trojky budou mít těžkou práci. Nakonec jim zase tak moc nechybělo. Po listopadové přestávce jim ale zvlhnul střelecký prach: V klíčových čtyřech kolech dali pouhopouhý jeden gól ze hry (!) a jakmile povolila skvělá defenzíva, poroučeli se do nižší nadstavby.

Ta navzdory předešlým sympatickým výkonům Olomouci nesedla, z 22 kol vyhrála jen sedmkrát a těsně se udržela nad hranou nejslabší skupiny o udržení. Otázka, co bude s její juniorkou dál, pak měla pro Moru šťastnou odpověď: Díky extraligové příslušnosti A-týmu bude moci hrát Ligu akademií.

Umístění v 1. části: 4. (35 bodů)
Umístění v nadstavbě o pořadí na 13.–24. místě: 8. (66 bodů)
Celkové umístění: 20.

Osobnosti týmu

Josef Podlaha – Olomouc měla dva výrazné tahouny, syn sportovního manažera byl jedním z nich. Útočník hrající na výjimku ale vedle kanadských bodů sbíral taky hodně trestných minut, celkem 107.
Michal Matiaško – Mladší z dvojice byl v tomto ohledu slušnější, po přestupu ze Vsetína měl velmi dobrou sezonu. A stejně jako jeho parťák se dočkal i šancí v mužské extralize. Letos by jich mohlo přijít víc, klub se mladých nebojí.
Vojtěch Mokrý – Olomouc měla problémy spíše v ofenzívě, to její brankářská jednička navázala na čísla z předchozích sezon. Mokrý atakoval úspěšnost 92 procent a zařadil se mezi nejlepší gólmany, juniorku navíc může chytat ještě dva roky.

Talenti týmu

Pod Karlem Beranem hráli jak v reprezentační sedmnáctce, tak v klubu Joshua James Mácha a Tobiáš Handl. Druhý jmenovaný se nečekaně skvěle chopil šance v oslabené sestavě A-týmu, za který odehrál 14 zápasů a dal i gól. Celou sezonu odehráli za juniorku taky nositelé známých jmen Daniel Ministr a Matěj Tomajko.

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

HC Dukla Jihlava

O tom, jakým směrem se bude sezona Dukly ubírat, napovědělo už prvních devět kol: Získala v nich jediné vítězství. Potom svoje výkony o kus zvedla a jen těsně zaostala za čtvrtou Olomoucí, a to i díky mnohem lepším nadstavbám. Získala v nich o osm bodů víc.

Ve skupině zklamaných ale zase upadli Jihlavští do letargie a bojovali pouze o záchranu. Trápili se zejména v domácím prostředí, kde po Novém roce nevyhráli víc než dva měsíce. Náskok na poslední dvojici rivalů z Vysočiny nicméně drželi bezpečný a teď zkusí vytěžit z jejich sestupu, aby po třech letech zase zabojovali o vyšší příčky.

Umístění v 1. části: 5. (34 bodů)
Umístění v nadstavbě o pořadí na 13.–24. místě: 9. (64 bodů)
Celkové umístění: 21.

Osobnosti týmu

Tomáš Chlubna – Už dva roky po sobě je jasně nejproduktivnějším hráčem reprezentačního ročníku 2002. Stejný primát mu letos patřil v juniorce, přestože ho na měsíc zastavilo zranění. Už by chtěl víc času v áčku, zmínil i variantu odchodu do Kanady.
Miroslav Juda – Útočná stálice jako jediná odehrála kompletní porci 48 zápasů, po konci sezony podepsala s Jihlavou smlouvu. „V A-týmu s ničím moc nepočítám, jen to zkusím,“ prohlásil pak Juda pokorně.
Matěj Vála – Ročník načal v juniorce, ale brzy se přesunul do prvního týmu, kde jeho zápasový čas neustále rostl až k 18 minutám. Když se vrátil k juniorům, jako zadák pravidelně bodoval.

Talenti týmu

Mladíkům v kádru jasně vévodil Chlubna, prostor dostával ještě Patrik Čermák. A pak dvě reprezentační opory ročníku 2003 – útočník Matouš Menšík a obránce David Moravec. Jenže Menšík míří do Finska a Moravec do Mladé Boleslavi...

SKLH Žďár nad Sázavou

Chtěli se pohybovat v klidných vodách tabulky a povedená příprava i start ostré sezony napovídaly, že by to pro juniory Žďáru mohly být reálné ambice. Z prvních sedmi zápasů vyhráli pět a ocitli se dokonce na samé špici náročné skupiny.

To ale netušili, že od té doby zapíší až do konce sezony jenom dalších sedm vítězství... S tímhle nemohly Plameny na záchranu vůbec pomýšlet a nakonec skončily úplně poslední, takže extraligu – stejně jako tu dorosteneckou – ztratily bez ohledu na administrativní zásah Českého hokeje.

Podíl na tom měly i odchody tahounů Tlačila, Poizla, Klodnera a Konečného, ovšem do krize zabředl Žďár už v době, kdy za něj ještě hráli. Jakou cestou se klub, spolupracující s mládežnickou akademií v Telči, vydá?

Umístění v 1. části: 6. (28 bodů)
Umístění v nadstavbě o pořadí na 13.–24. místě: 12. (50 bodů)
Celkové umístění: 24. a sestup

Osobnosti týmu

Dominick Vašíček – Do Žďáru přišel v předešlé sezoně z Komety, teď ovládl týmové statistiky se 46 body ve 47 zápasech.
Jan Radosta – Bratr trenérky Zuzany Radostové neměl v bráně oslnivá čísla, nicméně na tom se podílel celý tým. Druhý nejvytěžovanější gólman extraligy čelil 1563 střelám, víc na nikoho v soutěži nešlo.
Daniel Poizl – Snad proto, že střelce Jana Tlačila jsme zmínili už u Budějovic... Produktivní zadák Poizl společně s parťákem Klodnerem zvedli v lednu kotvy a po necelých třech letech se přestěhovali do juniorky Sparty a áčka Benátek. Nicméně na MS osmnáctek to nedotáhli, a tak musí makat dál.

Talenti týmu

Žďár absolvoval sezonu s velmi mladým kádrem a nejméně osm startů si připsalo hned dvanáct borců U17, včetně Slováka Roberta Bača z ročníku 2003. Jiří Puczek byl dokonce s 15 góly třetím nejlepším střelcem týmu, celý rok v juniorce odehráli i Richard Pětník a Matěj Mikulík.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz