Kanada? Neskutečná zkušenost! Ale na tu vteřinu nezapomenu, říká Štěbeták

Ondřej Štěbeták v dresu reprezentace U17 | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

28. listopadu 2023, 20:08

Martin Voltr

Adam Benák, Matěj Pekař, Tomáš Poletín... Jistě, to jsou příklady talentovaných útočníků ročníku 2007, kteří si nějakou dobu říkají o pozornost. Ale na turnaji World U17 Hockey Challenge si ji vysloužil i brankář Ondřej Štěbeták. Jeho jméno si určitě zapamatujte, protože jihlavský gólman chytal v Kanadě skvěle!

Šestnáctiletý brankář je na domácí scéně tak trochu skrytý, chytá totiž v jihlavském dorostu, který nepatří mezi nejlepší republikové týmy. Na mezinárodním poli na sebe však upozorňuje od letošního února, kdy se vytáhl v premiéře za reprezentační šestnáctku.

Nyní Ondřej Štěbeták zaujal i zámořské pozorovatele. Na neoficiálním mistrovství světa své věkové kategorie se rychle stal jedničkou české reprezentace a nakonec odchytal sedm z osmi zápasů. Dva soupeře vynuloval, včetně Finska ve čtvrtfinále. Úspěšnost 89,2 procenta tak úplně nevypovídá o tom, jak dobrou práci odvedl.

I díky jeho pomoci Češi pomýšleli na medaili. K postupu do finále a senzačnímu skalpu Američanů jim chybělo jen 0,7 sekundy... Nakonec ale smutnili a skončili čtvrtí.

Ondro, jaké máte na turnaj vzpomínky?
Naprosto skvělé. Byl to neskutečný turnaj, byli jsme super parta a moc jsme si to užili. Škoda, že nám nakonec necinkla ta placka, byli jsme od ní kousek. Ale nedá se nic dělat, na dalších turnajích to snad napravíme a uděláme nějaký dobrý výsledek. Říkám, byla to pro všechny neskutečná zkušenost.

„Byl to neskutečný turnaj, byli jsme super parta a moc jsme si to užili. Škoda, že nám nakonec necinkla ta placka, byli jsme od ní kousek.“

Bude vás krutý osud ze semifinále štvát hodně dlouho?
Samozřejmě nás nějakou dobu štvát bude, ale teď se zase musíme soustředit na práci v klubu, takže nás to nemůže svazovat. Ale není to příjemné.

Dá se říct, že právě semifinálový zápas zůstane nejsilnější vzpomínkou?
Určitě. Ta vteřina do konce… Na to člověk už asi nikdy nezapomene.

Na druhou stranu je ta vzpomínka i hezká, protože jste hráli skvělý zápas proti týmu, od kterého jste předtím dostali desítku.
Já bych řekl, že jsme hráli velice dobře každý zápas, až právě na ten první s Amerikou, kdy jsme dostali desítku. Vždycky jsme hráli vyrovnaně, chvílemi jsme soupeře i přehrávali, takže jsme si dokázali, že umíme hrát s každým. Chyběl kousek… Příště se to pokusíme napravit.

Chyběly vám v zápase o bronz síly? Švédové nemuseli hrát čtvrtfinále.
Švédové jsou neskutečně kvalitní tým a my jsme hráli strašně těžký zápas s Amerikou, do kterého jsme dali úplně všechno. Potom to pro nás bylo třetí utkání ve třech dnech a samozřejmě jsme byli vysílení, ale na to se nebudeme vymlouvat. Pořád myslím, že jsme ten zápas odehráli důstojně. Bohužel to neklaplo.

Který duel se osobně nejvíc povedl vám?
Asi bych řekl výhra nad Kanadou 4:0, tam jsem se cítil opravdu dobře a z toho zápasu jsem měl radost. Z týmového pohledu byl ale každý zápas skvělý.

Když jsem četl komentáře zámořských novinářů, vaše výkony nezůstaly zdaleka bez povšimnutí. Turnaj sleduje spousta skautů. Jak přijímáte, že se o vás už mluví?
Já jsem hlavně rád za tu zkušenost, že jsem tam mohl být a odchytat tolik zápasů. Díky tomu, že se nám dařilo, věřím tomu, že si mě taky někdo všiml. Já jsem si to ale nepřipouštěl, snažil jsem se soustředit jenom na svůj výkon a tohle neřešit, nezatěžovat se tím. Uvidíme, co bude dál.

„Díky tomu, že se nám dařilo, věřím tomu, že si mě taky někdo všiml. Já jsem si to ale nepřipouštěl, snažil jsem se soustředit jenom na svůj výkon a tohle neřešit, nezatěžovat se tím.“

Před turnajem ale nebylo dané, že budete jedničkou, ne?
To jsem vůbec netušil. Jeli jsme tam s tím, že jsme tři gólmani a popereme se o to, kdo dostane nejvíc zápasů. Samozřejmě jsem rád, že jsem toho odchytal tolik, protože mít tolik zápasů na tak velkém turnaji, to člověka strašně moc posune.

A není to úplně obvyklé.
Máte pravdu. Jak ale šly zápasy rychle za sebou, bylo to hodně náročné. Stejně tak to ale bylo náročné pro hráče. Jsem rád, že mi trenéři dali důveru, a doufám, že jsem jim ji co nejvíc splatil.

Jak se vám chytalo na úzkém ledě?
Jelikož máme v Jihlavě taky velice úzký led, tak to pro mě ani takový rozdíl nebyl. Naopak na úzkém ledě hraju radši. Mám radši, když je hra rychlejší. Na širokém mají hráči víc času, můžou se podívat, kde gólman místo, a tak. Podle mě je to tam pro gólmana těžší.

Ondřej Štěbeták zasahuje v zápase proti týmu Kanada White

Ondřej Štěbeták zasahuje v zápase proti týmu Kanada White | Foto: Twitter Hockey Canada

Měl jste čas odkoukávat něco třeba od zámořských brankářů?
V každém zápase, který jsem odchytal, proti mně chytal výborný gólman. Jenom tím, že jsem zápas sledoval a byl v něm, jsem se něco přiučil. Každý gólman tam byl světové úrovně a všichni to můžou dotáhnout vysoko.

Žila obě pořadatelská města turnajem?
Myslím si, že pro Kanaďany je to neskutečná událost, protože tam hraje spousta mladých talentů. Lidi turnaj hodně sledují. Když jsme hráli od dvanácti místního času, na zápasy chodily hlavně děti, takže tam panovala skvělá atmosféra. Nikdy tam nebylo poloprázdno, takže i díky tomu jsem si každý zápas užil.

„Určitě na to máme. S každým jsme hráli velice vyrovnané zápasy, takže věřím, že máme na to udělat jednou velký úspěch.“

Získali jste si během turnaje nějaké fanoušky na svou stranu?
Měli jsme tam pár dětí, které si nás oblíbily, tak dostaly nějaké dresy nebo podepsané zlomené hokejky. Pak nám už chodily fandit na každý zápas. Bylo skvělé mít takovou podporu a vidět, že nám i Kanaďané fandí. Asi tři čtyři hráči tam měli i rodiče, kteří se taky snažili fandit. Už když tam vidíte jenom pár českých dresů, stačí to k tomu, že se vám hnedka hraje líp.

Pro všechny z vás kromě Adama Benáka to byl první velký turnaj kariéry. Je to motivace makat dál, abyste jich zažili víc a ještě větších?
Je to neskutečná motivace pracovat dál! Když jsme viděli, jak je na tom světová konkurence, tak musíme do každého tréninku chodit na sto dvacet procent a dávat tomu úplně všechno, aby nám neutekli a my jsme dokázali na dalším velkém turnaji uhrát dobrý výsledek. Všechno to bude vrcholit mistrovstvím dvacítek, kde chce každý udělat dobrý výsledek.

A když jste tedy tu konkurenci poznali: Má váš ročník na to, aby s ní hrál?
Ano, určitě na to máme. Jak jsem říkal, s každým jsme hráli velice vyrovnané zápasy, takže věřím, že máme na to udělat jednou velký úspěch.

Ondřej Štěbeták je druhým nejvytíženějším brankářem Extraligy dorostu

Ondřej Štěbeták je druhým nejvytíženějším brankářem Extraligy dorostu | Foto: Martin Voltr

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz