„Kladenská mládež je v dezolátním stavu.“ Proto zaniká klub, v němž vyrůstal Jágr

Foto: Facebook HC PZ Kladno

Loni slavily kladenské Pracovní zálohy sedmdesát let existence, ale byla to takříkajíc jejich poslední „radost“. Klub, který vychoval mimo jiné i Jaromíra Jágra, končí.

Slavný zakladatel PZ Kladno Vladimír Svoboda zemřel loni v březnu, těsně se tak nedožil sedmdesátého výročí vzniku klubu. Nedlouho po jeho odchodu jako by pohasl i odkaz, který Svoboda kladenskému, českému i celosvětovému hokeji zanechal.

Je to odkaz čítající celou spoustu talentovaných sportovců, z nichž se později staly hvězdy.

Jaromír Jágr. Tomáš Plekanec. Pavel Patera. Vladimír Kameš. Otakar Vejvoda. Jan Neliba. František Kaberle starší. Jiří Burger. Petr Ton. A další a další.

„Nikdy bych si nemyslel, že něčemu takovému vůbec dojde.“

Ti všichni v Pracovních zálohách vyrůstali, ale nikdo další už na jejich stopu nenaváže. Klub z hokejové mapy mizí. Týmy PZ byly sloučeny s týmy kladenských Rytířů, kteří teď zůstanou jediným hokejovým klubem ve městě.

„Hlavními důvody spojení Rytířů a PZ jsou počty hráčů v jednotlivých ročnících. Na straně PZ už ten počet byl opravdu nedostatečný,“ uvedl v reportáži pro měsíčník města Kladna Martin Vejvoda, sportovní manažer kladenské mládeže.

Ta obecně v posledních letech prochází obrovskou krizí. Jestliže extraligový tým má být pro všechny kluby jakousi výkladní skříní, pak pod tou kladenskou leží spousty nepořádku.

A je zcela logické, že město chce tento nepořádek uklidit.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

„Kladenská mládež je v dezolátním stavu. Například junioři nehrají nejvyšší soutěž, protože z extraligy spadli, a letos dokonce málem spadli i z druhé ligy! Nikdy bych si nemyslel, že něčemu takovému vůbec dojde,“ rozohnil se na webových stránkách města kladenský primátor Milan Volf.

Proto vzniklo nové občanské sdružení Hokejová mládež Kladno, které vedou Jiří Burger, Jiří Kuchler a právě Vejvoda. „Dáváme tam veškeré finanční prostředky, což je jen na mládež 8,5 milionu korun ročně. Z Rytířů a PZ Kladno se pod záštitou sdružení stává jeden kvalitnější kladenský oddíl. Ke zlepšení mládežnického hokeje na Kladně je to nezbytné,“ upozornil Volf.

„Bylo pro nás důležité, abychom dali možnost všem klukům z PZky pokračovat v hokeji.“

Pracovní zálohy přitom ještě v sezoně 2021/22 hrály i dorosteneckou extraligu. Po letech se však už neubránily sestupu a následně byly suverénně nejhorší i ve druhé nejvyšší soutěži.

Menší z kladenských klubů měl v uplynulém ročníku v soutěžích ještě juniorku, devátou, sedmou a pátou třídu. A pak mladší kategorie. Zajímavostí je, že PZ v posledních letech několikrát hlásilo velmi dobrá čísla v náborových akcích.

Všichni jeho hokejisté nyní přecházejí pod Rytíře. „Bylo pro nás důležité, abychom dali možnost všem klukům z PZky pokračovat v hokeji. Ti, kteří měli zájem, se k nám přihlásili, my je přeregistrujeme a můžou pokračovat. V jednom ročníku dokonce otevřeme B-tým,“ řekl portálu mestokladno.cz Vejvoda.

Sloučení by mělo vyřešit problémy s neefektivním využitím ledových ploch. „Nová situace nám umožní trénovat společně mnohem efektivněji a bez toho, abychom museli zbytečně tříštit tréninky do více menších skupin, jako tomu bylo dosud. Zároveň nyní můžeme pracovat s větší základnou hráčů,“ podotkl Martin Vejvoda.

„Muselo dojít ke sloučení družstev, jinak se to ani udělat nedá.“

Rytíři navíc okysličí trenérské štáby. Prozatím odhalili příchod mistra světa z roku 1996 Drahomíra Kadlece nebo Radka Hlavatého, jenž v nedávných letech působil i jako kondiční trenér či manažer u mládežnických reprezentací.

„Jádro trenérů zůstává, ale jsme rádi, že jsme se domluvili na spolupráci s dalšími zkušenými a kvalitními trenéry. Těšil nás jejich zájem, když si vyslechli vizi, na které se chtějí podílet. To bereme pro celkové zkvalitnění za klíčový faktor,“ zmínil Jiří Burger.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Středočeši se v blízké době pokusí o návrat do juniorské extraligy, aby obnovili návaznost mezi mládeží a seniorským týmem a zbytečně nepřicházeli o talenty. V ideálním případě by extraligu potřebovali vybojovat už v následující sezoně – jinak vypadnou ze systému Akademií Českého hokeje.

Sloučení týmů Rytířů a PZ obhajuje i hrající majitel Jaromír Jágr. „Dnes je velká konkurence a není lehké udržet kvalitní hráče. Potřebujete vytvářet stále lepší podmínky a bez podpory to není možné dělat. Město Kladno je s námi a jsem rád, že se společně snažíme dělat kroky, které věřím, že povedou ke zlepšení mládeže. Muselo dojít ke sloučení družstev, jinak se to ani udělat nedá,“ cituje Jágra web města.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz