Kuriozita v kanadské juniorce: Klub dvou Čechů se stěhuje o 7 kilometrů

Hokejisté Mississauga Steelheads | Foto: Facebook Mississauga Steelheads

O příští juniorský šampionát se v nejbližších měsících budou prát i obránce Jakub Fibigr a útočník Adam Židlický, kteří doteď hájili barvy Mississaugy v ontarijské lize. Na startu nového ročníku se však budou stěhovat – a to bez toho, aby byli vytrejdováni.

Stěhovat se totiž budou s celým týmem. Mississauga Steelheads v OHL „končí“, pokračovat budou jako Brampton Steelheads.

Na přesunu do jiného města by samo o sobě nebylo nic tak šokujícího. Složení účastníků kanadských juniorských soutěží se i v posledních letech stále vyvíjí: Z Winnipeg Ice se loni stali Wenatchee Wild (zde tedy dokonce došlo na stěhování přes kanadsko-americkou hranici), hokejisté Hamilton Bulldogs se kvůli rekonstrukci své arény nejméně na tři sezony přesunuli do nedalekého Brantfordu.

Ovšem tady jde zase o úplně jiný případ.

Mississauga i Brampton leží hned vedle sebe v západní části aglomerace Toronta. Haly Paramount Fine Foods Centre a CAA Centre od sebe dokonce dělí pouhých sedm kilometrů!

Mezi arénami se přepravíte mnohem rychleji než mezi domovy Sparty a Slavie, víceméně je spojuje jedna silnice a obě ještě leží u téže dálnice.

Kdyby snad také měla být důvodem přestavba jednoho svatostánku, řekli byste, že je všechno jasné. Jenže omyl. Důvodem číslo jedna jsou špatné návštěvy, na které Steelheads trpí.

Od roku 2012, kdy klub vznikl (a ve městě nahradil Toronto St. Michael's Majors), chodí na jeho domácí zápasy průměrně něco málo přes 2500 příznivců; pokud tedy nepočítáme covidem ovlivněnou sezonu 2021/22. V posledních dvou ročnících byl v tomto ohledu nejhorší v lize.

A to přitom Mississauga nemá vůbec špatný tým. Ten letošní vyhrál 38 ze 68 zápasů základní části a ve Východní konferenci soutěže skončil čtvrtý, jen o pět bodů za první Oshawou. Z play off se ale poroučel už v prvním kole, kdy mimochodem nezdolal Sudbury ani v jednom ze tří domácích utkání.

V tom úvodním ho vychytal český gólman Jakub Vondraš. Před tristní kulisou 1511 diváků!

„Věděli jsme, že musíme něco udělat a vymyslet řešení, které bude pro nás a naše fanoušky fungovat,“ řekl už v únoru, při plánování přesunu, klubový vlastník Elliott Kerr webu The Hockey News. K sestupné tendenci návštěvnosti přispěla od roku 2015 i konkurence v podobě záložního týmu torontských Raptors, jenž zde hraje nižší stupeň basketbalové NBA.

Kluboví představitelé vidí zásadní rozdíl i v tom, co fanouškům nabízí bezprostřední okolí stadionů. „V Mississauze si před zápasem nezajdete na jídlo ani po zápase na pivo. Aréna v Bramptonu má velkou restauraci, která bude v době kolem zápasů praskat ve švech,“ pokračoval Kerr s tím, že takto klub neztratí dosavadní příznivce ani sponzory a současně příliš nezkomplikuje dojíždění hráčům.

V Bramptonu se nejvyšší juniorská soutěž hrála mezi lety 1998 a 2013, než se místní klub Battalion přesunul do North Bay. Ovšem... Že by tehdejší návštěvnost vybízela k optimismu, to vůbec. Podle webu hockeydb.com byla dokonce o dvě stovky nižší než zmiňované číslo Mississaugy!

Na druhou stranu: Loni hostil Brampton mistrovství světa žen, na němž si kanadské reprezentantky vždy (s výjimkou jednoho utkání) vychutnávaly podporu víc než čtyř tisíc fanoušků. Jak navíc Kerr zmínil, hokej se zde těší i oblibě primátora.

A co by mohlo přitáhnout nové příznivce do ochozů lépe než sportovní úspěch? Steelheads měli v uplynulém ročníku nejmladší tým OHL – víc než o rok mladší než například zmiňované Sudbury či pozdější vítězové Memorial Cupu ze Saginaw –, a přesto si počínali velmi sympaticky.

Pakliže jádro týmu kolem Lukea Misy, Portera Martoneho, brankáře Jacka Ivankovice nebo právě i výtečného českého zadáka Jakuba Fibigra udrží, pak mohou v příštích sezonách pomýšlet na velký úspěch.

A dojmy z přesunu do nového domova, byť leží „za rohem“, si tím mohou citelně vylepšit.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz