Loni? Jeden. Teď? Pět za dva týdny! Vždycky jsem si řekl: Dám góla, líčí Ruda

Stanislav Ruda | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Poučit se a zapomenout. Nic jiného ani olomouckým juniorům po minulé sezoně nezbývalo, vždyť v extralize skončili jasně poslední a zachránili se jen díky jejímu rozšíření. Mužstvo kolem nejstaršího hráče týmu i celé soutěže Stanislava Rudy dělá všechno pro to, aby nový ročník skončil úplně jinak.

A zatím to dělá velmi slušně. Olomouc je po šesti kolech DHL extraligy juniorů na třetí příčce východní skupiny, třikrát vyhrála a jednou bodovala alespoň v prodloužení.

Doslova parádně se pak daří Stanislavu Rudovi. Matador kádru se loni jako útočník ofenzivně trápil, ve 42 utkáních zaznamenal jediný bod za gól do sítě Vítkovic na začátku listopadu. Dvě branky přidal v ligovém Přerově, ale to mu pochopitelně střelecké sebevědomí moc nevylepšilo.

Ale teď? Teď je to úplně jiná písnička. Ruda už v šesti kolech vylepšil svůj loňský výkon pětinásobně!

Jen v prvním duelu neskóroval, ale od té doby pokaždé. V pondělí proti Přerovu. Ve čtvrtek s Kometou. V sobotu ve Vítkovicích. Ve čtvrtek proti Jihlavě. V sobotu ve Zlíně. Ze specialisty na defenzivní činnosti se najednou stal snajpr.

„Hrajeme úplně jinak než minulý rok, a to hlavně kvůli panu trenérovi.“

I jeho velkou zásluhou mohou Hanáci pomýšlet na vyšší mety, než které vyhlíželi pouhé tři týdny zpátky.

Jste spokojení s tím, jak se nová sezona – po té minulé nepovedené – rozjela?
Určitě jsme spokojení, ale mohlo by to být ještě lepší. Myslím si, že dodržujeme, co po nás trenér chce, a že to přináší své ovoce. V zápasech docela bodujeme, ale byly i zápasy, kdy jsme body ztratili jenom kvůli našim chybám. Mohli jsme být v tabulce klidně ještě výš.

Na jakých herních principech stavíte?
Snažíme se hrát jednoduchý hokej, všechno jednoduše dopředu. Neotáčet se zpátky dozadu a nezdržovat se v obranném pásmu.

Vyvolal tuhle změnu nový trenér?
Ano, je to úplně jiné než minulý rok, a to hlavně kvůli panu trenérovi. Chce po nás úplně jinou taktiku, hrajeme prostě jednodušeji.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Hodili jste minulý ročník za hlavu?
Doufám, že všichni, co tady loni hráli, ho za hlavu hodili. Já osobně úplně, jak týmovou sezonu, tak osobní. Úplně jsem na to zapomněl a začal s čistou hlavou.

Takže od letní přípravy vládne v týmu lepší atmosféra?
Jo. Já jsem teda začal letní přípravu s klukama trochu později, ale atmosféra byla v pohodě. Úplně jiná než na konci sezony.

Má váš kádr jinou tvář než loni?
Moc se neobměnil. Pár hráčů odešlo, hlavně z nás starších 2003ek, naopak přišli kluci z dorostu, ale nic velkého.

„Úplně jsem na to zapomněl a začal s čistou hlavou.“

Jak se zrodila vaše dohoda s klubem, že budete pokračovat jako overage?
Nejdřív po sezoně pan Beran nám 2003kám přislíbil, že nám pomůže najít nové angažmá. Pak se ale dlouho neozýval. Mezitím jsem měl nabídky z druhé ligy, ale dávalo mi větši smysl zůstat ještě rok v juniorce. I kvůli tomu, že tady mám ještě rok školu. Takže jsem zavolal panu trenérovi do Olomouce, jestli bych tady nemohl ještě pokračovat. On říkal, že nemá problém mě vyzkoušet, že mi dá šanci na letní přípravě i na ledě a uvidí, jak na tom budu.

Co vlastně studujete?
Dělám si nástavbu na podnikání. Teprve si dodělávám maturitu.

Ve dvaceti už asi hodně promýšlíte, co v životě dál.
Chtěl bych do budoucna nějakým způsobem u hokeje zůstat. Ať už hrát, nebo trénovat. Zároveň chci mít ale i nějakou školu jako zadní vrátka. Zatím to nemám přesně promyšlené.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

K trenéřině to má daleko, ale přijímáte už teď jako overage hráč tu roli, abyste mladé trochu učil?
To nevím. Já se v kabině k mladším klukům zase tak moc nevyjadřuju, od toho jsou tam jiní.

Takže spíš dodáváte klid ve hře?
Jo, o to se snažím. Hlavně hrát do obrany tak, aby se tím mladší kluci mohli inspirovat.

Nakousl jste osobní výkony v minulé sezoně. V Olomouci jste zaznamenal jediný bod, bylo to snad až tak špatné?
Z méhlo hlediska to bylo hrozné, co se týče hry dopředu. Zase jsem ale nastupoval na všechna oslabení a podle mě jsem hrál dost dobře dozadu. Bohužel mi to tam moc nepadalo, spíš vůbec. Nehrál jsem vůbec přesilovky, zatímco teď v nich dostávám hodně prostoru – před bránou a na středu, odkud jsem dal většinu letošních gólů. Mám o hodně víc prostoru, takže mi i roste sebevědomí.

„Mám o hodně víc prostoru, takže mi i roste sebevědomí. Po prvním gólu se mi hodně ulevilo, že už to mám za sebou a nemusím čekat dlouho jako loni.“

To chápu, když jste bilanci raketově zvedl na pět gólů v šesti zápasech. Musíte se cítit skvěle.
Přesně tak. Po prvním gólu se mi hodně ulevilo, že už to mám za sebou a nemusím čekat dlouho jako loni. Další zápas tam spadl další gól a už mi rostlo sebevědomí, cítil jsem se na ledě líp a snažil se v tom pokračovat. Vždycky jsem si řekl: Tak, teď dám góla a pomůžu týmu. A zatím se to vždycky podařilo.

Co je vaše parketa? Ten předbrankový prostor?
Hlavně odvádět černou práci před bránou nebo na středu. A v oslabeních se snažím blokovat střely a dobře bránit.

Nebojíte se schytat i rozdat ránu?
Nebojím se zblokovat střelu, vždycky se snažím, aby neprošla dozadu. A určitě se nebojím ani zahrát do těla nebo se porvat.

„Podle toho, jak se vyvíjí první kolo, bychom se chtěli dostat do čtyřky.“

Jako tým jste určitě mysleli v první řadě na záchranu. Míříte teď o něco výš?
Ano, před sezonou jsme měli za cíl dopadnout líp než loni a hlavně nespadnout. Ale podle toho, jak se vyvíjí první kolo, bychom se chtěli dostat do čtyřky. To je náš aktuální cíl.

Hádám, že jste se koukali – nebo i koukáte – hlavně na Přerov.
Ano, hlavně to jsme si říkali, že musíme bodovat aspoň s Přerovem, abychom byli před ním. Držet se tak, abychom nebyli dole.

První čtvrtinu ale zakončíte proti Třinci, což by měl být jiný kalibr. Jde o jednoho z hlavních favoritů soutěže. Co by na něj pomohlo platit?
Přiznám se, že jsem zatím neviděl žádný jeho zápas, rozbor na Třinec teprve budeme mít. Co jsem tak ale slyšel, měl by to být jeden z top týmů v naší skupině, trochu odskočený. Určitě to bude těžký zápas.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz