Malík o zúžení ELD: Kvalita tam není, ale šest klubů? Strašně moc

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Jméno má v hokejovém světě známější než drtivá většina kolegů v soutěži, ovšem to nic nezměnilo na pokoře, s níž Marek Malík nastoupil k dorostu Třince. Poprvé jako hlavní kouč se teď ohlíží za letní přípravou a pomalu otáčí svou pozornost k ostrému startu sezony.

Chance liga na Hokejka TV

„Klasicky jsme jeli ve formě letní přípravy, kdy se věnujete nabytí objemů, ať už kondičních, nebo silových. Postupně jsme se snažili jít také do výbušnosti, rychlosti a dynamiky. Teď máme krátkou pauzu a kolem 20. července už půjdeme na led,“ líčí Malík na webových stránkách Ocelářů.

Koronavirus v uplynulých měsících zamíchal spoustě týmů s programem letní přípravy. Některé by za normálních okolností šly v červnu na led, ale nakonec zůstaly pouze na „suchu“. Ovšem třinečtí dorostenci ne, ti už plochu v Mini Werk Areně využili.

Paradoxní přitom je, že Marek Malík úplně nepatří mezi příznivce této myšlenky. „Je to takové téma, že na něj může mít sto lidí sto názorů. Osobně bych ale preferoval, aby led takhle brzo nebyl, kluci si od něj trošičku odpočinuli a spíše se věnovali zesílení nebo technice posilování, protože jsou to pořád přece jenom mladí kluci,“ přibližuje svůj postoj.

„Kdo něco ošidí, tak šidí jen sám sebe, ne trenéry nebo spoluhráče.“

Tak proč tedy rozhodl jinak? „Jelikož jsem u mužstva nový, tak jsem led do přípravy zařadil už teď, abych se na kluky mírně podíval a udělal si o nich obrázek. Taky se snažíme pracovat na jejich hokejových dovednostech a zdokonalovat je,“ vysvětluje.

V nové roli má za sebou zatím jen tu nejméně oblíbenou část roku. Přesto, pokud má zhodnotit píli svých svěřenců, nešetří chválou. „Zatím nemám nejmenších výtek. Takhle nějak by to mělo vypadat. Přístup hráčů je velice dobrý, snaží se sami sebe zlepšovat a posouvat se. Z naší trenérské strany určitě spokojenost,“ libuje si.

Hráči podle něj dobře vědí, o co jim jde. „Máme široký kádr, je nás asi třicet. Kluci ví, že hrát bude jen osmnáct z nich a musí tedy odevzdávat maximum. Kdo něco ošidí, tak šidí jen sám sebe, ne trenéry nebo spoluhráče,“ apeluje na správný přístup.

Legendární obránce zatím v trenérské kariéře působil jen u starších kategorií, tedy na farmě ve Frýdku-Místku a u třineckých juniorů. Právě s nimi zaznamenal dosud největší úspěch, když loni v dubnu s Jiřím Juříkem po říjnovém nástupu dovedli tým až k mistrovskému titulu.

Na druhou stranu, v minulé sezoně zažil i dlouhé trápení a doslova žalostný podzim. Podobný už by u dorostenců v žádném případě nechtěl zopakovat, neboť soutěž čeká zúžení ze 30 na 24 mužstev.

„Ta kvalita tam prostě není.“

„Jsem u dorostu prvním rokem a tak o tom nemůžu moc mluvit. Co jsem ale z dálky sledoval nebo vím z jiných soutěží a kategorií, kde jsem se pohyboval, tak zastávám názor, že musí být obrovská konkurence. Ať už je to extraliga, první liga, juniorka nebo dorost,“ hlásí Malík na hcocelari.cz.

„Tyhle soutěže musí mít za mě co nejmenší počet účastníků, aby se spektrum dobrých hráčů shlukovalo k sobě. Ne, aby tam bylo obrovské množství hráčů. Ta kvalita tam prostě není. Za sebe se zužováním souhlasím,“ pokyvuje, jenže současně dodává: „Šest klubů za jeden rok je strašně moc. Bohužel je ale takové rozhodnutí, takže se na to budeme muset připravit.“

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Možná u svých svěřenců nepotřeboval podobně plamenné projevy jako Martin Stloukal z brněnské Techniky. Každopádně zastává stejný názor, že na téhle úrovni už nejde o žádný zájmový kroužek.

„Budou hrát kluci, kteří na to mají, a je mi víceméně jedno, jestli budou mladší, nebo starší. Buď na to máš, nebo ne. Tohle už je kategorie, kde si nejde jenom tak přijít zahrát hokejíček,“ povídá jasně. „Budou hrát ti, kteří na to mají, budou odevzdávat maximum na tréninku i v zápasech, budou příkladem pro ostatní a budou se navzájem posouvat,“ vzkazuje.

„Tohle už je kategorie, kde si nejde jenom tak přijít zahrát hokejíček.“

Marek Malík se v rozhovoru pro klubový web vyjádřil i na adresu další nové zkušenosti, která ho v nadcházející sezoně čeká. Jako spolupracující trenér bude působit u reprezentace do šestnácti let!

A takové šance si ohromně váží. „Mé úkoly budou stejné, jako kdybych byl trenérem na plný úvazek, jenom s tím rozdílem, že na srazech reprezentace nebudu celou dobu, ale vždy jenom několik dní. Mimo srazy bude mou prací sledovat vytipované hráče a být s nimi v kontaktu, popřípadě upozornit na nové kandidáty pro reprezentační dres,“ líčí.

„Dá mi to možnost získat zkušenosti na mezinárodní scéně a přitom se dostatečně věnovat mé nové roli hlavního trenéra v klubu,“ uzavírá autor slavného gólu z Madison Square Garden, jehož čeká pěkně nabitý ročník.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz