Malík po štaci v OHL: Jenom dobře, že jsem šel. Udělá v draftu 3. kolo?

Foto: James Egan, Sports Photography

Nick Malík po domácím mistrovství světa dvacítek neplánovaně zamířil za oceán, kde se připojil v Ontario Hockey League k týmu Sault Ste. Marie Greyhounds. Než ho okolnosti přinutily k návratu do České republiky, stihl šestnáct zápasů a ukázat se skautům před draftem NHL.

Generali Česká Cup

Jak se seběhl váš odchod po mistrovství světa do OHL?
Na dvacítkách jsem viděl celkově Kanadu a kluky, kteří tam přijeli, ta kvalita na ledě byla jiná. Věděl jsem, že už mi první liga nedává tolik, co by měla, protože jsme hráli tu spodní část tabulky, takže jsem si řekl, že zkusím zámoří. Bylo jenom dobře, že jsem šel.

Měl jste to předem domluvené, že byste mohl odejít, nebo jste se rozhodl opravdu až po Novém roce?
Bylo to fakt z ničeho nic, neměl jsem v plánu odcházet. Na začátku sezony, když mě chtěli draftovat, jsem jim říkal, že zůstávám v Česku, ale ať mě klidně draftují. Nakonec jsem rád, že jsem měl i tuhle možnost, kdyby se v Česku něco nevydařilo anebo tu bylo něco špatně. Vždycky jsem mohl odejít a měl jsem taková boční vrátka. Plánované to ale nebylo. Bavili jsme se o tom po mistrovství, kdy jsem se i rozhodl.

Jak se k tomu postavily Třinec a Frýdek-Místek?
Nepřišlo vůbec nic negativního. V tomhle je třinecká organizace i s Frýdkem super. Oni si tam vůbec nezakládají na tom, aby kluk v jejich organizaci zůstal. Oni tam hráče mají, dají mu ke zlepšení úplně všechno a pak chápou, že jde dál. Jsem moc rád, že do třinecké organizace patřím. Můžu se tam zlepšovat, mám tam úplně všechno, ale není to můj sen – já se chci dostat do NHL. Abych si svůj sen někdy splnil, musel jsem odejít.

„Můžu se tam zlepšovat, mám tam úplně všechno, ale není to můj sen – já se chci dostat do NHL.“

Sledoval jste potom Rysy s vaším náhradníkem Tomášem Suchánkem?
Na nějaké zápasy jsem se díval, ale přímo na něj ne. Já jsem ho vlastně ani moc neznal. Potkali jsme se jenom párkrát, než jsem odešel. Celkově se na ostatní gólmany moc nedívám a soustředím se jenom na sebe. Něco málo jsem slyšel, že se mu začátek povedl, ale více jsem se na to nedíval. Prostě jsem tam sledoval všechny kluky.

Vzhledem k mistrovství: V jakém rozpoložení jste odcházel do OHL?
Bojoval jsem o to, abych se do týmu na mistrovství vůbec dostal, a jsem strašně rád, že se mi to povedlo. Nezbývá nám nic jiného než si na plnou hubu přiznat, že kluci, kteří proti nám hráli, byli prostě lepší. K tomu nejde nic říct. Bojovali jsme a dali jsme do toho všechno, to bylo vidět, ale nevyšlo to.

Foto: Alena Zapletalová

Jak těžký pro vás byl přesun do nové kabiny?
Věděl jsem, že mě tam kluci chtěli. Od začátku sezony tam byl Jarda Pytlík, který mě docela hodně přemlouval, abych tam šel. Já jsem si pořád stál za tím, že je to v Česku super. Mám ve Frýdku výborného trenéra gólmanů, který se o mě stará. Jim se moc nedařilo, když jsem odcházel, kluci mě ale vzali mezi sebe a bylo to super.

Prožíval jste nějak návrat do rodiště v Severní Americe?
Takhle jsem to nevnímal, já jsem doma v Čechách. Sice jsem se tam narodil, ale vždycky, když pojedu domů, pojedu do České republiky. Tam jsem si jel jenom plnit svoje povinnosti, co jsem musel, abych se posunul dál.

„Jim je docela jedno, jestli brání, nebo ne, vyhrávají, nebo prohrávají. Oni jedou dopředu dávat góly, což pro mě jako pro brankáře bylo špatné, protože padalo hodně gólů.“

Jak hodnotíte celou svoji štaci za mořem?
Myslím, že byla hodně povedená. Ani jsem to takhle nečekal. Věděl jsem, že tam hokej bude rychlejší, a kluci budou na vysoké úrovni. Trošku jsem se jakoby obával, když jsem předtím chytal první ligu, kde jsou přece jenom zkušenější hráči než v juniorce. Přišel jsem tam a bylo to super. Nedělalo mi to vůbec problém a vyhovovalo mi to.

Sešla se vaše očekávání s realitou?
Určitě. Když tam byl před dvěma lety brácha, koukal jsem na něho. A teď se mi potvrdilo, co všechno mi doma říkal. Ona je každá soutěž za mořem jiná a zrovna OHLka je nejvíc hokejová, kombinační. To se potvrdilo. Jim je docela jedno, jestli brání, nebo ne, vyhrávají, nebo prohrávají. Oni jedou dopředu dávat góly, což pro mě jako pro brankáře bylo špatné, protože padalo hodně gólů.

„Říkám od začátku, že čísla a statistiky nemluví za nic, a to hlavně u gólmanů.“

V tuzemských soutěžích jste měl vždycky výborná čísla, ale za mořem jste nedosáhl ani na 89 procent. Na tom se hodně podepsal ofenzivní styl OHL, že?
Ano, je to opravdu tak. Říkám od začátku, že čísla a statistiky nemluví za nic, a to hlavně u gólmanů. Brankář chytne dvacet gólovek, ale dostane šest branek, protože jeho tým nemá zrovna den anebo je prostě soupeř lepší. Podle čísel se to nedá brát, každý gólman se vždycky snaží pro kluky před sebou přetrhnout. Já ani nevím, jaká čísla jsem tam měl. Ale dělal jsem hodně dobré zákroky a zápasy byly z mé strany kvalitní. Jak už jsem zmínil, tým přede mnou nebyl tentokrát úplně nejsilnější. S tím jsem tam i šel, ne udělat úspěch, ale taky se ukázat skautům, abych byl na očích.

V čem jste se za mořem nejvíce zlepšil?
Ty jo, to nevím. Doma v Čechách jsem totiž měl a mám výborného trenéra gólmanů, který mi nahrazoval v tréninku to, s čím jsem se v zápasech nepotkal. V uvozovkách jsem vlastně na zámoří připravený byl. Progres jsem udělal spíš v životě, protože jsem se zlepšil v angličtině, i když jsem chodil v Čechách do školy a třeba jsem se tam i narodil, nikdy jsem takhle nemluvil. Bydlel jsem tam u rodiny a dokázal jsem se o sebe postarat sám. Po životní stránce jsem si vyzkoušel, že to zvládnu.

Foto: John Lappa, Sudbury Star, Postmedia Network

Jak velký prostor jste v Sault Ste. Marie dostal?
Když jsem přišel, hned jsem nějaké zápasy dostal jakoby pro moje tělo kvůli změně času, prostředí i tréninkům. Hodně se jezdilo, hodně se hrálo a trénovalo dvoufázově, takže jsem začátek možná přepálil, přišla únava a pár zápasů se nepovedlo. Pak jsme se točili a ke konci jsem zase chytal já, protože jsem se do toto dostal a cítil jsem se dobře.

Váš návrat domů proběhl v pohodě?
My jsme jeli na zápas, byli jsme v autobuse a zrovna jsme zastavili někde na jídle, tam jsme se otočili, protože se zápas zrušil. Hned se zamlouvaly letenky, protože nás rodiče chtěli mít doma a báli se, nikdo nic nevěděl. Jak jsme dojeli zpět, dva dny nato jsme letěli pryč, protože byl i nějaký problém s počasím a některá letadla nelítala.

„Teď už je to hodně špatné, opravdu se nudím. Když se jedu projet, venku skoro nikdo není, což je docela depresivní.“

Jak teď trávíte přípravu?
No, teď už je to hodně špatné, opravdu se nudím. Je to strašné. Je to to nejhorší, co může být. Když se jedu projet nebo něco vyzvednout, venku skoro nikdo není, což je docela depresivní. Dokážu si to ale vynahradit s bráchou, protože trávíme hodně času venku a hrajeme spolu různé sporty. S kamarády si zahrajeme videohry.

Jak vyhlížíte draft NHL?
Vidím na sociálních sítích odhady na draft, ale moc tomu nevěřím. Odhadů bylo tolik a pokaždé je to jinak. Vždycky to stejně dopadne jinak. Troufám si říct, že bych do třetího kola mohl být draftovaný, ale uvidíme, co se stane. Budu rád, když vůbec budu vybraný, protože pak už budu za jedním velkým skokem, který jsem překonal. Pak začne nová etapa a už se budu muset ukazovat úplně jinak.

„Troufám si říct, že bych do třetího kola mohl být draftovaný, ale uvidíme, co se stane. Budu rád, když vůbec budu vybraný.“

Volba do třetího kola by pro vás byla úspěchem?
Celkově být vybraný je úspěch. Od malička jsem chtěl být v prvním kole, ale vidím, že se tam gólmani zase tak často neprobojují. Hráčů je strašně moc a navíc i strašně moc dobrých kluků, navíc když tam jdou i starší kluci. Být jako gólman do třetího kola je velký úspěch.

Kdybyste si měl vysnít konkrétní organizaci?
To nevím. Budu rád za všechny, ale kdybych si měl říct, chtěl bych někam do tepla, ať se můžu trochu opálit. (culí se) Kdo by chtěl do zimy. Je příjemnější hrát v teple, ale ani zima mi moc nevadí. Budu rád, když si mě někdo vezme, a je jedno kam, teplo by ale bylo super.

Jaké máte před sebou možnosti do dalšího ročníku?
Mám něco v plánu, jak by to mohlo vypadat, ale nejvíce se zlomí kolem draftu. Mám to asi padesát na padesát, můžu odejít do Kanady do Sault Ste. Marie, kde jsem dokončil tuhle sezonu, nebo můžu být v Třinci. To se všechno rozhodne podle draftu, teď více nevím.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz