Máme velký potenciál, říká Moravec o osmnáctce. Jiříčkovi úspěch přeje

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

29. září 2020, 14:41

Martin Voltr

Defenzivní řady českého ročníku 2003 vypadají zásluhou Stanislava Svozila s Davidem Jiříčkem poměrně zajímavě. Na elitní dvojici se bude snažit dotáhnout i další stabilní reprezentant David Moravec, jenž v přípravě odehrál i první zápas za A-tým Mladé Boleslavi.

Aplikace Tipsport extraligy

Moravec patří na rozdíl od Svozila i Jiříčka mezi defenzivní obránce, proto jeho tři body ve 36 reprezentačních startech nevypovídají vlastně o ničem. Sedmnáctiletý talent roste od loňského roku v akademii Mladé Boleslavi, kam přišel z mateřské Jihlavy.

Minulý týden nechyběl na prvním soustředění národního týmu do 18 let v Plzni. Celý jeho průběh doprovázela zvýšená bezpečnostní opatření a na konci absolvovali hokejisté i testy na covid-19.

Bylo vidět, že podobně jako další spoluhráči si testy zrovna neužíváte...
Já už jsem absolvoval asi tři testy a věděl jsem, do čeho jdu. Ale tady jsme měli tu tyčku v nose asi dvacet vteřin, takže to bylo nepříjemnější než ostatní testy. Jinak jsem to ale bral v pohodě.

„Teď jak máme nového trenéra i celý realizační tým, tak si teprve zvykáme.“

Jak moc kemp celkově poznamenala všechna opatření?
Dodržovali jsme všechno, používali jsme dezinfekci v kabině i na hotelu. Roušky jsme nosili úplně všude, kde se dalo. Nijak extrémně jsme to ale nevnímali a dalo se na to zvyknout. Nepřišlo mi, že by to nějak ovlivňovalo ten hokej.

Hlavně že jste vůbec nějaké soustředění měli...
Jo, určitě jsem byl rád, že jsme mohli být konečně pospolu. Teď jak máme nového trenéra i celý realizační tým, tak si teprve zvykáme, protože máme oproti loňsku nový styl hry.

V čem je jiný?
V obranném pásmu je skoro stejný, ale v útočném se nám změnilo pár věcí, které nechtěl pan Eismann, ale pan Petr je chce. Je to trošku podobné tomu, jak hrajeme v klubu.

Na co Jakub Petr sází?
Hlavně abychom hráli dobře zezadu, z defenzivní strany, a nezdržovali se v obranném pásmu moc dlouho. Vepředu máme volnost, kterou musíme využít.

Co vůbec říkáte na český ročník 2003?
Určitě máme velký potenciál. Teď byli nějací kluci i ve dvacítce, Standa Svozil a David Jiříček. A taky další kluci si ve svých klubech zahráli za áčko. Myslím, že máme velký výběr a je tady velký tlak na místo v sestavě ze všech stran.

Dobře že mluvíte o těch obráncích. O Stanislavu Svozilovi už víme delší dobu, ale David Jiříček v poslední době hodně vyletěl, viďte?
Jo, je to fajn kluk. My jsme spolu byli na pár akcích a přeju mu to. Umí výborně vystřelit od modré čáry a rozehrát puk na útočníky, má ve hře velký přehled. Když si osmnáctka stáhne tyhle kluky, v obraně bude velká konkurence a budeme spolu bojovat, abychom se v sestavě udrželi.

A jaký je váš styl?
Můj styl? Hlavně si to odehrát dobře zezadu. Když ale můžu, tak určitě podpořím útok. Chci vymyslet i něco vepředu a dát gól.

Měl jste to podobně už jako menší?
Dřív mi trenéři hlavně říkali, ať se do útoku moc nepouštím, abych si spíš odehrál to svoje vzadu. Jak jsem ale loni přišel do Boleslavi, tak tam po nás pan Haken chce, abychom i my obránci podporovali útok a byli takoví ofenzivnější.

V reprezentaci to po vás chtějí taky?
Pana Hakena jsem vlastně měl taky v reprezentaci. Celkově je tady ten styl hodně podobný.

„Hrál jsem s Martinem Pláňkem a ten mi radil v každém střídání, co jsem udělal dobře, co jsem mohl udělat lépe a na co se mám soustředit.“

Během přípravy jste dostal i jeden start v Generali Česká Cupu za áčko Mladé Boleslavi. Jaká to byla zkušenost?
Když jsem přišel poprvé do kabiny, byl jsem strašně nervózní. Už jakmile jsme šli na rozbruslení, byl jsem takový nesvůj. V první třetině to na mě ještě bylo znát, ale potom jak jsem pochopil, jak se to všechno hraje, už jsem se do toho pomalu dostával. Myslím, že na první zápas jsem si to odehrál docela dobře. Točili jsme se na tři lajny obránců, takže jsem měl poměrně vysoký ice time.

Na koho v A-týmu nejvíc koukáte?
Jsou tam fajn kluci a snažím se odkoukávat od všech. Nejvíc se ale dívám na Martina Ševce, Marka Hrbase a Martina Pláňka. Na ty se soustředím, ale určitě si beru i něco od ostatních.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Vzali si vás pod svá křídla i při zápase?
Jasně. Hrál jsem s Martinem Pláňkem a ten mi radil v každém střídání, co jsem udělal dobře, co jsem mohl udělat lépe a na co se mám soustředit. Hlavně mi ale trenéři říkali, jak to mám hrát.

Vidíte teoretickou možnost, že byste se letos mohl podívat i do extraligy?
Když budu hrát dobře v reprezentaci i v juniorce, tak si myslím, že na tréninky s áčkem bych se mohl podívat. A zápas... Nějaká šance tam je, ale musím hlavně makat, aby to na mě trenéři viděli.

„Občas se mě někdo zeptá, jestli to není můj strejda nebo podobně. Ale nejsem s ním příbuzný.“

Když mluvíte o juniorce, s tou máte celkem rozpačitý úvod sezony. Vím, že minimálně při zápase v Karlových Varech musel pan Haken hodně zvedat hlas...
To je pravda, ve Varech se nám vůbec nedařilo. Nevím, co se stalo, ale vůbec nám to nešlo a pan Haken tam trochu zvýšil hlas. Jinak si myslím, že během prvních týdnů soutěže jsme si hodně zvykali.

Přípravu jste měli výrazně zkrácenou, tam asi můžeme hledat příčiny.
Určitě to tak je. Ze začátku jsme jednak ani nebyli zvyklí na sebe, a navíc předchozí trenér juniorky neměl takový styl, jako má Petr Haken. Věřím, že když budeme hrát tak, jak to chce on, bude to dobré.

Ještě mě zajímá vaše jméno. Neptal jste se rodičů, jestli vám křestní nedali po olympijském vítězi? Narodil jste se krátce po zlaté éře českého hokeje...
To nevím, na to jsem se rodičů neptal (směje se). Ale po tom hokejistovi to asi není.

Každopádně určitě posloucháte otázky, jestli nejste příbuzní.
To ano. Občas se mě někdo zeptá, jestli to není můj strejda nebo podobně. Ale nejsem s ním příbuzný.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz