Mladé Češky pojedou na olympiádu! V Lausanne budou obhajovat stříbro

Foto: Karel Švec, Český hokej

Je to zážitek, který se v životě sportovce nemusí opakovat. České hokejistky v kategorii do 16 let se už nyní začínají chystat na lednové Olympijské hry mládeže, které hostí švýcarské Lausanne! Na největší akci planety pro mladé sportovce budou chtít minimálně obhájit stříbrné medaile z roku 2016.

1100 sportovců ze 70 zemí celého světa, soutěžících v 70 závodech patnácti sportů. Právě takovou účast měla předešlá zimní mládežnická olympiáda, v pořadí druhá, kterou v únoru 2016 hostil norský Lillehammer. Česko tehdy získalo čtyři medaile včetně stříbra ženského hokejového týmu.

Ten se turnaje zúčastnil poprvé. Zatímco seniorská reprezentace dosud bojuje o účast pod pěti kruhy marně, výběr do 16 let se této pocty dočká znovu. III. zimní olympijské hry mládeže hostí od 9. do 22. ledna 2020 švýcarské město Lausanne, v němž sídlí Mezinárodní olympijský výbor.

„Rozhodli jsme se na olympiádu poslat reprezentaci dívek, aby měly šanci obhájit stříbrnou medaili. Je to i v rámci určité rovnoprávnosti, protože na Evropský olympijský festival mládeže jezdí kluci,“ vysvětluje sportovní manažer Českého hokeje Martin Loukota.

Olympijské hry mládeže (YOG) mají na rozdíl od menší akce EYOF v programu turnaje chlapců i dívek, pouze pořadatelská země má ale možnost postavit týmy do obou turnajů. Ostatní si vybírají v pořadí podle žebříčku, sestaveného z výsledků reprezentací do 18 let na posledních dvou mistrovstvích světa.

Foto: Martin Voltr

Česko volilo z šesté pozice a jako poslední ještě mělo na výběr. „Před námi ukázali na dívky Švédové, ostatní na chlapce. Na dívčím turnaji budou dále Švýcarky, Japonky, Němky a Slovenky,“ zmiňuje Loukota. Chlapecký turnaj tedy bude mít silnější konkurenci v podobě USA, Kanady, Ruska, Finska, Švýcarska a Dánska.

Škoda je, že samotný hokejový turnaj potrvá kratší dobu než před čtyřmi lety. Dívky ho odehrají během pouhých pěti dnů od 17. do 21. ledna a absolvují maximálně čtyři zápasy: Dva v základní skupině a v případě umístění na prvních dvou příčkách následně semifinále a závěrečný duel o medaili. Pro třetí týmy skupin turnaj už po dvou utkáních skončí.

Zkrácení má ale svůj důvod – v první polovině olympiády, od 10. do 15. ledna, proběhnou zbrusu nové turnaje v hokeji tři na tři! Do chlapecké i dívčí verze se zapojí týmy složené z hráčů a hráček různých národností, za Česko si už účast vybojovali Andrea Trnková a Šimon Slavíček. Další jména na základě Skills Challenge, tedy dovednostní soutěže, s největší pravděpodobností ještě přibydou.

„Za kluky můžou jet další dva nejlepší podle času, u děvčat až tři nejlepší,“ zmiňuje manažer. Záležet ale bude na časech z jiných zemí, neboť test má stejné parametry pro celý svět. „Navíc by měl za kluky i holky jet jeden gólman, respektive gólmanka. Ty nominují hlavní trenéři příslušných reprezentací. Doufám, že tam bude co nejvíc Čechů a Češek,“ dodává Martin Loukota.

Foto: Lukáš Caha

Druhé místo v Lillehammeru slavil tým hráček ročníků 2000 a 2001 v čele s kapitánkou Magdalenou Erbenovou, která byla zároveň vlajkonoškou české výpravy na zahajovacím ceremoniálu. Češky na turnaji nestačily pouze na Švédsko, jemuž ve finále podlehly 1:3.

Letošní olympiáda se týká ročníků 2004 a 2005, v jejichž čele stojí zkušený trenér Roman Heindl. Ten začíná u reprezentace do 16 let svou třetí sezonu, doposud dovedl tým ke stříbrné a bronzové medaili na Evropském poháru.

„Vím že je to velká událost, taková malá olympiáda. Ještě jsem podobnou akci nezažil, slyšel jsem o ní jen z vyprávění. Zatím pro mě bylo vrcholem mistrovství světa v inline hokeji v Berouně, velkým zážitkem pro mě byla i dubnová Evropa v Příbrami, kterou jsme postavili na velmi vysoké úrovni,“ popisuje Heindl své zkušenosti z laviček ženských reprezentací.

Na zmiňovaném MS v roce 2010 slavil s inline hokejistkami zlato, s velkými ambicemi pojede i do Švýcarska. „V životě sportovce je to velká událost a holky budou mít hodně zážitků. Každopádně když už tam můžeme jet, rádi bychom udělali úspěch. Abychom tam nejeli – jak se říká – jenom si to užít, ale i hokejově uspět,“ souhlasí.

Foto: Martin Voltr

Přece jenom, zůstat ve zmiňované konkurenci bez cenného kovu by bylo zklamáním. „Chtěli bychom skončit hodně vysoko. Když získáme medaili, budeme rádi. Teď ale budujeme z poloviny nový tým a uvidíme, jak se podaří všechno skloubit, jestli budou holky zvyšovat výkonnost. Máme půl roku na to, abychom se pořádně připravili,“ hlásí Heindl. První zápasová akce ho čeká už tento víkend v Německu.

Nejsilnějším konkurentem by mělo být znovu Švédsko, které bude v Lausanne útočit na třetí zlatou medaili. Český tým se s ním jindy během olympijského cyklu nepotká, Švédky totiž na neoficiální mistrovství Evropy nejezdí, na rozdíl od Finek či Rusek.

„Nezažil jsem je na žádné akci. Bude to pro nás vrchol a velká výzva, popasovat se s nimi a vidět, jak jsme na tom. Ale nesmíme podcenit ani nikoho dalšího. Japonsko je nevyzpytatelný, velmi těžký soupeř, Švýcarky se každý rok zlepšují a hrají poctivý, zodpovědný hokej. Všichni soupeři pro nás budou výzvou,“ uzavírá trenér nejmladších hokejistek Roman Heindl.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz