Mládežničtí mistři: Kubalík, Moravčík či Schleiss pod křídly „bažanta“ Bruka

Foto: Archiv Michala Moravčíka

Další vzpomínka na mládežnické mistry z poslední dekády završuje trojlístek šampionů z roku 2010. Extraligu mladšího dorostu tehdy v prvním ročníku ovládla Plzeň s ještě nepříliš zkušeným trenérem Davidem Brukem a několika hráči, které dnes zná celá hokejová republika.

partneři českého hokeje

Před sezonou 2009/10 došlo na rozdělení dorostu do dvou kategorií. Mladší dorostenci, tedy hokejisté do 16 let, absolvovali základní část rozděleni do tří skupin, po kterých rovnou následovalo premiérové mládežnické mistrovství republiky. Play off mezi obě fáze přibylo až za pár let.

Skupiny tehdy ovládly Plzeň, Sparta a Vítkovice, které na závěrečném turnaji v pražských Holešovicích doplnily Litvínov, České Budějovice a Zlín. Individuálním statistikám v dlouhodobé části jasně vládli Vítkovičtí, v první pětici měli hned čtyři hráče! Přesto nakonec nezískali žádnou z medailí.

Bronzovou získali sparťané, pro tu nejcennější si došli mladí indiáni. Přitom začali porážkou se Zlínem a vzápětí museli porazit Litvínov, což se jim po dramatickém průběhu povedlo. Postoupili tak mezi nejlepší čtyřku, kde se křížily týmy ze dvou turnajových skupin.

„V semifinále jsme narazili na favorizovanou Spartu, o které jsem si myslel, že dá titul. Střely byly asi 55:18 pro Spartu, ale nám fungovala obrana, brankář a nakonec jsme byli šťastnější, rozhodlo se až v sedmém nájezdu. Naprosto famózně zachytal brankář Polívka,“ hodnotil pro plzeňský web trenér David Bruk.

Foto: Archiv Vojtěcha Tulačky

V bitvě o zlato dokonce Polívka zavřel klec, Plzeň vrátila Zlínu porážku a po výsledku 3:0 mohla slavit. Vítězný gól dal ve 34. minutě obránce Jakub Houfek, jemuž v přečíslení nabil Ondřej Kopta.

„Klasická situace, jakých jsou v hokeji spousty. Ale myslím, že jsme nakonec měli víc sil, lepšího brankáře a také obranu,“ řekl Bruk, jenž po úspěších z žákovských kategorií získal první medaili u starších hokejistů. „Fantastický pocit, dá se to přirovnat k pocitu z druhého místa v lize a juniorskému titulu,“ srovnával se svou hráčskou kariérou.

Patrik Polívka byl vyhlášen nejlepším gólmanem turnaje, Bruk si cenil i dalších lídrů. „Nemít individuality, tak jsme nevyhráli. Výborný gólman, velmi silná obrana, v útoku jsou výrazné individuality. Ale takový turnaj nevyhraje jeden hráč, takže nechci nikoho vyzdvihovat. Martin Straka kluky sleduje a ví, že tu máme talentované hráče, kteří rostou pro extraligu,“ pochvaloval si.

Na mistrovství republiky natáčela reportáž Česká televize, podívat se můžete tady. Titul v sedmých třídách slavily Pardubice, v osmých Kometa Brno.

Foto: Archiv Vojtěcha Tulačky

Brankáři

Jindřich Pacl
Odchytal většinu základní části, ale osobně nejlepší sezonu v mládeži prožil až za tři roky, kdy byl statisticky nejlepším gólmanem extraligy staršího dorostu. Ve Znojmě pak vyzkoušel mezinárodní EBYSL a další roky strávil v Anglii – s Nottinghamem vyhrál Kontinentální pohár, což pro klub znamenalo postup do Ligy mistrů! Krátce si Pacl vyzkoušel ještě Maďarsko.

Patrik Polívka
Na závěrečném turnaji zhodnotil zkušenosti načerpané ve starším dorostu, kde už byl jedničkou. Po MS U18 strávil dva povedené roky ve WHL a když se vrátil, začal dostávat ojedinělé šance v plzeňském áčku. Víc času ale strávil ve Slavii a loni se ze Šumperka vydal do nižší zámořské FPHL.

Obránci

Tomáš Andrlík
Stejně jako Polívka vyzkoušel na dvě sezony západ Kanady, v Prince Albert si zahrál s tehdy už zářící německou hvězdou Leonem Draisaitlem. Doma pak chvíli hrál rovněž za Slavii, ale skončil v kraji.

Jan Holý
V další sezoně byl nejlepším nahrávačem mezi obránci, cestu do seniorského hokeje si razil přes Klatovy, aby se (opět) zabydlel v dresu sešívaných. První ligu hraje stabilně, po Kadani a Jihlavě teď zkusí Litoměřice.

Jakub Houfek
Tehdy už pevný článek staršího dorostu byl autorem zlaté branky z finále proti Zlínu, přitom byste mu každou sezonu napočítali góly na prstech jedné ruky. Tradiční progres juniorka → Klatovy ho neminul, na západě zůstal dodnes.

Matyáš Kubík
Rejstřík měl dlouho navlas stejný jako Houfek. Podíval se i na univerziádu, později spojil studium s působením v evropské soutěži v dresu plzeňských Akademiků.

Patrik Marcel
V mistrovské sezoně sbíral skoro bod na zápas, dokonce u něj převažovaly góly. Podíval se i na MS dvacítek, nicméně na víc než sedm startů v extralize nedosáhl. Usadil se o patro níž, ovšem jeho výkony v Chance lize jdou stále nahoru, tak třeba zase Martin Straka jednou zavolá...

Michal Moravčík
Do extraligy se probojoval téměř bez mezistupně a když to předloni dotáhl až na mistrovství světa, vydal se za svým snem jménem NHL. Jenže přes farmu se nedostal, tak s Montrealem rozvázal smlouvu. Doma ale znovu patřil k absolutně nejlepším bekům a teď zkusí Finsko.

Foto: Roman Turovský, hcskoda.cz

David Němeček
Se zahraničím má mnohem víc zkušeností, už v mládežnických letech stihl prostřídat OHL, WHL, Finsko i USHL! A to se povede opravdu málokomu... S juniorkou TPS Turku navíc získal titul. Po jednom roce v Plzni a dvou v Mladé Boleslavi se na sever vrátil znovu.

Michal Šmíd
Stejně jako Marcel patřil k nejproduktivnějším bekům. V devatenácti se rozhodl pro zámořskou cestu, skrze nižší univerzitní soutěž to dál nedotáhl.

Přemysl Synek
Americký systém šel vyzkoušet už v patnácti, později vyhrál s Traverse City soutěž MidWJHL. Po návratu měl jen pár startů v lize juniorů, kraji mužů a evropské univerzitní lize.

Útočníci

Ondřej Kopta
Pohár zvedal ještě před 15. narozeninami, přesto v základní části nasbíral 60 bodů. Po dvou letech v zámoří se prosadil do extraligového Hradce Králové. Jeho juniorce pomohl do nejvyšší soutěže a v roce 2017 slavil český bronz, nicméně výraznější pozici měl jenom v Chance lize. Letos tak vsadil na francouzské Nice.

Dominik Kubalík
Trpělivost růže přináší. Když si Kubalík nevysloužil větší pozornost v OHL, na vrchol se propracoval doma. Poté, co dvakrát ovládl pořadí extraligových střelců, si ho vyhlédla Ambri-Piotta a loni Chicago. V nováčkovském ročníku NHL nasbíral 46 bodů! Za sebou už má i olympiádu a dvě MS dospělých.

Foto: nhl.com

Filip Mašek
Také on jako dorostenec bodově vyčníval, dál už ale svůj talent nevyužil. Po ročním angažmá v americké WSHL dohrával v krajské soutěži.

Dominik Pech
Extraligu staršího dorostu ani juniorů nevybojoval, nakoukl jen do Klatov. A na vysoké škole pak do EUHL.

Marek Potůček
Po mistrovské sezoně jeho záznamy končí, další přišly až o deset let později v kraji.

Roman Přikryl
V následujících ročnících patřil mezi nejproduktivnější hráče i nejpilnější reprezentanty. Oscilace mezi extraligou a druhou ligou měla zákonité vyústění, usadil se v lize první. Co se mu (tehdy) nepovedlo s Kladnem, to zvládl teď s Českými Budějovicemi, takže se zase těší mezi elitu!

Jan Schleiss
Se 67 body ovládl týmovou produktivitu základní části. Jako jediný z kádru pak stihl získat extraligový titul v roce 2013, bylo mu osmnáct let! Pevnou pozici si vypracoval až postupem času, předloni přestoupil do Vítkovic a tam ho teď čeká třetí rok.

Foto: Markéta Křížová

Martin Šimandl
Přestože měl průměr bodu na utkání, jeho kariéra skončila v juniorských letech.

Jaroslav Sladký
Stejný případ. Jen s tím rozdílem, že Sladký oblékl v juniorce dresy Jihlavy a Motoru.

Vojtěch Tulačka
Až do konce mládežnické kariéry platil za spolehlivého lídra svého ročníku, nicméně jeho maximem bylo deset startů za prvoligovou Slavii. Z Klatov měl však k plzeňskému hokeji stále hodně blízko a předloni se stal videotrenérem indiánů.

Jiří Uhlík
Společně s urostlejším Koptou se v roce 2014 vydal dotáhnout juniorku Hradce Králové do extraligy, ale v mužích si tam zahrál jediný zápas. Potom dlouho brousil druhou ligu, než letos v únoru dostal šanci od Sokolova.

Josef Zimmermann
Produktivitu si udržel do staršího dorostu, po juniorce už v jeho kariéře následovala jen EUHL. A kraj.

Trenéři: David Bruk a Václav Ruprecht.

Poznámka: Uvádíme pouze hráče, kteří odehráli v základní části alespoň 10 zápasů. Do tohoto počtu se nevešli brankáři Daniel Karafiát, Jiří Kuneš a Viktor Lukeš a útočníci Lukáš Kopta, Václav Krliš, Patrik Opava, Matěj Polata a Jan Ryba. Statistiky z finálového turnaje nemáme k dispozici, a tudíž nevíme, zda někdo z nich nenastoupil, podobně jako Patrik Polívka, jenž daný počet v základní části nesplnil.

Foto: Repro ČT

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz