Momentka z utkání Česko – USA na MS do 18 let | Foto: iihf.com
10. června 12:09
Martin VoltrMezinárodní hokejová federace (IIHF) společně s USA Hockey potvrdily místo konání příštího mistrovství světa do 18 let, které se uskuteční od 21. dubna do 2. května 2027 ve městě Duluth v Minnesotě. Jasno už je také o složení základních skupin.
Po necelých dvou týdnech se potvrdily neoficiální zprávy z Kongresu IIHF. Mistrovství světa bude hostit Minnesota, přezdívaná „State of Hockey“, a to konkrétně v Duluthu na březích Hořejšího jezera. Ze známých českých hokejistů či hokejistek máme toto město spojené s reprezentantkou Kateřinou Mrázovou, jež mezi lety 2013 a 2018 působila na místní univerzitě.
Právě univerzitní půda, tedy AMSOIL Arena s kapacitou zhruba 6700 diváků, bude hostit všech 29 zápasů šampionátu. To už je velmi kuriózní záležitost: Doposud se každé MS osmnáctek od úvodního roku 1999 hrálo nejméně na dvou stadionech!
Proto by měl turnaj trvat dvanáct dnů namísto tradičních jedenácti. V tomto bodě se informace IIHF a USA Hockey rozcházejí; zatímco Američané udávají začátek na 21. dubna (což jednoznačně dává větší smysl), mezinárodní federace píše 22. dubna. Přilehlá hala Duluth Entertainment Convention Center každopádně bude sloužit pouze k tréninkům.
The IIHF Under-18 Men’s World Championship is coming BACK to the U.S. in 2027 ?? #U18MensWorlds heads to Duluth, Minnesota, April 21-May 2, where the game’s future stars will battle for gold at AMSOIL Arena.
Details: https://t.co/UZMWoV5pB0 pic.twitter.com/JF8Murc2Ov
— USA Hockey (@usahockey) June 9, 2026
Minnesota hostila i poslední mistrovství dvacítek, které nepřilákalo do ochozů arén v St. Paul a Minneapolis tolik diváků, jak se očekávalo. V tomto světle vyznívají poněkud nadsazeně slova Wendy Blackshawové, prezidentky organizace Minnesota Sports and Events, pro web usahockey.com.
„Po neuvěřitelném úspěchu mistrovství světa juniorů jsme poctěni, že ve spolupráci s IIHF a USA Hockey přivádíme do Minnesoty další přední mezinárodní hokejovou akci. Duluth poskytne nové generaci hokejových talentů elektrizující atmosféru,“ přislíbila Blackshawová.
Doufejme tedy, že na severu Spojených států se turnaj setká s větší pozorností fanoušků než ten loňský v Dallasu, kde hokej osmnáctek nezajímal skoro nikoho. V tomto směru je laťka nastavená asi nejníže, jak může, ovšem... Zcela opačně ji nastavil letošní fantastický šampionát na Slovensku, který se chlubil druhou nejvyšší návštěvností v historii.
Česká reprezentace bude na mistrovství obhajovat bronzové medaile. Stejně jako všechny ostatní účastníky, i ji před startem turnaje čekají fyzické testy po vzoru NHL Scouting Combine, které poskytnou klubům nejslavnější hokejové soutěže informace o hráčích před draftem.
Rozlosování turnaje se dozvíme později, v tuto chvíli už je ale jasné složení skupin. I v tomto bodě se potvrdily informace z kongresu: Češi se ve skupině B utkají nejenom se Slováky, Kanaďany a Finy, ale také Bělorusy. Tedy reprezentanty země, která aktivně podporuje Rusko ve válečném konfliktu na Ukrajině.
Druhou skupinu utvoří Švédsko, Lotyšsko, USA, Dánsko a Norsko. Lotyši už předem avizovali, že pokud by měli na Bělorusy narazit v play off či v zápase o udržení, do hry by nenastoupili, neboť jim to zakazují zákony jejich země. Pokud by k takové situaci došlo a Lotyšsko by kvůli ní třeba mělo sestoupit, jednalo by se o obrovský skandál na vrub Mezinárodní hokejové federace.
IIHF už oficiálně odsunula Švýcary z elitní skupiny zpátky do divize IA. Země helvétského kříže slavila na jaře návrat mezi elitu, ovšem na ten si musí nechat zajít chuť. Podobně to platí také pro vítěze turnajů všech nižších divizí: S postupy mají „smůlu“ Rakousko, Japonsko, Nizozemsko, Uzbekistán i Thajsko.
Jaké rozčarování to mezi funkcionáři a hráči z příslušných zemí muselo vyvolat, to si můžeme domyslet sami. Švýcaři přitom v programu reprezentace U18 na svých webových stránkách zatím mají mistrovství elity v zámoří, a nikoli to nižší ve slovinském Bledu, kam mají příští duben zamířit.
ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: tym@redakce.hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: podpora@hokejka.cz