Na Moravě je to daleko těžší, hlásí Korytar. Nabídky na příští rok neřeší

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Po hodně nevydařené základní části dorostenci Tábora v boji o udržení elitní soutěže zabrali a drží kýžené pozice. Velkou měrou se pod dílčí úspěch podepisuje jasná brankářská jednička Jakub Korytar, aktuální lídr statistik celé soutěže.

Generali Česká Cup

Jaká je pro vás nadstavba?
Je to o něco lehčí skupina, než byla základní. Jsou tam více vyrovnané týmy s námi, ale i tak jsou některé trošku rozdílnější. S nimi hrajeme těžší zápasy, ale i v nich se nám daří bodovat. Je na nás trochu psychický nátlak, protože je šance, že nám to nevyjde a nebudeme v první čtyřce. Můžeme spadnout, ale věříme, že extraligu udržíme.

Jak moc tlak vnímáte?
Všichni si uvědomujeme, že můžeme spadnout. Prostě to tak je, ale snažíme se nepřipouštět si to a hrát nejlépe, jak umíme. Věřím, že to půjde, protože se nám zatím daří, takže doufáme, že to vyjde.

V čem hledat příčinu, že vám nadstavba výsledkově vychází mnohem lépe?
Na začátku sezony jsme museli poskládat víceméně nový tým, protože nám dost lidí odešlo. Ze začátku jsme si na sebe dlouho zvykali, teď se celý tým více sblížil, hrajeme lépe a věříme si. Začínáme se posouvat dál i v hokeji. To je důvod, proč se zlepšujeme. Na ledě už o sobě více víme, proměňujeme šance a zastupujeme chyby ostatních.

„Na začátku sezony jsme museli poskládat víceméně nový tým.“

Když jste zmínil stav týmu: Kolik vás zůstalo z předchozí sezony?
Odešel základ první pětky a zůstaly asi dvě a půl pětky, které se rozházely k novým klukům. Přišli převážně hráči ročníku 2004. Osobně to pro mě nebyl problém, protože mi nevadí sbližování s novými lidmi. Stala se z nás naštěstí super parta.

Jak probíhalo sehrávání se na ledě?
Nějakou chvíli trvalo, než jsme si na sebe zvykli. Hned na začátku sezony jsem jim vysvětlil, co jak a kdy dělám. Říkal jsme jim, že s nimi hodně komunikuju při hře, tak aby oni komunikovali i se mnou, když by se něco dělo. Všechno jsme si vysvětlili a poměrně rychle jsme si na to zvykli, za což jsem šťastný.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Skupina o udržení je složená z celé republiky. Jak si užíváte tohle měřítko?
Jsem rád a nevadí mi, když jedeme někam daleko na zápas. Jsem rád, že ochutnám hokej z celé republiky, protože se mi zdá, že je všude trochu jiný. Všude je jiná kvalita, takže jsem rád, že si můžeme zahrát se všemi.

Co říkáte na týmy z ostatních základních skupin?
Určitě mám poznatky z Moravy, kde se mi zdá, že hrají hrozně kontaktní hokej. Rvou všechno přes sílu, takže jsme třeba i více vylučovaní. Je to tam i více o psychice, je to jiný styl hokeje. Třeba v Třemošné jsou kluci hrozně šikovní na ruce, to byl strašný rozdíl, z toho jsem byl překvapený. Kobra zase hraje hodně přes tělo, takže si musíme dávat pozor, aby se někdo nezranil.

„Jsem rád, že ochutnám hokej z celé republiky, protože se mi zdá, že je všude trochu jiný.“

Vraťme se do základní části, ve které se vám příliš nedařilo. Jak bylo těžké chodit s nepříznivou bilancí do dalších zápasů?
Vždycky jsme si říkali, že už se to zlomí, ale moc nám to nešlo. Vždycky jsme šli do zápasu s tím, že zkusíme lepší soupeře potrápit, i když nejsme favoriti. Osobně jsem do toho chodil s tím, že chci podat nejlepší výkon, který dokážu. Snad se mi to dařilo. Párkrát jsme prohráli, něco málo jsme vyhráli.

Kde jste brali motivaci?
Pan trenér Matušík nám vždycky motivaci dodával a navíc jsme dobrá parta, takže jsme si motivaci dodávali navzájem. Říkali jsme si, že nezáleží na tom, co bylo špatně v předchozím zápase, ale budeme se snažit přenést to dobré – odrazit se od toho.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Bylo těžké naučit se v nadstavbě vyhrávat?
Po základní části jsme se sešli a řekli jsme si, že se body nulují, takže musíme od začátku ukázat, co v nás je, a dát do zápasů všechno, abychom si udělali alespoň nějaký náskok. Všichni věříme, že se udržíme v první čtyřce, nikdo z nás se nechce dostat dolů. Do fáze, kdy bude každý zápas tak moc důležitý, že zažijeme největší nervozitu v kariéře. První zápas nám sice moc nevyšel, ale potom jsme naštěstí začali vyhrávat.

Čím se to zlomilo?
Když jsme poprvé vyhráli, ukázali jsme si, že můžeme vyhrát. Viděli jsme možnost a že nejsou týmy tak kvalitní, jako byly v základní skupině. Všichni jsme začali ještě více makat a dřeli jsme více na trénincích. Trenéři nám v tom pomáhali. Kluci chodili do zápasu více v klidu, nebyli tak nervózní, z čehož jsme dokázali vytěžit body.

„Když jsme poprvé vyhráli, ukázali jsme si, že můžeme vyhrát. Viděli jsme možnost.“

Jak jste trávili reprezentační přestávku?
Měli jsme asi dva dny volno, pak jsme hodně trénovali. Dva dny jsme měli dvoufázově, kdy jsme dělali kondičku, a potom už jsme jenom pilovali herní situace, aby si kluci zažili malý prostor a co mají jak dělat v přesilovkách nebo v oslabeních.

Teď máte před sebou hodně důležité zápasy, že?
Ano, čekají nás tři asi nejdůležitější zápasy, ze kterých bychom chtěli vytěžit co nejvíce bodů. Zatím jsme spokojení s tím, co máme, i když jsme třeba v prvním zápase mohli porazit Kladno. Teď už to nezměníme, stalo se.

Do duelů proti Olomouci, Šumperku a Porubě půjdete jako favorité. Bude pro vás svazující, abyste potvrdili svou roli?
Asi ne. Celou sezonu jsme byli outsideři, takže nemáme v hlavách, že jsme favoriti. Možná jenom okolo nás nějaký tlak je. My pořád chodíme do zápasů s tím, že chceme vyhrát a uděláme pro to všechno. Nekoukáme, jestli jsme favoriti, nebo ne. Chceme jít zápas od zápasu.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Bude hrát roli venkovní prostředí u prvních dvou zmíněných soupeřů?
Už jsme jednou na tripu byli a zjistili jsme, že na Moravě je to daleko těžší, takže se na to tenhle týden připravujeme. Budou to dva těžké zápasy, ale věříme, že urveme co nejvíce bodů.

Podívejme se na ročník z vašeho osobního hlediska. Jaký je?
Myslím, že to je jedna z nejlepších sezon, co jsem měl. Hodnotím ji celkem dobře, i když tam jsou nějaké výkyvy. Doufám, že to bude do konce sezony ještě lepší.

Nepřemýšlel jste o přesunu do většího klubu?
Už jsme o tom přemýšleli s mým brankářským trenérem hodněkrát, ale usoudili jsme, že bude lepší zůstat v Táboře, když tu je extraliga dorostu. Věděli jsme, že budu mít největší vytížení, jaké bych mohl mít. Příští rok ale určitě budu muset jít pryč. Už bych musel jít do juniorky, která v Táboře v extralize není.

„Trenér gólmanů říkal, že už nějaké nabídky má, ale já to neřeším. Nechtěl jsem to ani vědět, abych se soustředil na sezonu.“

Víte už o nějakých možnostech?
Trenér gólmanů říkal, že už nějaké nabídky má, ale já to neřeším. Nechtěl jsem to ani vědět, abych se soustředil na sezonu, kterou máme dohrát. Nechtěl jsem se zatěžovat věcmi, které přijdou později, teď je hlavní udržet extraligu.

Jako jasná jednička v brankovišti, cítíte zodpovědnost za výsledky?
Všude slýchávám, jak některé kluby říkají, že vyhráváme jenom díky gólmanovi a že jsme se minulou sezonu udrželi jenom díky gólmanovi. Osobně si to nepřipouštím, protože bych se v opačném případě možná zhroutil. Nechávám situaci plynout a soustředím se jenom na svůj výkon. Neberu si moc věci, které říkají ostatní.

Potěšily vás takové zmínky?
Jo, potěšilo mě to, ale i trochu zaskočilo, protože nás udržela týmová práce. Byli tam důležité články, jako byli například Honza Nevšímal, Filip Cháb a Adam Eremiáš, kteří náš tým táhli. Bez nich bychom třeba nevyhrávali, protože nám pomohly jejich góly. Nebylo to jenom na mě.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz