Náročný program? Finům síly nedošly. Mohli jsme se jen líp připravit, tvrdí Haš

Foto: Karel Švec, Český hokej

12. listopadu 2018, 8:55

Klára Petrásková

Češi pomýšleli na první příčku, po prohře s Finskem nakonec v Hodoníně brali bronz. Rozhodující zápas se lámal v prostřední třetině. Finové naplno roztočili obrátky bruslení a čtyřmi góly otočili vývoj, nakonec zvítězili 7:2. Cenné zkušenosti sbíral ve dvacítce také teprve sedmnáctiletý bek Martin Hugo Haš.

Nový fanshop

Finští hokejisté jsou známí svým perfektním bruslením, neustále udržují hru v pohybu. V kombinaci s přesnými nahrávkami a střelami ze všech pozic se všem soupeřům brání jen těžko. Česká dvacítka i díky početním výhodám držela se Suomi krok, v poslední minutě před pauzou šla dokonce přesilovkovou trefou do vedení. Jenže pak už úřadovali především finští hráči, kteří dokráčeli k vysoké výhře 7:2.

„O Finech se ví, že hodně bruslí a napadají, pořád ze všech pozic střílí. My jsme si to před zápasem říkali, věděli jsme, že musíme bruslit tolik jako oni. To se nám chvílemi dařilo a chvílemi ne, hlavně ve druhé třetině nás prostě přebruslili,“ komentuje Martin Hugo Haš největší problémy, které Finové Čechům působili.

A to především v prostřední dvacetiminutovce. V té se Finové často dostávali za českou obranu a čtyřmi góly otočili vývoj zápasu na svou stranu. „Ve druhé třetině jsme si párkrát nepohlídali hráče, kterého jsme měli za sebou, a to rozhodlo. Ve třetí jsme se sice zase zlepšili, Finové nám ale dali góly z přesilovek a dopadlo to, jak to dopadlo,“ nehledá složitosti reprezentační obránce.

Varaďa: Finové výborně bruslili, všem dělali problémy

Právě do závěrečné části vlétli Češi velmi bojovně a ze všech sil se rvali o kontaktní branku, místo toho však přišla pátá finská sprcha. V návratu do boje o body nepomohla národnímu týmu ani pětiminutová přesilovka zesílená o další vyloučení, naopak na druhé straně byly dvě dvojnásobné přesilovky v závěru zápasu využity stoprocentně.

„Finové prostě vědí, jak na to. My jsme si říkali, co při přesilovkách hrají, věděli jsme, že hodně nahrávají a střílí. Ale pět na tři je těžké ubránit. Oni dobře zakombinovali a dali nám góly,“ přemítá mladý bek nad dobře sehranými finskými výhodami. Určitou roli možná hrála v české hře také únava, tři zápasy ve třech dnech je přece jen náročná porce. „Finům síly nedošly, my jsme se na zápas jedině mohli líp připravit,“ odmítá toto tvrzení Haš.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Přestože poslední utkání turnaje skončilo trochu krutou porážkou 2:7, celkové dojmy rozhodně zůstanou pozitivní. Za předvedené výkony se domácí tým rozhodně stydět nemusí. Ba naopak. „Výhra proti Švédům pro nás byla hodně velkou věcí. Pak jsme dobře bojovali proti Rusům, i když nám to nakonec nevyšlo, a na závěr jsme měli nejtěžšího soupeře. Věřili jsme si, dali jsme i první gól, který nás nakopl, ale ve druhé třetině nám to nevyšlo a dopadlo to prohrou,“ shrnuje Martin Hugo Haš celou hodonínskou akci.

Právě on patřil ke dvěma nejmladším hráčům týmu, coby ročník 2001 totiž věkem zapadá stále do kategorie U18. Že ale mohl svou hru předvést i o stupeň výš, toho si rozhodně váží. „Kluci jsou všichni šikovnější a rychlejší, oproti osmnáctkám je to velký rozdíl. Pro nás s Michalem Teplým je to hodně dobrá zkušenost, protože se takhle můžeme posunout dál,“ ví dobře teprve sedmnáctiletý hokejista.

Ten dostával v Hodoníně prostor i v početních výhodách a oslabeních, coby pravák je totiž pro soupeřovy hráče nepříjemným protivníkem. „Přesilovky jsou super věc, můžeme hodně střílet a zahrát si dopředu. Jsem rád, že jsem na nich mohl být,“ kvituje šanci, kterou dostal v nestandardním herním rozložení.

Plášek: Je to škoda, ale předvedli jsme super výkony

Martin Hugo Haš již druhou sezonou hraje v juniorce finské Tappary, zkušenosti z tamní ligy mu ale podle něj proti ostatním spoluhráčům speciální výhodu pro klání s Finy nepřinesly. „Kluci proti nim už několikrát hráli, i trenéři všechno věděli, byli jsme na tom všichni stejně,“ říká rozhodně.

Ani v šatně prý nepadaly tipy a rady, jak na finského soupeře nejlépe vyzrát. „To vůbec. Jen trenéři říkali, co a jak. My ještě s Jakubem Škarkem a Jakubem Müllerem, kteří jsou taky z Finska, jsme nic v kabině neříkali.“ Taktická práce tedy zůstala zcela v rukou trenérského štábu.

Co ale Haš může poodkrýt, to jsou odlišnosti mezi českou a finskou mládežnickou soutěží. Na severu se hokejisté prezentují především rychlým bruslením, jako to Suomi předvedli na turnaji v Hodoníně. „Hráči jsou o něco šikovnější, hrají tam i starší kluci. Taky je to hokej víc o rychlosti a síle,“ popisuje vytáhlý obránce.

„Můj ročník 2001 je v juniorce, dá se říct, skoro na výjimku, ale občas tam hrají i mladší. Pro nás je to dobrá zkušenost hrát proti starším klukům, je to dobrá cesta, jak se posunout dál,“ má jasno Martin Hugo Haš. A kdo ví, třeba mu právě tyto zkušenosti přinesou nominaci na mistrovství světa dvacetiletých.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz