Nechci vyčnívat, ale pomoct týmu, líčí skvělý Svozil. Urbana štvou začátky

Foto: Karel Švec, Český hokej

Na zásluhy se hokej nehraje, ale jednu výhru už by si bývala česká osmnáctka opravdu zasloužila. Proti Rusům ukázala na domácím turnaji velký charakter, když dvěma góly ve třetí třetině vyrovnala zdánlivě ztracený zápas. Ale bonusový bodík znovu neurvala...

partneři českého hokeje

Do prodloužení poslal zápas Stanislav Svozil, jenž se tak trefil jako první český obránce na turnaji a současně poprvé v osmnáctce. Právě jemu musel gól přát úplně každý na zimáku, tedy když nepočítáme Rusy.

Svozil totiž v Klášterci předvádí vynikající výkony, je radost se na něj dívat. Co si jako bek dovolí s pukem, jak dokáže strhnout českou hru... Když vystřelil mezi betony Jaroslava Askarova, dočkal se odměny, která prostě musela přijít.

„Já jsem rád, že vůbec můžu s klukama v týmu být. Pro každého kluka je strašná čest být v reprezentaci, já se snažím co nejvíc si to užívat a svými výkony pomoct týmu,“ povídá skromně. „To, že jsem dal gól, je úplně jedno. Ať ho dá tamten, nebo tamten. Jde o to, abyste pomohl týmu k vítězství. Dneska se to bohužel nepovedlo, ale máme aspoň bod.“

Ačkoli jsou v českém týmu kromě Davida Jiříčka všichni o ročník starší než Svozil, právě on strávil v sobotu na ledě nejvíc času: Bez pěti sekund 25 minut! Otrkávání z doby Hlinka Gretzky Cupu už je dávno pryč, teď už zadák Komety osmnáctku táhne.

„Jsem strašně vděčný, že můžu mít takovou porci času. Dneska nás ale bylo zrovna málo obránců, tak jsme tam všichni chodili často. Teď se to zase srovná,“ zmiňuje.

Ano, Češi bohužel dohrávali utkání na pět obránců. Michal Hrádek se totiž nejdříve mstil za tvrdý faul na Michala Rouhu a po bitce šel do kabin, potom ze hry odstoupil i Vladimír Kremláček, jenž schytal bombu pukem do ucha.

Hlavně první okamžik tedy vyvolal velké emoce. Ale spoluhráče ve finále i nabudil, protože pak všechno příkoří chtěli sborné vrátit. „Stoprocentně. Byl to faul, jaký jsem dlouho neviděl. Myslím, že jsm ho pomstili hodněkrát, byl to hodně tvrdý zápas,“ říká Tomáš Urban.

Vzhledem k tomu, jak málo rozhodčí vylučovali, se zdá být až s podivem, že se poté už nestrhla žádná větší mela. „My jsme hlavně chtěli vyhrát ten zápas, což se nám bohužel nepovedlo,“ smutní kladenský útočník.

Důvody třetí porážky se dají shrnout velice snadno do tří pasáží, které domácím mladíkům jasně nevyšly.

První – prachbídný start. „Toho byla největší škoda. Kdybychom do toho vlítli od začátku, myslím, že bychom vyhráli i v základní hrací době,“ komentuje Urban první dvě minuty a dvacet sekund, kdy Rusové skórovali dvakrát. „Možná jsme se špatně připravili, rozcvičili před zápasem. Upřímně, nevím.“

Druhá – prostřední třetina. Vždyť Češi neměli patnáct minut ani jednu přesnou střelu! „Přesně vám neřeknu, čím to bylo. Ale měli jsme systém hry nastavený tak, ať se přizpůsobíme tomu, co oni hrají. Oni tím pádem drželi puk a šetřili čas,“ přemítá Svozil.

A třetí – samostatné nájezdy. Nedat gól z pěti pokusů, to je špatná vizitka. Jenže když proti vám stojí nejlepší gólman téhle kategorie na světě... „Musím říct, že jsem dlouho neviděl takového brankáře, byl rychlý, pohyblivý. Bylo to hodně složité. Musíme asi víc trénovat nájezdy na tréninku,“ usmívá se hořce Urban.

Už to, že mladíci překonali Askarova třikrát ze hry, má svou cenu. Dvakrát z toho v poslední části, kdy přece jen Rusy za jejich fauly vystrestali. „Bylo to výborné, podařilo se nám to už s Američany. Je super otáčet zápasy, zvlášť s takhle silným soupeřem. Asi nejlepším, se kterým jsme hráli,“ soudí forvard, jenž rozehrál druhou gólovou akci zakončenou Josefem Koláčkem.

Junioři turnaj uzavřou nedělním duelem se Švédy a motivaci mají jasnou. Jakýkoli bodový zisk jim zajistí čtvrté místo, třemi body by dokonce dorovnali Rusy, byť s horším vzájemným utkáním. V opačném případě spadnou za Tre Kronor na poslední příčku.

A to by doma mrzelo dvojnásob. „Určitě nechceme skončit poslední, chceme vyhrát, ale bude to nesmírně těžké,“ tuší Stanislav Svozil. „Hlavně ať to vyjde na mistrovství světa. Když tam tyhle týmy porazíme, bude to úplně nejlepší, co se může stát,“ dodává s výhledem do dubna Tomáš Urban.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz