Nejproduktivnější hráč ELD jde za Dostálem. Bude to super, říká Kos

Foto: Karel Švec, Český hokej

Na trase Kometa Brno – Ilves Tampere přichází v roce 2019 už druhý přesun! Za brankářem Lukášem Dostálem se vydává šestnáctiletý reprezentační útočník Jakub Kos, který v uplynulé sezoně ovládl kanadské bodování ELIOD Extraligy dorostu.

President Cup 2020

„Přišla mi nabídka z Ilvesu a po dohodě s agentem a rodinou jsme si řekli, že to bude super. Jak po hokejové, tak životní stránce, naučím se jazyk a podobně,“ vysvětluje Jakub Kos.

Brněnský talent polyká ve Finsku první tréninkové dávky už v těchto dnech. Do Tampere přiletěl ve středu a domů se vrátí za čtrnáct dní. „První dojmy jsou určitě pozitivní. Oslovily mě super podmínky, které tu mají. Trénují v krásné aréně, je tu i super kolektiv. Krásně mě přivítali, skoro každý se mi představil,“ líčí nadšeně.

„Všechno tady probíhá v neuvěřitelném tempu.“

Kos je tedy už druhým hráčem, který se letos z Komety vydal právě do Ilvesu. Začátkem února zamířil stejným směrem Lukáš Dostál, brankář dvacítky nejspíš bude ve Finsku chytat i v nadcházející sezoně.

Mladšího kolegu prý ale neovlivnil. „Možná je tam nějaká symbióza, že máme stejného agenta, ale myslím, že to nehrálo roli,“ přemýšlí Kos. „Známe se od vidění a teď jsme si napsali, že se tam potkáme. Bude super, že už tam je nějaký Čech,“ povídá.

Dostála na konci sezony pochopitelně sledoval. „Vedlo se mu tady perfektně. Všichni ho tu mají rádi. Když se řekne Lukáš Dostál, tak každý říká: Wow, výborný brankář,“ culí se.

Odchovanec brněnského Warrioru se připravuje s týmem U20, měl by tedy rozšířit řady českých mladíků v nejvyšší juniorské soutěži. V uplynulé sezoně jich tam hrálo celkem devět, například brankář Radek Haas, obránce Martin Hugo Haš nebo útočníci Zdeněk Sedlák a Jakub Wojnar.

Mladíčkého forvarda ale čeká mezi staršími pořádná dřina. „Každá dřina je k něčemu dobrá,“ usmívá se Kos. O tvrdých trénincích mluví všichni Češi, kteří se do Finska vydali. „Můžu to potvrdit. Zrovna v pátek jsme měli schody, a to bylo hodně náročné. Všechno se tady dělá nadoraz, i když hrajeme fotbal nebo florbal. Všechno probíhá v neuvěřitelném tempu, tak se hodně těším na ten hokej,“ přiznává.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Bude se muset srovnat s úplně jinou rolí, než kterou měl v posledním ze tří ročníků v Kometě. Na konci obrovského progresu stála skvělá čísla: Díky 82 bodům (47+35) ve 33 zápasech ovládl statistiky extraligy dorostu.

„Hrál jsem s výbornými hráči, celá naše první lajna měla nad padesát bodů,“ zmiňuje Iva Sedláčka a Jakuba Brabence. „Bylo to fantastické, výborně jsme si to dávali a trenéři nás hodně nasazovali,“ vysvětluje nejlepší dorostenec února.

„Bez Komety bych vůbec nebyl tam, kde jsem, takže jí můžu jenom poděkovat.“

Právě elitní trio mělo zásadní podíl na stříbrném úspěchu Komety. „Budu na to vzpomínat hodně dlouho. Jaká tam byla parta, jací trenéři... Celá Kometa mi za tři roky, které jsem v ní strávil, dala strašně moc. Bez ní bych vůbec nebyl tam, kde jsem, takže jí můžu jenom poděkovat,“ vzkazuje Kos. „A musím poděkovat i panu Zábranskému, že mi umožnil přestup,“ dodává vzápětí.

A že teď bude v šestnácti letech pryč od rodiny? Z toho si nic nedělá. „Kluci to tady všechno nahrazují. Už i vím, s kým budu bydlet. K cizincům se tady chovají krásně,“ uzavírá Jakub Kos z Finska.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz