Novinka v juniorské extralize. Jak fungují povinné soupisky?

Mikuláš Jenčovský | Foto: Jan Běhounek, janbehounek.cz

Nejvýraznější letošní změnou v DHL extralize juniorů je její rozšíření ze čtrnácti na šestnáct týmů, hodně se mluvilo také o overage hráčích. Vedení svazu však připravilo i jednu méně viditelnou novinku: zeštíhlené soupisky.

Na počet hráčů, kteří za konkrétní tým do sezony zasáhnou, se dosud nevztahovala žádná omezení. Ta platila klasicky pouze na počet cizinců či mladších hráčů v jednom utkání. Během ročníku ale mohl každý protočit tolik hokejistů, kolik chtěl.

Nově to však v juniorské extralize není pravda.

Jak uvádějí technické normy soutěže, každý účastnický klub měl povinnost vyplnit do 18. srpna, tedy zhruba týden před startem extraligy, soupisku čítající maximálně 22 hráčů do pole a tři brankáře.

Ze soupisky může v průběhu ročníku vyřadit až pět hráčů, a naopak hráče libovolně doplňovat do zmíněného počtu 22+3.

Jaký je smysl těchto soupisek? Hokejisté, kteří se na soupisku nevejdou, mohou odejít bezplatně hostovat do jiného klubu.

„Hostování přes nesouhlas Mateřského klubu, resp. Stávajícího klubu ve věkové kategorii juniorů se povoluje Hráčům věkové kategorie juniorů, kteří nejsou Mateřským klubem, resp. Stávajícím klubem zapsáni na Soupisce, je-li tato Řídícím orgánem soutěže předepsána. Hostování dle tohoto odstavce se povoluje pouze do Klubu, který se účastní soutěže věkové kategorie juniorů, nejdéle však do 30. 4. příslušné Sezóny,“ píše se doslova v aktualizovaném přestupním řádu Českého hokeje.

Foto: Martin Voltr

Změnu avizoval už koncem minulé sezony Alois Hadamczik; v okamžiku, kdy bylo jasno o rozšíření juniorské extraligy. „Díky tomu se uvolní až 40 hráčů do systému, kteří budou zdarma k dispozici ostatním týmům v rámci bezplatného hostování. To umožní mladým hráčům, aby se mohli rozvíjet v jiných klubech,“ uvedl tehdy svazový prezident.

Nové pravidlo má ale několik odlehčujících nuancí.

Zaprvé: Do počtu 22+3 se nezahrnují overage hráči ročníku 2003. Ty může tým nasadit do každého utkání až tři a na jejich působení se vztahuje jiné pravidlo. Oprávnění startovat mají hokejisté, kteří v předešlé sezoně odehráli za juniorský či seniorský tým příslušného klubu nejméně 25 utkání. Takových se může během ročníku protočit libovolný počet.

Zadruhé: Do daného počtu se nezahrnují ani hráči ročníku 2007 a mladší, tedy dorostenci. Těch může hrát v každém utkání pět, a znovu se mohou libovolně střídat.

A zatřetí: Nad rámec zmiňovaných pěti vyškrtnutí může ředitel soutěže povolit i vyškrtnutí dalších hráčů, pokud by měli být minimálně tři měsíce na marodce nebo pokud již mají v dané sezoně odehráno 15 a více zápasů v mužské extralize.

Hráči z marodky mohou být na soupisku znovu zapsáni nejméně čtyři měsíce po jejich vyškrtnutí, současně ale musí tým vyškrtnout jiného hráče, což se mu však nezapočítá do limitu pěti vyškrtnutí. Hráči s 15 a více zápasy v Tipsport extralize mohou do dalších juniorských zápasů zasáhnout stejně jako overage hráči či dorostenci, tedy bez omezení a jakékoli další evidence. To má motivovat kluby, aby mladým dávaly šanci.

V konečném účtu tedy může za jeden tým během sezony klidně nastoupit i přes třicet hokejistů – jen ne v kratším časovém období.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Loni protočil nejmenší počet hráčů v poli Litvínov – pouze 24, z toho jednoho dorostence. Pod třicet jmen se dále dostaly Vítkovice (26, z toho 3 dorostenci), Mladá Boleslav (28/3), Jihlava (28/2) a Kometa Brno (29/3).

Naproti tomu Karlovy Vary a Liberec dopřály šanci 35 hokejistům (z toho 6, resp. 5 dorostencům) a Olomouc 33 hráčům (z toho 6 dorostencům). Overage hráči loni startovat nemohli.

Na brankářském postu by během minulé sezony nemusely povinné soupisky trápit Karlovy Vary, Olomouc, Třinec, Vítkovice, Litvínov, Pardubice ani Zlín – všechny tyto celky nasadily dva nebo tři brankáře juniorského věku. Pětice týmů protočila čtyři takové, Plzeň i Sparta po pěti.

Nyní už by si to – kromě zcela nutných případů – netroufly, snížily by si totiž manévrovací prostor pro situaci v poli.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz