O systému mládežnických soutěží – Švédsko

Radost švédských šampionů U20 z Rögle | Foto: Facebook Rögle BK

Už dlouhou dobu platí formát juniorských a dorosteneckých soutěží v českém hokeji za velmi vděčné téma k diskusím a kritikám. Tím spíš, když prochází neustálými změnami. Jak ale vypadá v ostatních hokejově významných zemích v Evropě? To vám ukážeme v miniseriálu.

První na řadě je Švédsko, které stejně jako Finsko ctí hierarchii věkových kategorií U20, U18 a U16.

J20 Nationell

Nejvyšší juniorskou soutěž ve Švédsku aktuálně hraje 21 týmů rozdělených do dvou skupin – severní a jižní. Po 27, respektive 30 zápasech se do jedné skupiny propojí celky z horních polovin tabulek a do druhé ty z dolních polovin. Nejsilnějších deset celků s jistotou play off i záchrany sehraje v nadstavbě dalších 18 utkání, zatímco slabší jedenáctka bojuje ve 20 utkáních o obojí.

Prvních šest celků nižší skupiny rovněž postoupí do play off, další dva si zajistí alespoň záchranu a nejslabší tři míří do baráže. V té potkají vítězné semifinalisty play off druhé nejvyšší soutěže. Úspěch slaví první dva týmy baráže, zbylé tři míří do regionální ligy.

V play off narazíme na dvě perličky.

První? V osmifinále si týmy z vrchní osmičky vybírají své soupeře, začíná pochopitelně vítěz nadstavby. Stejný postup se aplikuje před čtvrtfinále.

Osmifinále i čtvrtfinále se hrají na dva vítězné zápasy. A potom přichází druhá perlička. Play off vrcholí závěrečným týdnem, kdy se na jeden stadion postupně sjedou čtyři nejlepší týmy kategorií U16, U18 i U20, aby shodným stylem bojovaly o „svůj“ titul.

V semifinále, finále i souboji o bronz rozhoduje o postupujícím, respektive vítězi jediný zápas! Pro porovnání, v Česku to od minulého roku jsou (kromě série o bronz) čtyři zápasy. Švédové tedy nesbírají zkušenosti v dlouhých sériích kopírujících mužské play off.

Úřadujícími juniorskými šampiony jsou hokejisté Rögle, kteří ve finále přehráli Leksand 6:2. Bronz získala Timra po vítězství 5:2 nad Djurgardenem.

V nižších soutěžích se týmy potkávají pouze uvnitř čtveřice regionů (Syd, Väst, Öst, Nörr – Jih, Západ, Východ, Sever). Na rozdíl od českého hokeje zde existuje takzvaná pyramida: J20 Regional letos hrálo 41 mužstev (11+8+10+12), nejnižší J20 Division 1 potom 75 mužstev (41+19+15).

Rögle BK – mistr kategorie U20

Rögle BK – mistr kategorie U20 | Foto: Facebook Rögle BK

J18 Nationell

V nejvyšší soutěži U18 se až do Vánoc soupeří na regionální bázi. V každé ze čtyř oblastí hraje dvanáct celků (dohromady tedy 48) dvoukolovým systémem o pětici postupových míst.

Dvacítka nejúspěšnějších vytvoří po Novém roce dvě skupiny národní ligy (severní a jižní), ke 22 zápasům z regionální fáze si tak přidá dalších 18 kol. V desetičlenných skupinách si první čtyři týmy zajistí přímý postup do osmifinále, zatímco zbylé putují do „šestnáctifinále“, alias předkola, kde se k nim přidají čtyři vítězové pokračujících regionálních bojů.

V prvních třech kolech play off znovu platí, že celky z výše nasazené poloviny si své soupeře vybírají. Šestnácti-, osmi- i čtvrtfinále se hrají na dva vítězné zápasy, o krátkém a chybu neodpouštějícím vyvrcholení play off během dvou dnů už byla řeč.

Začátkem letošního dubna slavilo v Nyköpingu titul Örebro po finálové výhře 4:1 nad Djurgardenem, AIK Stockholm předtím v bitvě o bronz přestřílel Lulea 6:4.

Druhého stupně regionálních soutěží se účastní 103 týmů (20+28+37+18), třetí stupeň se hraje jen v některých oblastech na stadiony nejvíce posetém jihu země, kde je do něj zapojeno 40 celků.

Örebro Hockey – mistr U18

Örebro Hockey – mistr U18 | Foto: Facebook Örebro Hockey

U16 SM

Pokud jde o hokejisty kategorie U16, ti se výhradně uvnitř čtveřice regionů utkávají až do začátku března.

Deset týmů na jihu, osm na západě, deset na severu a větší počet ve stockholmské oblasti soupeří zcela rozličnými formáty, někteří musí pro postup uspět v regionálním play off.

Každý region dodá do finálové části čtyři účastníky, kteří se promísí do čtveřice skupin, lépe řečeno do čtyř miniturnajů A–D. První dva týmy z každého turnaje postoupí do druhé fáze a zahrají si na dalších třídenních miniturnajích E a F.

Odtud už si první dva celky zahrají semifinále a závěrečné duely o medaile, a to stejně jako ve starších kategoriích na jeden zápas.

Mistrovský pohár letos zvedali nad hlavu mladíci Brynäs po finálovém triumfu 7:2 nad Täby, bronz připadl týmu MoDo, jenž zdolal poměrem 6:3 Växjö.

Nižšího stupně soutěží se v jednotlivých regionech účastní desítky týmů, v těch nejobsazenějších mají ligy ještě další podstupeň.

Brynäs IF – mistr kategorie U16

Brynäs IF – mistr kategorie U16 | Foto: Facebook Brynäs IF

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz