Obří pomoc pro mladé hokejistky! Projekt Future Olympians se rozjíždí naplno

Momentka z letního dívčího kempu Future Olympians v Litoměřicích | Foto: Karel Švec, Český hokej

Už před rokem spustil Český hokej projekt Future Olympians, který se zaměřil na výchovu talentovaných hokejistek. Nyní se tento projekt díky finanční podpoře Národní sportovní agentury významně rozrůstá, o čemž svaz informoval ve středeční tiskové zprávě.

„Ve Future Olympians vidíme budoucnost ženského hokeje u nás. Přestože národní tým žen v nedávné minulosti zaznamenal několik úspěchů, ať už jde o postup na olympiádu či dvě bronzové medaile na světových šampionátech, uvědomujeme si, že je potřeba i nadále pracovat a investovat do mládeže,“ říká ve zprávě manažerka projektu a generální manažerka ženské hokejové reprezentace Tereza Sadilová.

„Mezi hlavní cíle Future Olympians řadíme rozvoj ženského mládežnického hokeje a přípravu hráček na následující dvě zimní olympiády,“ doplňuje směrem k Hrám 2026, které uspořádá Itálie, i olympiádě 2030, jejíž dějiště bude teprve určeno.

Projekt bude nově rozdělen do dvou částí.

První je určena hokejistkám do patnácti let a navazuje na aktivity v minulé sezoně. V průběhu nadcházejícího ročníku bude čítat minimálně deset výběrových kempů napříč celou republikou, na kterých by se měla představit zhruba stovka hráček ročníků 2009 a mladších. Vybírat je budou kluboví trenéři.

„Věřím, že i díky projektu Future Olympians se budeme dostávat na co nejvíce zimních stadionů v České republice a bude se nám postupně dařit stigmata odbourávat.“

„Jednotlivé akce budou zaměřeny na rozvoj dovedností a správných návyků talentových hokejistek, kterým bude zároveň představen playbook dospělé ženské reprezentace. Každá akce se bude skládat ze dvou tréninkových jednotek a závěrečného vzájemného utkání,“ popisuje Sadilová.

Z kempů Future Olympians U15 povede rovněž cesta do nejmladšího reprezentačního výběru U16. Ten má v současné době během sezony na programu výrazně menší počet akcí než v minulosti, i proto jde o vítanou pomoc pro jeho trenéry, kteří jinak na akcích nemají možnost otestovat velký počet hráček.

Úplnou novinku ale představuje druhá část projektu, Future Olympians U19. Ta nabídne pomocnou ruku hokejistkám, které vyrůstají v domácích mládežnických oddílech a nezvolí si odchod do zahraničí, kde fungují kvalitní ženské soutěže. Na rozdíl od českého prostředí, jemuž zatím chybí ženská liga na takové úrovni, aby připravovala hráčky pro reprezentaci.

Z mladých hokejistek bude vytvořen třiadvacetičlenný tým, který se bude společně připravovat pod vedením reprezentačních trenérů. Nepůjde však o práci na každodenní bázi, pouze o dvojici jednodenních kempů v měsíci, jež doplní zahraniční kempy a přátelské zápasy. Češky si už v srpnu zahrály v Göteborgu proti týmům místní Frölundy a příští týden je ve Slaném čeká duel s norským Lillehammerem.

Hráčky dostanou možnost trénovat v pražských Holešovicích, a to díky spolupráci svazu s klubem Sparty.

„Jako Sparta máme velký zájem na tom, aby měl ženský hokej odpovídající podmínky i v České republice.“

„Jsme velmi potěšeni z toho, že prvním klubovým partnerem projektu Future Olympians U19 se stal HC Sparta Praha, který vnímá důležitost podpory ženského hokeje, a díky tomu budeme moct využít prostory holešovské sportovní haly. Tímto krokem by měla započít dlouhodobá spolupráce, díky které by se mělo postupně zlepšovat vnímaní ženského hokeje u nás, a to především u významných klubů v České republice,“ věří Tereza Sadilová.

„Díky Lize mistrů objíždíme se Spartou kluby po celé Evropě, kdy hlavně ve Finsku a Švédsku vidíme, jaký udělal ženský hokej pokrok za poslední roky. Jako Sparta máme velký zájem na tom, aby měl ženský hokej odpovídající podmínky i v České republice. I proto mám velkou radost ze spolupráce na nově vznikajícím projektu ženského hokeje Future Olympians,“ navazuje na její slova Petr Ton, výkonný manažer Sparty.

Zatímco hráčky z „mladší“ části projektu mají cílit na olympiádu 2030, ty nejlepší ze „starší“ odnože budou usilovat už o účast na příští zimní olympiádě. Význam projektu U19 by ale rapidně narostl ve chvíli, kdy by se Mezinárodní hokejová federace rozhodla v ženském hokeji otevřít novou kategorii U20.

Hokejový svaz představil také tváře ze současné seniorské reprezentace, které budou v rámci projektu Future Olympians předávat zkušenosti svým následovnicím. Rolí mentorek se aktuálně zhostí brankářka Viktorie Švejdová, obránkyně Aneta Tejralová a útočnice Denisa Křížová.

„Je skvělé, že tento projekt vznikl a že otevřel cestu pro holky, které se chtějí hokejově rozvíjet a růst v České republice.“

„Je skvělé, že můžeme mladým hokejistkám předat nějaké zkušenosti a ukázat třeba některá cvičení z reprezentace,“ uvádí Tejralová, která letos v národním výběru převzala kapitánské céčko od Aleny Mills a má tedy našlápnuto k tomu, aby se o ní za pár let také mluvilo jako o reprezentační legendě.

„Je skvělé, že tento projekt vznikl a že otevřel cestu pro holky, které se chtějí hokejově rozvíjet a růst v České republice,“ doplňuje ji Křížová, pro změnu jedna z nejlepších útočnic v historii ženské reprezentace.

Mentorky projektu – zleva Denisa Křížová, Aneta Tejralová a Viktorie Švejdová

Mentorky projektu – zleva Denisa Křížová, Aneta Tejralová a Viktorie Švejdová | Foto: ceskyhokej.cz

Projekt Future Olympians si za cíl klade rovněž postupné vylepšování obrazu ženského hokeje v České republice. Jak mezi veřejností – k čemuž významně pomohly už úspěchy na mezinárodní scéně v posledních dvou letech –, tak mezi představiteli klubů a třeba i mládežnickými trenéry, kteří stále ženský hokej ani samotné hokejistky často „neberou“.

Ideálním výsledkem současné práce by podle Terezy Sadilové mohl být vznik menší sítě dívčích akademií po Česku.

„Na mezinárodní úrovni má český ženský hokej velice dobré postavení. Dostává se nám velkému respektu od hokejových velmocí. V českém prostředí se stále učíme ženský hokej akceptovat a je kolem něj stále hodně stigmat. Věřím ale, že i díky projektu Future Olympians se budeme dostávat na co nejvíce zimních stadionů v České republice a bude se nám postupně dařit tato stigmata odbourávat,“ uzavírá Sadilová.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz