Obrovská škoda, říká Ticháček o Hlinkovi. Chtěl by si zahrát v áčku

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Na prvním vrcholu svých kariér vyhráli čeští mladíci ročníku 2003 bronz, další šance jim bohužel odplavala. Hlinka Gretzky Cup se totiž letos neuskuteční. „Doufal jsem, že turnaj nezruší,“ hlásí tvořivý obránce Jiří Ticháček.

partneři českého hokeje

Pod různými názvy a v různém složení se vynikající turnaj hrál od roku 1991, vedle čísla 2020 bohužel bude jakýkoli záznam chybět. Zrušení Hlinka Gretzky Cupu vzhledem k pandemii koronaviru viselo už pár týdnů ve vzduchu, definitivně ho Hockey Canada potvrdil v úterý.

„Je to určitě obrovská škoda pro všechny kluky z našeho ročníku. Myslím, že se všichni těšili a každý si tam chtěl zahrát. Ale zdraví je přednější, to je nejvíc,“ uvědomuje si Jiří Ticháček. „Byl bych rád, kdyby se to celé zklidnilo a mohli bychom tam odcestovat, doufal jsem, že turnaj nezruší,“ hlásí.

Hokejisté se na akci pravidelně předvádějí před stovkami skautů. Pro Čechy má navíc speciální punc, přestože se v pořadatelství od roku 2018 střídají s Kanadou. Většinou se na turnaji dokáží vytáhnout – mezi lety 2013 a 2017 získali jeden bronz, dvě stříbra a jedno zlato.

„Poslední ročníky jsem sledoval, koukal jsem, i když doma v Břeclavi vyhráli,“ vybavuje si Ticháček triumf ročníku 1999. „Je to jeden z nejprestižnějších turnajů, který můžeme hrát, i když na konci sezony nás čeká i mistrovství světa.“ K němu se teď budou čeští talenti upínat.

Šikovnému zadákovi je ale jasné, že na jakémkoli velkém turnaji musí Češi předvést výkon na absolutní hranici možností, aby mohli medaili získat. Taková je realita. „Víme, jak na tom jsou ostatní týmy a jak na tom jsme my. Podle mě bychom museli být všichni pohromadě a pořádně makat,“ pokyvuje.

V sedmnáctce mělo mužstvo pod trenérem Václavem Eismannem střídavou úspěšnost. Ve výsledcích ční bronz z World Hockey Challenge – a ten se právě zrodil z mimořádného nasazení.

„Začátek byl slušný, vyhráli jsme turnaj ve Füssenu. Potom byla hlavní ta Kanada, snažili jsme se na ni co nejlíp připravit. Začala ale pěkně rozpačitě,“ vzpomíná Ticháček na debakl 1:10 od Američanů. Tam si v obraně prožil nejhorší chvilky ročníku. „Ve druhé třetině se to celé sesypalo, Američané byli neskuteční. Jejich dovednosti a to, co zvládali ve velké rychlosti... Určitě se mi bránili nejhůř ze všech,“ kroutí hlavou.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Přesto nakonec mladíci vydolovali úspěch. „Dostali jsme se z toho a byla to skvělá jízda, bronzová medaile,“ cení si výsledku. „Potom to ale šlo bohužel dolů. S Rusy jsme alespoň konečně vyhráli, na to jsme čekali hodně dlouho. Trojzápas s Finy mohl být o dost lepší a turnaje v Ufě byla škoda. Tam jsme na to herně měli, ale soupeři byli prostě lepší.“

Jiří Ticháček se už v úvodní reprezentační sezoně vypracoval mezi stálice mužstva. Tvořivých obránců jako on nemá český hokej na rozdávání, i když je pravda, že zrovna ročník 2003 se Svozilem či Jiříčkem vypadá v tomto ohledu docela solidně.

„Jsem rád za šance, které dostávám, a budu se to snažit prokazovat dál. Jsem docela spokojený, ale může to být lepší. Ještě si na reprezentační úrovni nedovolím tolik jako v klubu,“ vyčítá si Ticháček. „V klubu jsem uvolněnější. To, co se naučím, musím dát do hry i v mezinárodních zápasech,“ říká.

Doma už strávil uplynulou sezonu v juniorce. Dorost svou kvalitou převyšoval – v sedmi startech nasbíral 16 bodů. Rozvíjet se musí mezi staršími. A když teď A-tým Kladna znovu spadl do Chance ligy, třeba dostane příležitost i tam.

„Momentálně začínám suchou přípravu v áčku, tak doufám, že bych si tam mohl i něco zahrát.“ Prozatím třeba v přípravě, to by mohlo být reálné. „Ale uvidíme. Je mi sedmnáct let, ještě mám čas. Kdyby se to nepovedlo, chci si udělat pořádné místo v juniorce. Bodovat a pomáhat týmu. A kdyby byla šance zahrát si za áčko, bylo by to super,“ dodává Ticháček s tím, že z Kladna se zatím nikam nechystá.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz