Od Vsetína s Havířovem po Kralupy a Litomyšl. Kdo má hrát Extraligu juniorů?

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Kauza protestujících klubů, administrativně vyřazených z nejvyšší juniorské soutěže, zatím stále není vyřešená. Pokud Vsetín, Havířov a Přerov neuspějí, čekají je boje o úroveň níž. A právě k nově sestavené Extralize juniorů už Český hokej také vydal propozice a rozlosování.

Nový fanshop

Letošní jaro je na mládežnické scéně hodně bouřlivé: Trojice klubů z Moravy a Slezska postupně podala podnět ke svazové arbitráži a pohrozila civilním soudem, vyzvala vedení svazu k rezignaci a naposledy podala stížnost pro porušení zákona i žádost o předběžné opatření na Úřad na ochranu hospodářské soutěže.

Výsledky jednotlivých procesů dosud nejsou známé. Mezitím už ale byly Vsetín, Havířov a Přerov oficiálně zařazeny do Extraligy juniorů – tedy druhé nejvyšší soutěže pod DHL Juniorskou ligou akademií.

Extraliga by měla čítat čtrnáct účastníků. Dalšími jsou Ústí nad Labem a Písek, které vybojovaly sportovní postup z regionální ligy, Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou, jež naopak sportovně sestoupily z nejvyšší soutěže, a dále sedm nejsilnějších týmů z regionální ligy.

Prvně zmiňovaná trojice se potká ve skupině Východ se Žďárem, Porubou, Šumperkem a Warriors Brno. Skupinu Západ utvoří Havlíčkův Brod, Ústí, Písek, Kralupy nad Vltavou, Kobra Praha, Litomyšl a B-mužstvo Pardubic.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Družstva se ve skupinách utkají šestikolově každé s každým. Po 36 zápasech postoupí první čtyři z každé skupiny do play off, kde je čekají čtvrtfinále, semifinále a finále, vždy na tři vítězná utkání. První, druhý a případný pátý zápas se hrají na ledě výše nasazeného mužstva, třetí a případný čtvrtý na ledě níže nasazeného.

Kompletní rozlosování základní části ELJ – západ »

Ve čtvrtfinále se týmy utkají křížem, první ze Západu tedy vyzve čtvrtého z Východu atd. Pro sestavení dvojic v semifinále platí, že nejlépe umístěný postupující tým ze základní části hraje s nejhůře umístěným a zbývající dva spolu. V případě rovnosti pořadí rozhoduje bodový zisk, stejný klíč platil třeba i na letošním mistrovství světa.

Jen vítěz soutěže získá právo účasti v juniorské lize akademií pro sezonu 2020/21.

Jeden celek naopak z Extraligy juniorů sestoupí. O záchranu budou bojovat sedmé týmy skupin, a to rovněž v sérii na tři vítězné zápasy.

Kompletní rozlosování základní části ELJ – východ »

Utkání první části se hrají tříbodovým systémem, v případě remízy následuje pětiminutové prodloužení tři na tři a případně samostatné nájezdy s pěti střelci na každé straně. Vyřazovací bitvy mají prodloužení dlouhé až deset minut hrané čtyři na čtyři.

Stejně jako v nejvyšší soutěži, ani zde si nezahrají hráči „na výjimku“, určená je tedy ročníkům 2000 a mladším. V zápase smí za tým nastoupit jeden cizinec, ale nikoli brankář. Povolen je start pěti hokejistů na střídavé hostování, a to z juniorské ligy akademií hráčů ročníku 2002 a z extraligy dorostu hráčů ročníku 2003.

Hracími dny soutěže jsou pátek a neděle. První kolo je na programu 13. září, základní část vyvrcholí 28. února.

Los úvodního víkendu Extraligy juniorů

Pátek 13. září 2019 – 1. kolo:
BK Havlíčkův Brod – HK Kralupy nad Vltavou (Z)
HC Dynamo Pardubice "B" – HC Kobra Praha (Z)
IHC Písek – HC Litomyšl (Z)
SKLH Žďár nad Sázavou – HCM Warriors Brno (V)
HC RT TORAX Poruba – HC ZUBR Přerov (V)
HK MD Šumperk – AZ RESIDOMO Havířov (V)

Neděle 15. září 2019 – 2. kolo:
HC Slovan Ústí nad Labem – BK Havlíčkův Brod (Z)
HK Kralupy nad Vltavou – IHC Písek (Z)
HC Litomyšl – HC Dynamo Pardubice "B" (Z)
VHK Vsetín – SKLH Žďár nad Sázavou (V)
HCM Warriors Brno – HK MD Šumperk (V)
AZ RESIDOMO Havířov – HC RT TORAX Poruba (V)

Foto: Miroslava Jurašková, hcporuba.cz

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz