Ojedinělý hokejový film? Čerpám z vlastního příběhu, líčí režisér

8. září 10:00

Pavel Mandát

Filmových snímků s hokejovou tématikou příliš nevzniká, nyní se ale jeden takový chystá. Má zdůraznit psychický tlak a na něj navazující problémy, kterým můžou hokejisté mnohdy čelit.

K dokončení filmu jsou nicméně potřeba finanční prostředky, přičemž na jejich získání se můžete podílet i vy. Tvůrci v čele s režisérem Danielem Hřebíkem k tomuto účelu vytvořili sbírku na mezinárodní platformě.

Jak se stalo, že si mladý začínající režisér zvolí jako námět pro svůj debutový film hokejové prostředí?
Chci natočit něco, co diváky vtáhne. Proto jsem zvolil hokejové prostředí, hokej jsem totiž v Česku i v Americe hrál. Mám k tomu silný osobní vztah. Navíc film pojednává o věcech, o kterých se podle mě moc nemluví, ale mělo by se o nich mluvit.

A to?
Psychické nároky, které se na hráče kladou. Hlavní hrdina filmu hraje v juniorce, kde jsou hráči poměrně pod velkým psychickým tlakem. Máte určité omezené časové okno, abyste se probojovali dál na univerzitní hokej nebo do profi hokeje. Když se vám pak třeba nedaří tak, jak si představujete, často můžete pod vlivem tlaku a vlastních subjektivních názorů činit zbrklé závěry, které mohou negativně ovlivňovat váš pohled na celkový obrázek.

Když vás poslouchám, připadá mi, že vyprávíte svůj příběh.
Je to tak. S hokejem jsem začínal hodně pozdě, konkrétně v šestnácti letech. Ze všech stran na mě pálili: Začínáš pozdě, neumíš ani bruslit, vždycky budeš hrát jen jako amatér… Takže v tomhle ohledu jsem si vnější tlak zažil a čerpám z vlastních zkušeností.

„Film pojednává o věcech, o kterých se moc nemluví, ale podle mě by se o nich mělo mluvit."

Jak jste zmíněný vnější tlak tehdy snášel?
Byla to pro mě každodenní výzva. Byl jsem často frustrovaný, ale dařilo se mi frustraci měnit v odhodlání. Když jsem se poté probojoval do americké juniorky, vnější tlak se změnil ve vnitřní tlak. Bylo mi jasné, že se musím ukázat v několika konkrétních zápasech, kde byli univerzitní skauti. Když se to nevyvíjelo tak, jsem si představoval, v polovině sezony jsem s hokejem skončil. Při zpětném pohledu úplně zbytečně, což mě mrzí. Znám spoustu příběhů, kdy právě psychický tlak může vykolejit hráče z cesty.

Zásadním poselstvím filmu tedy je nevzdávat se.
Přesně. V Americe mi trenéři říkali, že vše je součástí procesu, a pokud v něj věříte, většinou vás vždycky někam dovede. Já tomu tenkrát bohužel přestal věřit, ztratil jsem chuť do tréninků, přestalo mě bavit si přidávat… A proč? Jen kvůli tomu, že jsem začal věřit vlastním negativním myšlenkám.

„Znám spoustu příběhů, kdy právě psychický tlak může vykolejit hráče z cesty."

Hlavní postava vašeho filmu se jmenuje David, jak byste ho popsal?
Je hodně cílevědomý a ambiciózní. Má svůj sen, který je ale společností vnímaný spíš jako bláznovství. Je zároveň netrpělivý, což je další poselství filmu – pokud máte jakýkoliv sen, je potřeba, abyste v tomhle mentálním nastavení vydrželi dlouhou dobu. Věřím, že bez toho nelze uspět. David má ve filmu svého osobního trenéra, který mu význam trpělivosti a disciplíny neustále připomíná.

Vy film režírujete a zároveň hrajete hlavní roli, záhul, že?
To ano. Jedna z nevýhod je, že díky tomu nemám plnou kontrolu nad dílem, což mě jako režiséra do jisté míry limituje. Nemáte pak tolik času na kreativní aspekty scén. Na druhou stranu, mým záměrem je, aby film působil autenticky, přičemž je strašně těžké najít v Česku herce, který umí bruslit, má zkušenosti s hokejem a navíc by dokázal hrát v angličtině, a i kdyby se někdo takový našel, bylo by hrozně drahé takovou roli pokrýt.

„Mým záměrem je, aby film působil autenticky."

Proč vlastně film vzniká v angličtině?
Vzhledem k tomu, že tématika filmu si může najít své diváky po celém světě, angličtina je proto tedy ideální. Tohle, co teď točíme, je výňatek ze scénáře pro celovečerní film, který vznikne, pokud by to oslovilo ty správné producenty. Pokud bych jako začínající režisér točil film v češtině, těch možností by bylo podstatně míň.

Co financování? Pro mladého režiséra asi žádná růžová zahrada…
To máte pravdu. Bylo mi jasné, že jako debutující režisér bez reprezentace a výraznějších kontaktů ve filmovém průmyslu nemá smysl, abych chodil po producentech s tím, že mám napsaný scénář… Proto jsem se rozhodnul první polovinu filmu natočit ze svých našetřených peněz, abych měl možnost film prezentovat ve své finální podobě.

Prostředky potřebné pro dotočení filmu hodláte získat jak?
Založili jsme veřejnou sbírku na mezinárodní platformě Kickstarter, kde nás může podpořit úplně každý. K úspěšnému dotočení filmu potřebujeme vybrat minimálně 50 tisíc dolarů, přičemž momentálně máme vybraných přes 20 tisíc dolarů. Sbírka se bude uzavírat zhruba za čtyři týdny, čili zatím to vypadá nadějně. Rád bych zmínil i to, že kdo nás na Kickstarteru podpoří, má na výběr různé odměny. Ty jsou rozděleny do jednotlivých kategorií, ať už je to třeba přednostní přístup k filmu, lístky na premiéru nebo podepsaný dres z natáčení a podobně.

„Založili jsme veřejnou sbírku na mezinárodní platformě Kickstarter, kde nás může podpořit úplně každý."

Co případ, kdyby vám chtěl přispět sponzor s vidinou propagace vlastních výrobků ve filmu?
Pokud se nám podaří dát částku dohromady, budeme moct dotočit zbývající scény, z čehož jedna je týmový trénink na ledě. Máme tedy prostor na mantinelech, dresech, tribunách pro kohokoliv, kdo by nám rád pomohl film dostat mezi diváky.

A kdybych byl opravdový střelec, vysypal před vás na stůl velkou sumu a řekl vám, že si ve filmu chci zahrát?
Teoreticky se nebráníme ani takové možnosti. Na druhou stranu, upřímně říkám, že bych se musel zamyslet, zda by to bylo vhodné pro již z poloviny roztočený příběh. Nicméně stále nemáme obsazenou jednu výraznou roli, a to je Davidův hlavní rival v týmu. Čili pokud Vám je 18 až 25 let a věříte si jak po herecké, tak dovednostní stránce, určitě se můžete ozvat a uspořádáme casting. 

Bavili jsme se o hokeji a natáčení filmů. Z pohledu lajka bych řekl, že se tyhle dvě činnosti srovnat nedají. Souhlasíte?
Možná vás překvapím, ale pro mě jsou pocity při hokeji a při natáčení dost podobné. Miluju ten adrenalin. Na place i v hokeji musíte umět dělat rychlá rozhodnutí pod tlakem, předvídat dopředu. I sebemenší chyba může zmařit celý vývoj situace. Hokej mi toho dal dost i do života v oblasti komunikace, disciplíny, houževnatosti a týmovosti.  

Když o tom tak přemýšlím, pro hokej a filmařinu je společná i improvizace, ne?
No jasně! Představte si, že každý režisér má před natáčecím dnem určitý plán, který ale v devadesáti procentech případů nikdy přesně nevyjde. Opravdu musíte umět improvizovat a pružně reagovat na vývoj natáčení. Každá minuta na place je totiž strašně drahá a čas na vás nikdy nepočká.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz