Osmnáctka na úvod těsně podlehla Finům. Bruka mrzí chyby při střídání

Foto: Jakub Prchal

14. února 2018, 8:29

Jakub Prchal

(PLYMOUTH, od našeho zpravodaje) Česká osmnáctka vstoupila do Turnaje pěti zemí v Plymouthu těsnou prohrou 2:3 s Finskem. Přestože svěřenci Davida Bruka v první třetině prohrávali, dokázali vyrovnat. Výběr Suomi však rychle znovu zareagoval a následně se dostal do dvougólového vedení. Národní tým sice ještě ve třetí části snížil, na vyrovnání to ale nestačilo.

Nový fanshop

Úvod utkání patřil Finům, kteří se dostali do vedení hned z první akce, když se Patrik Siikanen dokázal uvolnit před brankou a tečoval střelu od modré čáry do protipohybu gólmana. „U toho gólu nic nešlo dělat. Rozebrali jsme si hráče a všechno, ale přišla střela od modré čáry, kterou brankář neviděl. Navíc došlo ještě k teči. Takové góly prostě hokej přináší, je to situace, která se prostě uhrát nedá,“ komentuje hlavní trenér David Bruk.

Brzké vedení ale jakoby tým Suomi uspalo. Velkou šanci měl Sklenář, který uháněl sám na gólmana, ale trefil pouze brankovou konstrukci. Ve třinácté minutě zase prověřil soupeře Lauko, jehož pokus z otočky z prostoru mezi kruhy mířil pouze do pravého betonu. Vyrovnat mohl také Klejna, jenž se v přesilové hře dostal osamocený ke střele z ideální pozice, brankář Huhtamaa ale předvedl fantastický zákrok a levým ramenem kotouč zvedl nad horní tyč.

Národní tým hrozil z protiútoků i v přesilovkách, ale nedokázal situace dohrát do úspěšného konce. Poté, co Kvasnica fauloval Utunena u mantinelu a obdržel trest do konce utkání, se ale musel bránit. „Byli jsme sice hodně vylučovaní, ale pozitivní je, že jsme všechna oslabení ubránili a nedostali jsme z nich branku,“ chválí Bruk.

Blümel: Udělali jsme dvě chyby, které rozhodly zápas

Ve 27. minutě už dlouho očekávaný moment přišel. Blümel po vhazování dokázal znovu vybojovat ztracený puk a poslal jej před branku, kde stál připravený Michal Teplý, který si stahovačkou povodil oba obránce a z otočky poslal kotouč ke vzdálenější tyči.

Finové však nezaháleli a z první vážnější situace ve druhé třetině si po třech minutách vzali své vedení zpět. Tanus vystřelil od levého mantinelu a Dostál kotouč pouze vyrazil před sebe, kam si sjel jako první Kaapo Kakko a uklidil jej přesně k pravé tyči. „Ten gól byl opravdu špatný, protože jsme nechali dorážet protihráče z předbrankového prostoru. Takovým situacím musíme jednoznačně v dalších zápasech zabránit,“ má jasno Bruk.

Odpovědět mohl Klejna, který nic nevymýšlel a napálil puk na brankáře. Ten měl s jeho pokusem hodně starostí, nakonec však celou situaci zvládl. Když ani Blümel s Matiáškem nedokázali proměnit protiútok dvou na jednoho, přišla další branka v podání Finů, kteří naprosto ukázkově využili přečíslení tři na dva. Nordgren si několikrát vyměnil kotouč s Jesse Moilanenem, který měl snadnou práci poslat ho do naprosto prázdné klece. Dostál vůbec nevěděl, který z hráčů bude situaci zakončovat.

„Trestuhodně jsme propadli. Soupeř jel tři na jednoho. Sehrál to sice parádně, ale my jsme udělali dvě základní chyby. První se odehrála u mantinelu, další je ta, že jsme špatně prostřídali,“ vysvětluje důvod své nespokojenosti trenér Bruk. Před koncem druhé sirény stříleli z nebezpečných pozic také Pekař s Pláškem, branka hostujícího mužstva se ale zdála zakletá.

Na startu třetí třetiny se dostali Finové po dalším špatném střídání do přečíslení dvou na jednoho, vše musel řešit až zákrok Dostála. „Musíme do dalších zápasů zapracovat na situaci v obranném pásmu při rovnoměrném počtu hráčů na ledě, ale také si něco musíme říct ke střídání, protože jsme zbytečně pouštěli Finy do přečíslení,“ ví Bruk.

Ve 46. minutě národní tým vykřesal naději na bodový zisk, když dostal možnost přesilové hry. Bernáth poslal přesnou přihrávku Adamu Gajarskému, který neváhal a příklepem okamžitě vystřelil. Kotouč si nakonec našel místo pod vyrážečkou a zastavil se až o brankovou síť.

Finové se snažili držet puk na svých holích a kontrolovat zápas. To se jim dařilo až do poslední minuty, kdy Kokkonen zbytečně fauloval a nabídl tak národnímu týmu situaci šest na čtyři. „Je škoda, že jsme prohráli. Nesehráli jsme úplně dobře závěr zápasu, kdy jsme měli k dispozici situaci šest na čtyři. Měli jsme jen jednu střelu, pak jsme se pracně dostávali do pásma. Na tom musíme zapracovat,“ říká Bruk.

„Finové jsou velmi brusliví, ale také jsou velice zdatní na kotouči v osobních soubojích, takže je těžké proti nim hrát. Je to velmi silný tým. Z našeho pohledu jsme tam měli spoustu věcí, které byly velmi pozitivní do budoucna, ale také jsem viděl nějaké negativní – ať už osobní chyby, nebo ty systémové,“ uzavírá Bruk.

Výsledky 1. dne turnaje v Plymouthu:

ČESKO – FINSKO 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 27. Teplý (Blümel), 46. Gajarský (Bernáth, Blümel) – 3. Siikanen (Kokkonen, Petman), 30. Kakko (Tanus, Ranta), 35. Moilanen (Nordgren).
Vyloučení: 3:4, navíc Kvasnica (Česko) 5 minut a do konce utkání.
Bez využití.
Střely na branku: 24:26 (7:6, 9:14, 8:6).
Česko: Dostál – Dajčar, Klejna, Adámek, Dluhoš, Bernáth, Doktor, Kowalczyk – Blümel, Pekař, Lauko – Kvasnica, Čajka, Plášek – Gajarský, Přikryl, Teplý – Sklenář, Kropáček, Matiášek. Trenéři: Bruk, Martinec a Studnička.
Finsko: Huhtamaa – Utunen, Seppälä, Nousiainen, Thomson, Kokkonen, Honka, Heinola, Ketola – Nordgren, Kotkaniemi, Kakko – Ranta, Tanus, Killinen – Nevasaari, V. Petman, Siikanen – M. Petman, Moilanen, Hirvonen.

ŠVÉDSKO – USA 1:5 (0:1, 1:1, 0:3)

Další program turnaje

Středa 14. února:
21:30 Finsko – Rusko

Čtvrtek 15. února:
1:00 Česko – USA
21:30 Rusko – Česko

Pátek 16. února:
1:00 Finsko – Švédsko
21:30 Švédsko – Česko

Sobota 17. února:
1:00 USA – Rusko
21:30 Rusko – Švédsko

Neděle 18. února:
1:00 USA – Finsko

Poznámka: Začátky utkání jsou uvedeny v českém čase, v Plymouthu je o šest hodin méně.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz