Pět titulů v řadě. Zbořilové a spol. s Kometou válcovali republiku

Foto: Luboš Lang, ČSLH

Vyhrát titul pětkrát po sobě? To zní opravdu jako ta nejbláznivější pohádka. A přece se stala realitou pro jednu generaci brněnské Komety. Tým složený především z ročníků 1995 a 1996 byl nejlepším týmem republiky v páté, šesté, sedmé i osmé třídě a následně rovněž v mladším dorostu. Právě do roku 2011 míří naše další mládežnické vzpomínky.

Chance liga na Hokejka TV

Zdaleka ne všichni hráči měli v zádech čtveřici republikových prvenství, přesto bylo jasné, že brněnský mladší dorost musel jít do sezony 2010/11 s těmi nejvyššími ambicemi. Základní skupinu Střed ovládl s náskokem pěti bodů na České Budějovice, a právě první dva týmy z každé skupiny tehdy postupovaly přímo na republikové mistrovství.

Turnaj v Pardubicích zahájila Kometa jasnou výhrou 6:2 nad Karlovými Vary, která jí už dala jistotu postupu do semifinále. A pak přišla potřebná facka – porážka 0:3 s Vítkovicemi.

„Byla odrazovým můstkem v cestě za titulem. V tomhle zápase už sice o nic nešlo, protože oba týmy měly jistý postup, takže jsme si mohli před play off vyzkoušet různé varianty, ale i tak jsme si po utkání v kabině sedli a řekli si některé věci,“ zmínil trenér Jan Konečný.

Foto: Luboš Lang, ČSLH

Jeho svěřenci – kteří na turnaj vyrazili s pečlivě oholenými hlavami – si právo na odvetu proti ostravskému týmu vybojovali v úspěšném semifinále, kde zdolali dobře známý Motor 5:2. A Vítkovicím potom všechno vrátili i s úroky. Po vyrovnané první třetině jim nasázeli pět gólů, vyhráli 6:1 a dovršili další veleúspěšný ročník.

„Byli jsme skvělá parta. V realizačním týmu panovaly kolegiální vztahy, s hráči jsme vytvořili jednu velkou rodinu. Kluci celou sezonu perfektně pracovali, bojovali a dali do hry to pověstné srdíčko, bez něhož by se to nepovedlo. To jsme do práce vložili i my trenéři a lidé kolem týmu, což se pak přetavilo v takovýhle úspěch, který já považuji za svůj doposud největší,“ hodnotil Konečný.

Největším motorem týmu, jemuž před sezonou odešel do Liberce Pavel Zacha, byl Adam Zbořil. Už tehdy trenéři extraligového áčka uvažovali, že by mu dali prostor v zápasech o udržení.

„Je to jeden z největší talentů, který se prosazuje ve starším dorostu i juniorech. Jel na turnaj po zranění, ale odehrál super zápasy, i když do finále zasáhnout nemohl. Přestože už přičichnul starším kategoriím, strhával nasazením i pokorou zbytek mužstva,“ chválil Zbořila trenér. „Musím však taky podotknout, že se prosazovaly všechny tři formace podpořené vynikajícím brankářem,“ doplnil.

Foto: Luboš Lang, ČSLH

Při vyhlídkách na budoucnost svých svěřenců byl raději opatrný. „Máme tu čtyři pět velmi talentovaných kluků, ale záleží na tom, jak vstřebají nejbližší roky. Šestnáct sedmnáct let je hraniční věk, kdy se zintenzivňují okolní vlivy jako holky nebo škola. Roli hrají také zranění i štěstí. Navíc i další kluci se zlepšují. Teď odhadovat, kdo by mohl jednou hrát extraligu za Kometu, je předčasné,“ uvedl Konečný po titulu.

Kometa si mládežnické mistrovství v Pardubicích podmanila, kromě mladšího dorostu totiž slavila prvenství i sedmá třída a osmáci skončili čtvrtí. Ročníky, které dosáhly na vrchol i ve starším dorostu a juniorech, však měly teprve přijít.

Brankáři

Pavel Jekel
V základní části měl úspěšnost pod 89 procent, na finálovém turnaji rázem atakoval 93 a týmu byl velkou oporou. Jako trojka se podíval na MS do 18 let, na kontě má čtyři extraligové starty. Další třeba přijdou, pokud v Třebíči potvrdí svůj progres – loni už patřil k nejlepším gólmanům Chance ligy.

Foto: Jiří Mokrý, hstrebic.cz

Martin Slezák
Kolega ho do branky v rozhodujících duelech nepustil. Slezák vystřídal v mládeži ještě Chomutov, Warrior Brno, Olomouc a Znojmo v mezinárodní EBYSL.

Obránci

Patrik Koch
Slovenská součástka na cestě za úspěchem. Koch reprezentoval na World Hockey Challenge i MS do 18 a 20 let, rok strávil za mořem a osmkrát dostal šanci v áčku Komety. Za výkony v Košicích si pak vysloužil dokonce i domácí seniorský šampionát, letos ho bude velmi zajímavé sledovat ve Vítkovicích.

Foto: hc-vitkovice.cz

Michal Kupčík
Po titulu zvolil k dalšímu růstu Liberec, jako junior se vrátil do Brna. I přes solidní produktivitu se ovšem neprokousal dál než do druhé ligy, jmenovitě Břeclavi a Techniky.

Matěj Porzer
Zvolil zámořskou cestu za štěstím, vyšší soutěže si však nezahrál. Z WSHL se v roce 2015 vrátil domů a končil ve znojemské juniorce.

Patrik Štancl
V produktivitě jen těsně zaostával za Jakubem Zbořilem, atakoval bod na zápas. Léta v mládeži Komety si proložil jednou sezonou v El Pasu, mužský hokej poznal v Technice a Boskovicích.

Tomáš Varačka
V záznamech nemá jinou sezonu než tu mistrovskou, za deset zápasů přitom nasbíral skvělých sedm bodů.

David Vlček
Jižní Moravu nikdy neopustil, mimo druhé ligy si zahrál také tu evropskou za výběr Masarykovy univerzity. Pak zamířil do klubu TJ Sokol Březina v krajské soutěži.

Jakub Zbořil
Když nepočítáme tři starty Libora Hájka, Zbořil byl nejmladším, nejproduktivnějším a nejtalentovanějším zadákem mistrovského týmu. Stihl dva šampionáty osmnáctek a dva dvacítek, před pěti lety si ho Boston vybral na draftu ze třinácté pozice! Zatím však stihl jen dva starty v prvním týmu, o další bojuje na farmě v Providence.

Foto: nhl.com

Útočníci

Martin Biolek
Po mládežnické kariéře mu přišly vhod vysokoškolské soutěže. Masarykovu univerzitu reprezentoval jak v té evropské, tak poslední rok v nově založené české lize.

Jakub Boltvan
Jeden z nepřehlédnutelných tahounů, kapitán šampionů a autor dvou branek ve finále. Svůj potenciál bohužel nenaplnil... Po mládeži ze soutěžního hokeje zmizel.

Richard Garčic
Kometě zůstal věrný do juniorky, potom se jen mihnul ve druholigovém Hodoníně a šel do kraje.

Hynek Grünwald
Rovněž skončil v kraji, mezitím si zahrál druhou ligu za Břeclav a Techniku, a také EUHL v dresu brněnských Cavaliers.

Pavel Jenyš
Druhý nejproduktivnější hráč týmu už jako sedmnáctiletý strávil půlku sezony v prvním týmu Komety a podílel se tak na extraligovém stříbru! Když na něj v sedmém kole draftu ukázala Minnesota, vydal se za moře, ale jeho vrcholem zůstalo 18 startů na farmách. Tak se loni vrátil domů.

Foto: Ivo Dostál, hckometa.cz

Adam Kozel
Kozel se nestal zahradníkem, nýbrž kapitánem a také manažerem zmiňované Březiny v krajské soutěži. Do druhé ligy mezitím nakoukl v Břeclavi a zahrál si i EUHL.

Tadeáš Král
V mistrovské sezoně už hrál víc za starší dorost, skrz takové posuny se ještě před dvacítkou protlačil do základního kádru prvoligového Přerova. Ten po dvou letech vyměnil za Třebíč, kde postupně zraje.

Tomáš Račický
Po Česku se mladý nacestoval jako málokdo, v extraligách oblékl dresy Hodonína, Komety, Liberce a Vsetína. Navzdory parádním číslům v EBYSL měl podobný osud jako řada spoluhráčů, univerzitní hokej tak střídá s krajem.

Martin Svoboda
Za mistry odehrál jen 11 střetnutí, jako dospělý se usadil v Blansku.

Michal Venclík
Z rodného Hodonína se nikdy nevzdálil na víc než několik desítek kilometrů. Po titulu odešel do slovenské Skalice, od roku 2014 hraje hokej pro zábavu doma.

Jakub Weber
Měl podobný osud jako Svoboda, také nastoupil pouze k 11 zápasům, jen místo Blanska hrál později za Rosice.

Dominik Weiss
Po pěti titulech v pěti letech už další starty za Kometu nepřidal a putoval do ligových mládežnických týmů brněnských Warriors.

Marc Zajíc
Mistrovský tým vyměnil za Slavii, nejlepší ročník pak prožil vedle Račického ve Znojmě. 83 bodů ve 42 zápasech z něj udělalo vítěze produktivity EBYSL! Necelé dvě sezony zkoušel štěstí za mořem, než se usadil v nižších německých soutěžích. Předloni byl na zkoušce v extraligovém Chomutově Vladimíra Růžičky.

Adam Zbořil
Průbojný štírek naháněl strach, ve svém věku patřil mezi absolutně největší talenty českého hokeje za poslední dobu. K titulu pomohl celkem 80 body, na které mu stačilo pouhých 27 zápasů! Škoda, že finiš zhatilo Zbořilovi zranění. Už před MS osmnáctek odešel do QMJHL, pak se rozvíjel v juniorce finské SaiPy, jenže zajímavější štace – na rozdíl od mladšího bratra – nepřidal. Alespoň tedy vyzkoušel roli kapitána v Nových Zámcích. Loni se vrátil do Česka a v Mladé Boleslavi se blýskl 31 body.

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Trenéři: Jan Konečný a Robert Holas

Poznámka: Uvádíme pouze hráče, kteří odehráli v základní části alespoň 10 zápasů nebo nastoupili na závěrečném turnaji. Do tohoto počtu se nevešli obránci Libor Hájek a Dominik Hohl a útočník Filip Dvořák.

Foto: Luboš Lang, ČSLH

Foto: Luboš Lang, ČSLH

Foto: Luboš Lang, ČSLH

Další fotografie z mistrovství repubilky najdete na tomto odkazu.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz