Petr: Nad umístěním vůbec nepřemýšlím, zajíci se počítají po honu

Foto: Karel Švec, Český hokej

Nedávno se vrátil k českému výběru do osmnácti let, první akce mu ale výsledkově nevyšla. Svěřenci Jakuba Petra střídali proti nejsilnějším světovým soupeřům dobré pasáže s horšími a přestože dva zápasy dotáhli do nastavení, na domácím turnaji pěti zemí skončili poslední.

partneři českého hokeje

Jaké dojmy jste si z turnaje odnesl?
Příjemně mě překvapily věci, o kterých už jsem mluvil. Tým má charakter, je to parta bojovníků, což jsou základní předpoklady k úspěchu na mistrovství světa. V každém zápase jsme ale měli nějaké úseky, kdy jsme se soupeřům nevyrovnali. Naším plánem bude právě eliminovat to týmovým přístupem. Na druhé straně, byly třetiny a fáze, kdy jsem byl příjemně překvapen. Co si budeme povídat, všichni proti nám byli favority, a s některými úseky jsme naložili velmi dobře, soupeře jsme přehrávali. Na komplexnější hodnocení je ale potřeba ještě chviličku času.

„Co si budeme povídat, všichni proti nám byli favority, a s některými úseky jsme naložili velmi dobře, soupeře jsme přehrávali.“

Poslední zápas to hodnocení určitě mohl naklonit výrazně pozitivním směrem. Jenže i když jste konečně dali první gól, Švédům jste také podlehli. Kde jste viděl hlavní důvody?
Dali jsme sice první branku, ale za mě ta první třetina nebyla vydařená. Nebyli jsme agresivní, byli jsme pomalejší a Švédové nás přebruslovali. Něco jsme si k tomu řekli, možná i poprvé na turnaji důrazněji, a druhá třetina byla v našem podání asi nejlepší. Samozřejmě nám k tomu pomohla dvojnásobná přesilová hra, kdy Švédi z tlaku vypadli, ale bohužel jsme tam neskórovali. V přesilovkách jsme sice po celý turnaj měli dobré momenty, ale v téhle fázi jsme potřebovali vedení znova strhnout na svou stranu. Tam jsem byl ale rád, že se mužstvo i ve čtvrtém zápase dokázalo vyrovnat Švédům pohybem, ve hře pět na pět jsme je dostávali na základě forčeku a dalších věcí pod tlak.

Pak vám ale definitivně srazila vaz oslabení.
To je o síle Švédů ve vedení osobního souboje, hokejka na hokejku. Není to o tom, že by nás rozvěšovali, nebylo to tak fyzické jako zápas s Ruskem. Ale o šikovnosti kolem mantinelu nebo v předbrankovém prostoru. Oni to tam dotlačili. Nebyly to žádné krásné góly, ale konzistentním tlakem a orientací na brankovišti je tam dostrkali a my jsme vzápětí v té samé situaci několikrát zaváhali. Na tomhle musí kluci pracovat, protože mistrovství nás čeká na malém kluzišti. Zase ale nechci být jen negativní po posledním zápase, protože podobné situace jsme v zápasech s Ruskem nebo speciálně Amerikou zvládali velmi dobře. To je spíš zpětná vazba pro kluky.

Ještě jsem ale určitě viděl další velkou příčinu. Udělali jsme dva hloupé fauly. Prohráváme 1:2, jsme sice lehce horší, ale pořád je to hratelný výsledek. A my uděláme dva fauly na soupeřově polovině, jeden za bránou a jeden v hloubce hřiště, kde to nic neřeší. Soupeři na téhle úrovni to trestají. Švédové dvakrát, taky nás to stálo zápas s Amerikou, kdy jsme šli dvakrát za sebou do čtyř. To je důležitá myšlenka směrem k turnaji, že musíme být disciplinovanější.

„Byly tam pozitivní okamžiky i ty, které se až tak nepovedly. Musíme se z toho ponaučit, ale vzít si opravdu konkrétní věci.“

Jak moc se díváte na to, že jste skončili poslední?
Nad umístěním tady vůbec nepřemýšlím, i když vím, že to může znít jako výmluva. Říkal jsem to ale po každém utkání. I tím, jak byli někteří hráči zranění a vznikaly nové vazby... Já to opravdu beru třetinu po třetině, protože s mužstvem jsem byl poprvé a poznávali jsme se. Jak říkám, byly tam pozitivní okamžiky i ty, které se až tak nepovedly. Musíme se z toho ponaučit, ale vzít si opravdu konkrétní věci. Měli jsme tady top týmy, všichni účastníci by na mistrovství měli patřit mezi favority a já jsem rád, že mužstvo si dokázalo, že s nimi může hrát. Ale opravdu na základě totální disciplíny a dodržování herního plánu.

Samozřejmě není příjemné skončit poslední, ale zajíci se počítají až po honu, když to řeknu trochu odlehčeně. Za dva měsíce budeme dělat nominaci. Bylo fajn vidět některé kluky v únavě a sledovat jejich reakce, když třeba skóre nešlo naším směrem nebo jsme se nedostali do tlaku po dvou využitých přesilovkách Švédů. Jestli jsou ochotni za nepříznivého stavu plnit ty nepopulární věci do defenzívy a tak dále. Turnaj mi směrem k mistrovství světa hodně pomohl.

Musíme brát v úvahu, že vám chyběla řada hlavních es ročníku, které máte v zámoří. V jakém světle se bez nich předvedli hráči z domácích klubů?
Měli lepší a horší okamžiky. Někteří předváděli konzistentnější výkon ve všech částech hry, někteří střídali světlejší okamžiky s horšími, chyběla jim zkušenost a hůř se přizpůsobovali tempu. Samozřejmě hrálo roli i malé hřiště, na které nejsou kluci zvyklí. Musíme si udělat podrobnou analýzu turnaje a porovnat jejich individuální výkonnost. Někteří mají k nominaci blíž, někteří si ji zase lehce zkomplikovali, ale jak jste řekl, bude to záležet i na tom, koho ze zahraničí budeme mít k dispozici. Klukům zbývá závěr klubové sezony, pak hrajeme ještě dva oficiální a dva neoficiální přípravné zápasy před odletem do Ameriky, a tam ještě další dva přípravné. Prostoru tedy ještě bude dost.

„Strávíme tam deset dní, budeme mít nabitý program a uděláme všechno pro to, abychom ty hráče dostali na mistrovství světa.“

Věříte, že to, co vám v Klášterci na soupeře chybělo, byste mohli dotáhnout právě díky lídrům ze zámoří?
Ti kluci tam hrají z nějakého důvodu. Týmu chybí v průběhu celé sezony spíš ofenzivní část a i když se na turnaji z tohoto pohledu některé věci podařily, byli bychom hloupí, kdybychom hráče ze zámoří nezkusili do týmu dostat. Nechci říkat, že kdyby tady hráli, dopadlo by to jinak, protože vždycky záleží, jak si tým sedne. Jednoznačným cílem ale je, abychom měli to nejlepší z ročníku. Pak už je  na nás, abychom kádr dostali na takovou úroveň, abychom na konci mistrovství byli všichni spokojení.

Nyní absolvujete s Filipem Pešánem inspekční cestu za moře, kde se podíváte na vaše hráče v juniorských soutěžích. Už ji máte přesně naplánovanou?
Ano, odlétáme v pátek ráno. Ta cesta bude rozdělená na dvě části, první na západním pobřeží, kde vyrazíme do dvou klubů. Uvidíme zápasy a co je pro mě nejdůležitější, budeme mluvit s hráči, aby měli zájem se zúčastnit. V to pevně doufám, nebo spíš už mám indicie a vím, že zájem mají. Stěžejní ale samozřejmě budou jednání s manažery.

Pak v další části budeme přelétat do Toronta, do OHL, a tam budeme mluvit s dalšími hráči. Nestihneme všechny, protože to je časově i logisticky velmi náročné, když se zápasy nehrají každý den. Jak ale říkám, spíš je to důležitější z manažerské stránky. S kluky, které neuvidíme osobně, se potom určitě spojím. Strávíme tam deset dní, budeme mít nabitý program a uděláme všechno pro to, abychom ty hráče dostali na mistrovství světa.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz