Petr už s osmnáctkou ladí na MS: O covidu nepadne ani slovo!

Foto: Martin Voltr

Po juniorském šampionátu už se zvolna začne stáčet pozornost k mistrovství světa do 18 let. Jak představitelé Mezinárodní hokejové federace ujistili, stále počítají s tím, že se uskuteční od 15. do 25. dubna ve Spojených státech.

Aplikace Tipsport extraligy

Sport je teď sice z velké části „zamrznutý“, ale česká osmnáctka se naštěstí na vrchol sezony může připravovat. Pod vedením hlavního kouče Jakuba Petra absolvovala ve Vyškově jeden kemp v prosinci – hned po dvacítce – a druhý má právě nyní.

„Samozřejmě všichni víme, že budeme hrát v Americe na malém kluzišti, a právě proto jsou podmínky ve Vyškově úžasné,“ pochvaluje si český trenér.

Je super, že kempy vůbec můžete uspořádat, viďte?
To každopádně! Předvánoční kemp jsme původně měli v plánu udělat ve stejném termínu, jako ho měla dvacítka, ale pak se sešly všechny okolnosti kolem zdvojování postů, takže jsme ho posunuli o týden. A vlastně to byla výhoda. Zaprvé jsme pokračovali v té organizační bublině na zimáku i na hotelu, do které předtím najela dvacítka. A druhá věc je, že jsme dostali všechny kluky z Finska a Švédska, které jsme chtěli.

„Netajím se tím, že tady budeme chtít být i na dalších kempech, a to i před mistrovstvím světa. I hráči sami zjišťují, že na menším hřišti se některé věci musí dělat trošičku jinak.“

Bylo snadné je na soustředění získat?
Musím velmi ocenit jednání jejich klubů. Taky tam došlo k přerušení soutěží, takže jsme kontaktovali kluby, trenéry i samotné hráče. Někteří kluci mohli jít ve Švédsku do programu áčka. Když ale kluby zjistily, že máme to privilegium, že se nám povedlo v téhle době uspořádat kemp osmnáctky, přišla z jejich strany strašně pozitivní reakce a kluky nám uvolnili. Jednání bylo opravdu výborné a vstřícné.

Součástí předvánočního kempu byly i čtyři modelové zápasy. Brali jste to po vzoru dvacítky? Namotivovali jste hráče, aby jim bylo jasné, že mezi sebou bojují o mistrovství světa?
Jednoznačně. Vždycky je nejlepší zakončit kemp utkáním, abychom měli zpětnou vazbu, ale i to jsme se před Vánoci snažili simulovat stejně jako dvacítka. Hráli jsme čtyři neoficiální utkání mezi třemi a třemi pětkami. Kluci bojují o letadlo, ale i o nominaci na každý další kemp. Teď už máme ve Vyškově výrazně menší počet hráčů než před Vánoci. Nejen v zápasech měli kluci o motivaci stoprocentně postaráno.

Na šampionát už hodně myslíte, že?
Jasně, ale pořád máme čas. Samozřejmě všichni víme, že budeme hrát v Americe na malém kluzišti, a právě proto jsou podmínky ve Vyškově úžasné. Nejen z pohledu zázemí, ale hlavně díky ledové ploše. Kluci si musí zvyknout a musí reagovat na určité nuance, které jsou odlišné od hry v Evropě na velkém hřišti. Vůbec některé věci na soustředění jsou jiné oproti těm, na které jsou zvyklí v klubu. Všechno přizpůsobujeme samotnému turnaji.

„Na prvním mítinku jsme si řekli, že o covidu nepadne ani slovo. Podmínky jsou pro všechny stejné a teď je to na nás.“

Rozměry ledu jsou tedy stejné, jaké vás čekají v Plymouthu?
Úplně. Podmínky jsou z tohoto důvodu perfektní, už když se člověk podívá na střední pásmo… Netajím se tím, že tady budeme chtít být i na dalších kempech, a to i před mistrovstvím světa. I hráči sami zjišťují, že na menším hřišti se některé věci musí dělat trošičku jinak.

V jakém stavu jste „našel“ hráče, pokud ho můžete srovnat oproti standardní situaci v jiných letech?
Pro mě to bylo překvapení. Víme, že v jednotlivých týmech není jednoduché se dostat do klasického programu, ale naši kluci z domácích soutěží i ti ze zahraničí už v něm jsou. Nakukovali by do áčka, i kdyby nebyly ty problémy, že dorosty a juniorky nemůžou regulérně trénovat. Samozřejmě jim bude chybět zápasová praxe, program osmnáctky je normálně celou sezonu nabitý, ale i tak se snažíme kluky poznat.

Foto: Martin Voltr

Tady musíte jako trenéři cítit velký hendikep, ne?
Je pravda, že na akcích v čele s Hlinka Gretzky Cupem poznáte charaktery hráčů: Jak se chovají, když se jim daří, a jak zase když se jim nedaří, do toho cestování… Celou sezonu se to dává směrem k mistrovství dohromady. Ale to je situace, kterou řeší všechny osmnáctky. Na prvním mítinku jsme si řekli, že o covidu nepadne ani slovo. Podmínky jsou pro všechny stejné a teď je to na nás. Máme to privilegium, že se nám podařilo zorganizovat kempy.

Zápasy vám ale musí strašně moc chybět.
Ano, zápas je zápas. Na prosincovém kempu jsme se snažili hráče dostat do určitého zápasového prostředí, pokud jde o dny, kdy jsme odpoledne hráli. Týkalo se to přípravy na utkání, celodenního režimu a víceméně i motivační přípravy. Hráli jsme si taky se sestavou. Neříkám, že jsme hráče dostávali do stresu, ale nikdo to neměl jisté. Vím, že to zní jako fráze, ale je to specifická sezona. Bez zápasové praxe to pro kluky bude těžší, rozhodne momentální forma a vazby, které nám za těch pár měsíců vzniknou. Pojedeme s tím momentálně nejlepším, co budeme mít.

„Kdybychom si nemysleli, že mají šanci dostat se do kádru pro mistrovství světa, v horizontu tří a půl měsíců před vrcholem bychom je nebrali.“

Únorový turnaj pěti zemí ve Finsku je už nějakou dobu zrušený. Co plánujete místo něj?
Je to oficiální reprezentační přestávka, takže se v tom termínu určitě sejdeme a budeme mít kemp. Ale jestli a jaký budeme mít zápasový program, to ještě nevíme. Podobně jako ostatní týmy to řešíme po vlastní ose, uvidíme, co nám situace dovolí. Naším cílem ale je, abychom alespoň dva zápasy odehráli.

Na předchozím kempu jste měli čtyři hráče ročníku 2004. Teď jste je pozvali znovu, jen Tomáš Hamara už se musel vrátit do Finska. Jak se vám všichni mladíčci jeví?
Tomáš Hamara už loni nakoukl do sedmnáctky na turnaj pěti, viděl jsem odtamtud několik klipů a samozřejmě jsem měl hodnocení od trenérů. Vím, že se mu turnaj povedl. Ani v minulém kádru osmnáctky nebyli mladší kluci do počtu. Kdybychom si nemysleli, že mají šanci dostat se do kádru pro mistrovství světa, v horizontu tří a půl měsíců před vrcholem bychom je nebrali. Všichni čtyři jsou na té úrovni, že můžou o nominaci zabojovat.

Prosincový kemp ve Vyškově:

A jak se dá z vašeho pohledu srovnat ročník 2004 s tím starším?
Vždycky se každý snaží srovnávat a už od šestnáctky posloucháme: Tenhle ročník je silný, tenhle má lepší tohle, ti jsou hrozní a ti jsou výjimeční…

Dobře, ale z ročníku 2003 třeba výrazně vystoupli dva beci, kteří jeli na dvacítky. Může být ročník 2004 nečím jiným charakteristický?
Mezi šestnáctkou a osmnáctkou je obrovský vývoj, potom dvacítka už je dvoj- i trojročníková, když do ní jdou i kluci z osmnáctky… Vyvaroval bych se nějakých soudů. Mám z těch kluků dobrý pocit, ale přece jenom je nemůžeme vidět v ostrých zápasech. Je na nich každopádně vidět obrovská chuť a energie. Stejně jako ostatní umějí počítat a vědí, že letadlo ani soupiska nejsou nafukovací.

„My trenéři už jsme spolu prožili nějakou anabázi, ať na klubové, nebo reprezentační úrovni. Máme podobnou filozofii, ale na druhou stranu jsme na kempu byli i jako oponenti, kteří přidali další názor.“

Jaký pro vás vlastně byl dočasný návrat ke dvacítce před jejím odletem na mistrovství světa?
Takhle je filozofie nastavená, vždycky to vídáme i u Švédů a dalších. Propojení sedmnáctky s osmnáctkou, osmnáctky s dvacítkou, dvacítky s áčkem a podobně je důležité, to poslední jsme viděli třeba na Karjale. My trenéři už jsme spolu prožili nějakou anabázi, ať na klubové, nebo reprezentační úrovni. Máme podobnou filozofii, ale na druhou stranu jsme na kempu byli i jako oponenti, kteří přidali další názor. A měl jsem z toho parádní pocit. Nebylo snadné kemp zorganizovat, protože šla cítit lehká nervozita z testování, ale na trénincích i zápasech každý bojoval o sestavu. Potom se to přeneslo i do osmnáctky.

Myslel jste na to, že v případě pozitivních testů v realizačním týmu byste mohl do Kanady letět vy a dvacítku na šampionátu skutečně koučovat?
Proto jsme tam taky byli, ale nepadlo o tom ani slovo. Trenéři potřebovali pomoct s organizací kempu, protože měli velký počet hráčů. Jak už jsem říkal, naše realizační týmy jsou hodně podobného smýšlení, takže jsme si z toho všichni něco vzali. Dvacítka je ještě o stupínek dál, co se týče zkušeností hráčů a podobně, ale hodně věcí jsme si od ní přenesli do osmnáctky. Byli jsme na dálku v kontaktu a teď zase budeme my brát v potaz jejich názory před naším mistrovstvím světa. Je to tak, jak by to mělo být – jsme jedna velká rodina a jeden druhému přejeme.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz