Petráš o karanténě: Netrapme se tím, co neovlivníme. A buďme aktivní

Už několik let spolupracuje sportovní psycholog Václav Petráš s Českým hokejem, poslední dvě sezony zároveň objíždí republiku a na seminářích předává rady trenérům i rodičům mladých hráčů. Funguje však také na klubovém poli – v organizaci Třince.

Nedávno jsme psali o Lukáši Marešovi, jenž pracuje s psychikou hokejových mládežníků v Českých Budějovicích. To Václav Petráš už si vybudoval renomé napříč různými sporty, spolupracuje s českými i zahraničními vrcholovými sportovci včetně reprezentantů. Oceláři využívají jeho služby zhruba pět let.

„Poprvé mě oslovil Honza Peterek, ale už v té době jsem navázal kontakt s některými mladými hráči a trenéry. Začali jsme organizovat skupinové akce pro mladé hráče, probíhaly konzultace. Každý rok byla naše spolupráce intenzivnější. Spolupracuji především s mládeží na bázi individuálních konzultací, ale děláme také skupinové besedy,“ vysvětluje v rozhovoru na klubových stránkách.

„Nastupovali jsme proti tak našlapaným soupeřům jako Třinec či Vítkovice a byly z toho obrovské náklepy – klidně i 20:0, 30:0.“

Hodně mu přitom pomáhá, že hokej patřil mezi sporty, kterým se v dětství věnoval. Navíc ještě v regionu – hrál za Český Těšín. „Měli jsme slabou úroveň, byli jsme otloukánek soutěže. Nastupovali jsme proti tak našlapaným soupeřům jako Třinec či Vítkovice a byly z toho obrovské náklepy – klidně i 20:0, 30:0. Moje hokejová kariéra je právě spojená s těmito drtivými porážkami,“ vzpomíná.

Díky tomu může pomoci mladíkům, kteří potřebují povzbudit. „I v takových situacích lze hledat pozitiva a věci, kterého ho zajímají. To je něco, co jsem si z hokejového snažení odnesl,“ líčí Petráš.

A s čím třeba sportovcům pomáhá? „Nejde o to řešit psychické problémy, to není sportovní psychologie. Jde o to, že hráč například během tréninku hraje na určité úrovni, daří se mu udělat kličku, daří se mu střelba a najednou v utkání kvůli nervozitě ztuhne. Udělá chybu a poté se na ledě začne schovávat. To jsou věci, které řeší jak desetiletý klučina, ale děje se to také u extraligového hráče,“ ujišťuje a dodává, že pomoci může oběma.

U mladých je pro něj zásadní spolupráce s rodiči. Nejen na svých seminářích jim vštěpuje zásadu, že dětem musejí jít v první řadě sami příkladem. To bývá mnohdy důležitější než tisíc pouček.

„Když to dětem ukážeme na sobě, když jim každý den ve vypjatých situacích ukážeme, že také prožíváme nervozitu, ale vytvořil jsme si dovednosti, jak s tím v tu chvíli pracovat, tak je to mnohem efektivnější způsob, jak mladého človíčka posunout dopředu,“ upozorňuje Václav Petráš. Současně varuje před přehnanou kritikou.

„Hlavně v nejmladším věku nemá kritika či obecně jakákoliv zpětná vazba význam.“

„Mladého hráče musí sport zejména bavit, přinášet mu radost. Hlavně v nejmladším věku nemá kritika či obecně jakákoliv zpětná vazba význam. Dítě samo se chce zlepšovat, ono přirozeně a automaticky hledá způsob, jak odstranit některé chyby,“ tvrdí. „V poslední době v tomto ohledu pozoruji pozitivní trend.“

Aktuální období je i pro Petráše hodně netradiční. Obvykle mají sportovci zaběhlou rutinu, řeší, na čem pracovat v trénincích a jak být lepší v zápasech, ale teď? Musí přemýšlet, jak nakládat s volným časem, kterého mají během karantény povětšinou dost. A měsíc po skončení sezony už jsou zároveň dávno odpočatí a plní sil.

„Je třeba být aktivní, převzít kontrolu nad věcmi, které můžeme ovlivnit.“

„Je tady stále hodně neznámých, nevíme, kdy pandemie skončí, a to je podhoubí pro zvýšený stres. Neměli bychom se trápit tím, co nemůžeme ovlivnit. Co naopak mohu ovlivnit, je reakce na tuto událost. Raději než abych seděl a vrtal se v úzkostných myšlenkách, raději vstanu a převezmu kontrolu nad svým časem a myšlením,“ nabádá sportovní psycholog.

Vyzývá proto třeba ke společným hrám, ale i vlastní práci na psychice. „Vzít kus papíru a udělat si plán, co mohu udělat s věcmi, kvůli kterým mám obavy. Brát to den po dni, hodinu po hodině,“ vysvětluje.

Právě zmiňovanou rutinu by si podle něj měl člověk vytvořit i nyní. A v jejím rámci se pravidelně věnovat i činnostem, ke kterým se jindy nedostane. „Všechny tyto aktivity mohou zahnat chmurné myšlenky, které si v naší hlavě dělají nepořádek. Je třeba být aktivní, převzít kontrolu nad věcmi, které můžeme ovlivnit,“ opakuje. „To jsou elementární zásady, které nám v těch dnech mohou složité období překlenout,“ uzavírá Petráš na třineckých stránkách.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz