Porážky v mužích, výhry v juniorce. Projekt slovenské U18 se teď vrací do Piešťan

Radost Slováků po postupu před Čechy na letošním mistrovství světa U18 | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Na Slovensku panuje spokojenost s fungováním projektu centralizované přípravy reprezentace do osmnácti let. Bude tak pokračovat i do dalších sezon, navíc znovu ve svém dřívějším domově v Piešťanech.

Projekt vystupující pod názvem JOJ Šport Slovensko 18 našel inspiraci především ve věhlasném americkém rozvojovém programu. Vybraní talenti v něm společně trénují a hrají zápasy.

Vzhledem k rozsáhlé rekonstrukci zimního stadionu v Piešťanech strávila osmnáctka poslední dva roky v Popradě. Pokud jde o soutěžní utkání, na podzim byla částečně zapojená do juniorské extraligy a v průběhu celého ročníku do druhé nejvyšší mužské ligy.

Zimní stadion v Piešťanech

Zimní stadion v Piešťanech | Foto: Andrej Galica, hockeyslovakia.sk

Její bilance? Mezi juniorskou elitou vyhrála deset z dvanácti zápasů, mezi dospělými však měla úspěšnost ještě horší než opačnou. Z 24 utkání zvítězila jen dvakrát, to vše při skóre 41:129. S podobně špatnými výsledky se ale počítá, mladíci si na seniorský hokej teprve zvykají.

Nyní je čeká návrat k západním hranicím země. Stadion v Piešťanech se otevřel po téměř dvouleté odmlce, během níž prošel modernizací chladícího systému, dalších vnitřních prostor i venkovní konstrukce za zhruba 1,5 milionu eur, tedy necelých 40 milionů korun.

„Jsme rádi, že piešťanský zimní stadion je opět funkční. V minulosti ho naše reprezentace pravidelně využívaly a rádi bychom v tom pokračovali i po jeho znovuotevření,“ uvedl pro web hockeyslovakia.sk generální sekretář hokejového svazu Miroslav Lažo.

„Zároveň je skvělé, že hokejové děti z Piešťan a blízkého okolí se po dvou náročných letech, během nichž musely dojíždět do Nového Mesta nad Váhom, vrátí do domácích podmínek. Inspiraci mohou čerpat i na trénincích a zápasech našich reprezentací,“ doplnil.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Právě v Piešťanech získala slovenská osmnáctka v roce 2021 historické stříbro na Hlinka Gretzky Cupu. O necelý rok později zde hostila mistrovství světa nižší divize, na němž vybojovala návrat mezi elitu. K přípravným zápasům i turnajům tam často vyrážely i čeští mládežníci, což by nyní mělo pokračovat dál.

„Uzavřeli jsme tříletou smlouvu, která vstoupí v platnost 15. července 2024. Vyplývá z ní, že Slovenský svaz ledního hokeje může využívat ledovou plochu deset měsíců v roce. Nejen pro projekt SR 18, ale také může v Piešťanech organizovat kempy a mezinárodní přípravné zápasy dalších reprezentací,“ upřesnil Lažo.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz