Přerov, Poruba a spol. vstoupily do ligy deváťáků. Bude odměnou postup?

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Úvodní bitvy vypukly o uplynulém víkendu už také v Lize devátých tříd, nově oddělené druhé nejvyšší soutěži. Dva nejlepší týmy by se měly na konci ročníku probojovat do extraligy.

Proč jen „by se měly“? Ačkoli je formát soutěže pro sezonu 2023/24 daný, je možné, že v kategorii devátých tříd – která jako oddělená vstupuje do svého druhého ročníku – dojde v blízké budoucnosti k další změně.

„Kategorie 9. tříd pokračuje dle předem schváleného dvouletého modelu. Variantu soutěže potvrdil poradní výbor na dubnovém zasedání, sportovní komise Českého hokeje však do budoucna navrhuje rozehrát soutěž v každé sezoně kvalifikací a dát tak příležitost všem klubům postoupit do nadstavby,“ informovalo v dubnu svazové vedení.

To by určitě dávalo smysl, rozdíly mezi jednotlivými ročníky v daných klubech mohou být velké. Kdo v minulé sezoně nevybojoval extraligu a teď mu přišla slibnější generace, ten bude v nižší soutěži strádat. A naopak.

Na druhou stranu by však hráčům částečně odpadla motivace, kdyby před sebou v nižší lize neměli vidinu boje o postup mezi elitu – a samozřejmě vidinu oslav v případě úspěchu.

Ligu devátých tříd bude v nové sezoně hrát 65 klubů. Na úvod jsou rozděleny do devíti skupin po sedmi až osmi účastnících, v nichž se utkají pěti- či čtyřkolově. V základní části tak odehrají 28 až 30 utkání.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Složení základních skupin

1 (řídící kraj Karlovarský): HC Baník Sokolov, Mostečtí Lvi, HC Slovan Louny, SK Kadaň, HC Čerti Ostrov, HC Meteor Třemošná, HC Tachov
2 (Ústecký): Slovan Ústí nad Labem, HC Děčín, HC Roudnice nad Labem, HC Stadion Litoměřice, HC Benátky nad Jizerou, HC Buldoci Neratovice, HC Česká Lípa
3 (Pražský): HC Berounští Medvědi, HC Hvězda Praha, HC Kobra Praha, HC Příbram, HC Rakovník, HC Letci Letňany, HK Lev Slaný
4 (Jihočeský): HC Střelci Jindřichův Hradec, HC Milevsko 1934, Slavoj Český Krumlov, IHC Králové Písek, HC Vimperk, Lokomotiva Veselí nad Lužnicí, HC Mad Bull
5 (Středočeský): HC Com-Sys Říčany, HC Nymburský Lev, Hokejový klub Čáslav, HC Poděbrady, HC Lev Benešov, HC Ledeč nad Sázavou, SC Kolín, Tatran Sedlčany
6 (Pardubický): HC Chrudim, Spartak Nové Město nad Metují, TJ Lanškroun, HC Spartak Choceň, HC Dvůr Králové nad Labem, Lomnice nad Popelkou, HC Stadion Vrchlabí
7 (Vysočina): SKLH Žďár nad Sázavou, HC Orli Znojmo-mládež, HKM Technika Brno, SHKM Hodonín, SK Horácká Slavia Třebíč, HC Lvi Břeclav, HHK Velké Meziříčí, Jiskra Humpolec
8 (Olomoucký): HC Olomouc, HC Uničov, Tigers Zlín, SK Prostějov 1913, HK Kroměříž, HC Blansko, SKMB Boskovice
9 (Moravskoslezský): AZ Havířov, HC Frýdek-Místek, HC Kopřivnice, HC ZUBR Přerov, Hokejový klub Opava, MSK Orlová, HC RT TORAX Poruba

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Přestože soutěž kompletně začíná prvním kolem až 23. září, kluby ze skupiny na východě republiky už si svá první utkání předsunuly. O víkendu 9. a 10. září se hrálo šest duelů.

První dvě vítězství slavil Frýdek-Místek, další přidali mladí hokejisté Kopřivnice, Havířova, Opavy a Přerova. Poslední jmenovaní Zubři nastoupili proti Porubě v duelu dvou celků, které na konci minulé sezony neudržely příslušnost k elitě.

Ze základních skupin postoupí do nadstavby šestnáct celků. Devět pozic zaberou vítězové skupin, dalších sedm pak nejlepší celky z druhých míst.

V nadstavbě se týmy rozdělí podle územního principu do čtyř skupin po čtyřech. Zde už se utkají pouze dvakrát každý s každým, což znamená šest hracích kol. V každém zápase se pojede na krev, neboť pouze vítězové jednotlivých nadstavbových skupin postoupí do play off.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Vyřazovací boje budou čítat jediné kolo. Vítěz nadstavby 10 se postaví vítězi nadstavby 11, druhou dvojici utvoří vítězové východnějších nadstaveb 12 a 13, aby týmy nemusely daleko cestovat. Série se budou hrát na tři vítězná utkání, přičemž mužstvo s větším bodovým ziskem z nadstaveb bude hostit první, druhé a případně páté utkání.

Úspěšní z obou sérií získají dle současných propozic právo účasti v Extralize 9. tříd pro sezonu 2024/25.

Devátá třída je nejmladší kategorií, v níž se celý ročník hrají zápasy tříbodovým systémem. Platí to nejen pro extraligu, ale i pro ligu. V základních skupinách i nadstavbách následuje po remíze pětiminutové prodloužení tři na tři, v play off desetiminutové, a případně pak nájezdy.

Rozpis utkání, výsledky, statistiky a tabulky naleznete na webu jednotlivých krajských svazů, které si příslušné skupiny řídí (viz odkazy). Přehled všech zápasů a výsledků je rovněž k dispozici v Systému zápasů.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz