Příběh Petera Eg Larsena: V Česku bych mohl žít. Praha je nejkrásnější!

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Příliš často se nevidí, že by už v dorosteneckých kategoriích řádil cizinec. Obzvlášť pak hokejista ze severu Evropy. Dánský útočník Peter Eg Larsen si však Českou republiku vybral a nemůže si ji vynachválit. „Miluju to tady. Praha je nejkrásnější město, které jsem kdy viděl, a určitě bych si zde dokázal představit život," říká. Proč osmnáctiletý forvard vůbec zamířil pryč ze své domoviny?

Nový fanshop

Kdy jste začal s hokejem?
Začal jsem, když mi byly dva nebo tři roky. Mamka mě vzala na ledovou plochu a společně jsme jezdili ještě předtím, než jsem šel do dětské školky.

Narodil jste se v Herningu. Hrál jste za kategorie U17, U20 a dařilo se vám. Proč jste nerozvíjel svou kariéru v Dánsku?
Čas strávený v Dánsku jsem si užil, ale se vší úctou k Herningu jsem chtěl zkusit něco nového. Mnoho mladých hráčů odchází hrát do Švédska, ale já chtěl vyzkoušet jinou cestu. Můj agent David Ohnutek je ze Zlína a domluvil mi zkoušku v Letňanech a Liberci. Do Letňan jsem se zamiloval a začal jsem hrát za kategorii U18.

Jak jste našel svého agenta?
Agenta jsem znal už delší dobu. Byl to hokejový trenér v Dánsku.

Jak moc jste toho věděl o České republice předtím, než jste sem přišel? Jaké je v Dánsku povědomí o Česku?
Jak už jsem říkal, hodně hráčů odchází do Švédska, takže Česko je relativně novou věcí. Jsem první dánský hráč v českém hokeji. Nic o Letňanech jsem nevěděl, a to ani o hráčích a trenérech. Ale český hokej je v Dánsku populární. Dokonce moji trenéři Pavel Geffert a Jiří Zelenka jsou vnímáni jako velké legendy a skvělí hráči.

Působil jste v Letňanech, teď hrajete za Spartu. Jak vnímáte oba celky?
Letňany a Sparta se nedají porovnat. Letci jsou malý klub s úžasnou organizací a velmi dobrými trenéry, jako je třeba Martin Rousek, který mě naučil opravdu hodně. Byl jsem se svojí sezonou v Letňanech velmi spokojený a nakonec jsem dostal příležitost hrát za Spartu. Sparta je pravděpodobně jeden z největších klubů v republice a je pro mě velkou ctí být součástí této organizace, ještě po boku velkých legend jako Pavel Geffert a Jiří Zelenka, jakožto trenérů.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Jak si užíváte bydlení v České republice?
Miluju to tady. Je tu rozdílná kultura, jazyk a bezpochyby i hokejový styl, ale miluju to. Praha je nejkrásnější město, které jsem kdy viděl, a centrum navštěvuji téměř každý den.

Co máte na Praze nejradši?
Procházení se po centru Prahy kolem starých budov. Zalíbila se mi také česká historie, o kterou se hodně zajímám.

Jak jste se vyrovnával s těžkým jazykem?
Příliš problémů jsem zatím neměl, a to i přesto, že žiju sám bez rodiny. Měl jsem několik měsíců české lekce s učitelkou, abych se naučil základní gramatiku. Poslouchám ale jazyk každý den, takže rozumím poměrně dost.

Musí být těžké žít takto daleko od rodiny.
Jasně, že mi chybí. Ale ve světe plném technologií je jednoduché být v kontaktu. Mám tady nový život, nové přátelé a novou školu.

Jaké běžné české slovo je pro vás obtížné?
Číslo čtyři mi dělá velké potíže.

Dokázal byste si představit budoucnost v České republice?
Ano. Jednoduše si umím představit život v Praze. Je to úžasné město a miluju každý den, který zde strávím.

Říká se, že Česky jsou krásné. Je to pravda?
(směje se) České dívky jsou krásné, ale pro teď se budu snažit soustředit na hokej.

Jaké jsou vaše cíle do budoucna?
Pro tuto sezonu se dostat do play off se Spartou a případně vyhrát ligu. Potom se uvidí, co bude dál.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz