Příběh Tomáše Šmerhy: Vše bylo domluvené. Přiletěli jsme a já nebyl na draftu...

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Slavia, nebo Sparta? Tomáš Šmerha bydlel v Holešovicích, přesto ho maminka dovedla na Slavii. A k té mu přirostlo srdce. „Vyrostl jsem tam. Odmala byl můj sen zahrát si za sešívaný A-tým," říká. I přesto si však vyzkoušel také angažmá ve Spartě. „Bylo to po výměně. Táta byl rád, že mě uvidí ve sparťanském dresu, rodina z jeho strany k ní má vztah." Po roce už byl ale zpátky v Edenu a teď obléká její dres kromě juniorky i ve WSM Lize.

Nový fanshop

V kolika letech jste začínal s hokejem a kdo vás k němu přivedl?
Začínal jsem v třech letech a dovedla mě k tomu mamka.

Narodil jste se v Praze, začínal jste ve Slavii. Vedl vás někdo z rodiny ke klubismu?
Úplně všechno začalo na Štvanici, kam jsem chodil s mamkou a hrál s dětmi na babu. Tam nám řekli, že nejlepší mládež je na Slavii. I když bydlím v Holešovicích, mamka mě tam dala. A klubismus? Jsem na Slavii odmala, takže jsem slávista, ale část rodiny od táty jsou sparťané. Děda tam hrál, stejně jako táta, jeho strejda zase trénoval. S nimi jsem se chodil dívat na Spartu.

Proběhly ohledně toho, kde budete hrát, nějaké dohady? Měl potom táta radost, když jste šel do Sparty?
Nebyly, protože moji rodiče už byli rozvedení. Táta snad ani nejdřív nevěděl, že chodím bruslit. Když se dozvěděl o přesunu, byl rád, že mě uvidí ve sparťanském dresu.

Jak se váš přestup do Sparty v sezoně 2015/16 semlel? Byla to otočka o sto osmdesát stupňů...
No... Měl jsem jít do Kanady, akorát se to nevydařilo. Tak jsem chtěl jít hrát juniorku v Česku a po dohodě s agentem jsem šel na Spartu výměnou za Václava Zídka.

Předloňskou sezonu odehrál ve sparťanském dresu

Předloňskou sezonu odehrál ve sparťanském dresu | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Proč vám to tehdy v Kanadě nevyšlo?
Byla tam asi špatná domluva... Nějak dodnes nevím. Prostě se to stalo a musím jít dál. Měla o mě zájem Kelowna z WHL, volal jsem agentovi den před odletem a on mi řekl, že je vše domluvené. Nakonec nevím, co se tam stalo. Draft do kanadské juniorky byl v době, když jsme letěli na tréninky do Montrealu. Přiletěli jsme, a já tam nebyl. Užil jsem si alespoň na čtrnáct dní Montreal a hodně jsem potrénoval. Řekl jsem si, že už se tam třeba nikdy nemusím podívat, tak si to užiju. 

Po roce jste se vrátil zpátky do Slavie.
Byl jsem ve Spartě jen na rok, šlo o hostování, takže jsem se musel vrátit. A taky jsem chtěl. Cítil jsem šanci probojovat se do A-týmu a hrát seniorský hokej. Jsem tu odmala, vyrostl jsem tu a odmala jsem si přál hrát za slávistické áčko.

Jaké bylo poprvé nastoupit za dospělé? Jak jste premiéru zvládl psychicky i fyzicky?
Už jsem poprvé nastoupil za A-tým před tím, než jsem odešel do Sparty. Byl to přátelák a bylo to v pohodě. První ostřejší zápas jsem hrál proti Frýdku-Místku, kluci mi psychicky hodně pomohli. Fyzicky je to úplně jiné, všichni mají větší sílu a jsou chytřejší, ale dalo se to. Akorát jsem jel dvakrát sám na bránu a nedal jsem. Jsem rád, že mi dal pan trenér Milan Razým takhle brzy šanci.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Co jste si pro dvou neproměněných brejcích říkal?
Byl jsem na sebe naštvanej, mohla to být krásná premiéra, ale důležitá byla výhra. Trenér mi říkal, že je dobře, že jsem se do těch šancí dostal a že to přijde. Mamka mi říkala, že jsem dřevák (směje se).

Jak jste spokojen se svými letošními výkony? Asi mi dáte za pravdu, že tato a následující sezona budou zlomové v tom, kam se vaše kariéra posune.
No, jsem nespokojený. Nedaří se mi dát gól, nebo alespoň bod, i když nemám moc času na ledě. Nehraju přesilovky, ale stejně bych měl z dvaceti zápasů dát pár bodů. Nedá se nic dělat, musím tomu jít naproti, a určitě to přijde. Je pravda, že to asi budou hodně důležité sezony.

Co ještě musíte zlepšit a jaký je váš cíl?
Musím zesílit, celkově se musím zlepšovat a sbírat zkušenosti. Cíl máme asi všichni stejný, NHL, ale rád bych se postupně dostával výš a výš. Rád bych hrál hokej na profesionální úrovni co nejdéle.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz