Příběhy masek: Medúza, rapper i pavučiny. Nikdo je nevymete, líčí Matěcha

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Na webu mládežnického hokeje jsme pro vás připravili nový seriál, jehož ústředními postavami budou gólmani s těmi nejoriginálnějšími maskami. O „výkop“ se postaral pardubický Lukáš Matěcha.

Aplikace Tipsport extraligy

Lukáš Matěcha na první reprezentační akci vyrazil ještě se starou maskou, na které měl převážně pardubická loga. Do klubové přípravy a následně do Extraligy dorostu už ale ukázal svou novou parádu – medúzu, brankářské vzory a s dávkou smůly ještě staré logo Dynama…

Co je pro vás osobně ústředním motivem na vaší masce?
Určitě to jsou brankáři na zadním krytu – Adam Svoboda a Ján Lašák –, protože jsou oba mými vzory. Navíc Áda Svoboda už mezi námi bohužel není, takže i proto ho tam mám, dal mi hodně zkušeností do hokeje. Jánko mi s helmou pomáhal, znám ho už od mala a je to můj vzor. Jsou pro mě nejdůležitější, i když je mám vzadu. Na žádného jiného gólmana jsem vlastně nikdy nekoukal, učil jsem se jenom od nich.

Jak vám Ján Lašák s maskou pomáhal?
Známe se už dlouho. Hrál v Pardubicích a hrál tu i jeho syn, takže se s ním zná táta, který mi přes něj zařídil, abych měl helmu přesně tak, jak chci. Je super, že se takhle známe, protože mu můžu kdykoliv napsat o radu, kterou mi vždycky rád dá. Můžeme se spolu bavit o všem.

Foto: Archiv Lukáše Matěchy

Nejvýraznější je ale mytologická bytost na temeni…
Je to medúza a mám ji tam z toho důvodu, protože má na hlavě hady. Říkám si, že i hadi mohou puky chytit, takže každá ruka je do brány dobrá. Hady tam mám na pomoc sobě a zároveň mi dávají energii do zápasu, abych pochytal všechny puky. Nikdo jiný, kdo by mi takhle mohl pomoci, mě nenapadl.

Na jednom boku máte rappera, viďte?
Ano, je to Yzomandias a je z Pardubic jako já. Mám ho jako rappera rád, poslouchám ho už nějaký rok a líbí se mi jeho písničky. Poslouchám z českých interpretů jenom jeho. Líbí se mi i jako člověk, protože má svoje názory, jde si za svým a dělá pokroky. Je to pro mě i dobrý člověk.

Foto: Archiv Lukáše Matěchy

A druhá strana?
Tam mám logo Pardubic, protože tu hraju. Bohužel je to ale staré logo. Helmu jsem dostal den předtím, než Dynamo změnilo znak, takže z toho jsem byl teda jinde. Ale mám to tam, aby všichni i třeba u reprezentace a fanoušci věděli, že reprezentuju i Dynamo.

Po celé helmě máte i dost pavouků; to kvůli štěstí?
Pavouci dělají pavučiny a když dám před bránu pavučinu, tak se dovnitř puky nemůžou dostat. Je to zase další psychická podpora. Sice se říká, že útočník vymetl pavučinky, ale já to beru jinak a od sebe. Tohle neřeším, prostě mi pavučiny nikdo neprostřelí.

Foto: Archiv Lukáše Matěchy

Vaše maska je z čelního pohledu jenom černobílá. Proč jste zvolil tuhle barevnou kombinaci?
Snad na všech helmách jsem měl černobílou kombinaci, což jsem nechtěl měnit. Přijde mi, že to jsou nejlepší barvy na helmu. Třeba fialovo-zelená nevypadá zrovna dobře. Navíc se ty barvy hodily i k medúze, která je taky černobílá, takže jsem to pak zvolil skoro na celou helmu.

Rozhodoval jste se mezi čtverečkovou „hráčskou“ mřížkou a tou atypicky tvarovanou?
Koukal jsem na americké gólmany a mám pocit, že tam s hráčskou mřížkou chytají všichni, tady u nás v ní chytal Honza Bednář. Já jsem měl jasno, že půjdu do téhle mřížky, kde jsou více vykrojené oči, takže se mi s ní díky tomu v pohodě kouká. Kdybych měl mřížky všude, asi by se mi koukalo hůře.

Kam až (s novou helmou) míříte?
V době, kdy jsem nebyl v reprezentaci, mým cílem bylo, abych se do ní dostal. Tam jsem se dostal, za což jsem hrozně rád. Reprezentace byla výborná, nemohl jsem si tam na nic stěžovat. Na brankářském kempu jsem mohl koukat na Nicka Malíka nebo Lukáše Paříka, což mi určitě něco přineslo a přiučil jsem se od nich. Hlavním cílem je v hokeji do budoucna ale NHL.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz