Přírůstky do české kolonie ve Finsku: hvězdičky Šalé a Jecho

Eduard Šalé | Foto: Martin Voltr

19. listopadu 2020, 16:43

Martin Voltr

Do Finska v posledních letech proudí čím dál víc českých hokejistů. Během aktuální stopky, kterou česká vláda uvrhla na celý amatérský sport, se k nim přidali i ti největší talenti z mladších ročníků.

Od zastavení českých soutěží uběhlo už téměř šest týdnů. Během této doby vyráží postupně víc a víc hokejistů do jiných zemí přinejmenším za tréninky, aby jejich rozjeté kariéry zvolna neumdlévaly.

Mezi prvními byl třeba nejproduktivnější hráč Juniorské ligy akademi, sparťanský obránce Tomáš Tomek. Ten zamířil do Švédska. „Rozhodli jsme se tak s mým tátou, protože se chci pořád zlepšovat a v Česku to zatím nejde, když nemůžeme chodit na led,“ zmiňoval v říjnovém rozhovoru.

Další hráči nabrali směr Finsko, kde se mohou zapojit i do rozjetých soutěží. Už tak vysoký počet českých jmen tam aktuálně rozšířili tři hokejisté, z nichž dva patří do absolutní špičky ve své kategorii.

Patnáctiletého Eduarda Šalého, který jako jediný z ročníku 2005 už pravidelně hrál nejvyšší juniorskou soutěž a dařilo se mu parádně (8 zápasů / 4+2), zlákal Ilves Tampere. V oblíbené destinaci brněnských odchovanců tak následuje Lukáše Dostála, Ondřeje Bizoně či Jakuba Kose.

Šalé nastupuje v nejvyšší lize U18, zatímco do soutěže U16 se zapojil o rok mladší Adam Jecho. Aktuálně největší český talent ročníku 2006 ze Zlína předvedl v Tappaře Tampere impozantní start, v prvních dvou utkáních si připsal sedm bodů (4+3).

Adam Jecho (vlevo)

Adam Jecho (vlevo) | Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Premiéru ve druhé nejvyšší soutěži U18 má za sebou zadák Tadeáš Tůma, jenž letos na domácí scéně přestoupil z Liberce do Mladé Boleslavi. Ten pro změnu rozšířil českou kolonii v TUTO Hockey.

Právě za klub z Turku hraje nejproduktivnější český zástupce v juniorské soutěži, overager Adam Kalaj (17 / 6+10), stejně jako další útočníci Josef Koláček a Michal Rouha, bek Marek Bláha či brankář Lukáš Klika, v mladší kategorii pak další gólman Lukáš Malant nebo obránce Josef Poch.

Dalším bývalým chomutovským hráčem a reprezentantem na severu je Stanislav Vrhel (Lahti), jenž si v minulé sezoně připsal i první tři starty v seniorské Liize. Za velkou českou naději směrem k draftu 2022 platí obránce Tomáš Hamara (Tappara), tedy jeden z hrstky 16letých, kteří nastálo působí v soutěži U20.

České bodování elitní ligy U18 vede exkladenský Samuel Chrenka z Jukuritu (18 / 10+8) před Filipem Juříčkem (Jyväskylä) a Jaroslavem Chmelařem (Jokerit). Brankář Bizoň atakuje úspěšností zákroků 92 procent, slabší čísla má zatím Mario Žalčík (Jyväskylä), jenž loni v Hradci Králové patřil mezi nejlepší brankáře dorostenecké extraligy.

V soutěži U16 zase zdobí produktivita jeho klubového parťáka Tomáše Holčáka (18 / 12+11), kapitána mistrovských starších žáků Litvínova z roku 2019.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz