Proč vymýšlet hlouposti? řekl si Pšenička a rozhodl. Máme na titul, hlásí

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

V prvních dvou zápasech play off nebodoval, ale pak? Pět utkání, sedm gólů a osm asistencí! Skvělý Ondřej Pšenička prostřílel juniory Sparty až do finále, vítězným nájezdem rozhodl i třetí bitvu s Plzní. A teď se lídr produktivity těší na vrchol sezony proti Třinci.

NHL 20

Jste ve finále. Je to velká radost?
Neskutečná, to se nedá popsat. Je to úžasný. Zvlášť když jsme minutu před koncem ještě prohrávali, ale nezabalili jsme to, hráli jsme pořád dál a v šesti se nám podařilo vstřelit gól. Je to úžasný, fakt jsme rádi, že jsme to takhle otočili.

Upřímně, jak moc jste věřil, že ještě vyrovnáte? Už to s vámi vypadalo špatně.
Já jsem pořád doufal. Když jsme prohrávali 0:1, pořád to bylo v pohodě, zbývalo hodně času. Ale jak jsme srovnali a hnedka dostali gól na 1:2, tak to už byla velká rána. Pořád jsme se ale snažili hrát.

Říkali jste si, že jste v zápase byli lepší, nebo přinejmenším aktivnější, a právě proto vám to tam spadne?
Určitě. Ale hokej se nehraje na šance, hokej se hraje na góly. Musím říct, že jejich gólman je všechny tři zápasy držel a bylo to hrozně těžký. Nebyla to lehká série.

Proč tak dlouho nepadl gól? Měli hráči strach udělat chybu v rozhodujícím zápase? Nebo vidíte problém jen v těch neproměněných šancích?
Určitě to nebylo o strachu. Každý tým samozřejmě věděl, že jde o všechno, ale spíš si myslím, že oba týmy měly v zakončení trochu smůlu. My jsme měli hrozně moc šancí, fakt tutové, a gólman to chytal. Třeba maskou, když jsme to měli do prázdné brány, nebo se puk zvedl o hokejku nad bránu... Jsou zápasy, kdy padá hodně gólů, a tentokrát to byl zápas o jednom dvou gólech.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Nakonec jste ten vítězný dal až vy v nájezdech. Věděl jste dopředu, co uděláte?
Když kluci jezdili, tak jsem se rozmýšlel, co bych mohl udělat. Něco mě napadlo, ale pak když jsem vlezl na led, tak mě napadla zase úplně jiná věc. Přesně takhle jsem dal góla proti Boleslavi v základní části, takže jsem věděl, že to udělám.

Byl to hodně lehký a přesný dloubáček, žádná prudká rána...
Já si myslím, že někdy stačí fakt jenom malé naznačení a nějak to tam dostat, než vymýšlet hlouposti. Jsem nesmírně rád, že se mi to povedlo.

Poslední zápasy se vám daří skvěle. Určitě vás těší, že tu roli tahouna dokážete potvrdit, viďte?
Ano, od několika kluků od nás z týmu se to očekává a snažíme se to plnit. Někdy se to vydaří, někdy ne, to je prostě hokej. Fakt jsem nesmírně rád, že se mi to nakonec povedlo rozhodnout, ale musím říct, že by mi bylo jedno, kdybych ho dal já, nebo někdo jiný. Bylo fakt důležité vyhrát a dostat se do finále, což je neskutečný úspěch.

Souhlasíte, že tam budete muset být ještě o něco lepší, abyste mohli uspět?
Myslím, že to zase budou úplně jiné zápasy. Co jsme slyšeli, tak Třinec je taky velmi dobrý do útoku, takže by to mohl být otevřenější hokej. Musíme k nim přistoupit zase trošku jinak. Minimálně tak, jak jsme přistoupili k sérii s Libercem. Doufám, že budeme hrát, jak nejlíp umíme.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Mohlo by to být srovnatelné s Libercem právě v tom útočném pojetí?
Myslím si, že ano. Hrál jsem sice proti Třinci jednou a moc si ho nepamatuju, ale řekl bych, že by to mohlo být podobné.

Některé tahouny Třince ale znáte moc dobře z reprezentace.
Určitě. Znám v útoku Jonáše Peterka s Adamem Raškou a v obraně Davida Homolu. Pak za ně ještě hraje starší Hladonik, ten tam taky patří k lídrům. Musíme si na ně dát bacha, přistoupit k tomu zodpovědně a hrát nejlíp, jak umíme. Myslím si, že můžeme porazit každého.

A ještě jste nezmínil Nicka Malíka, který je nejlepším gólmanem play off. Mohl byste z národního týmu vědět, co na něj platí, a využít to?
Já si myslím, že jako na každého gólmana stačí stát před bránou, aby neviděl. Co jsme zatím hráli, tak všichni gólmani byli podle mě srovnatelní s Nickem, ať z Plzně Kolář, nebo proti Liberci Pařík. To jsou neskuteční gólmani a teď to bude to samé. Když jsme dokázali prostřelit tyhle dva, tak se nám určitě může povést dávat góly i Nickovi.

Už jste jen krok od vysněného cíle. Co všechno uděláte pro to, aby to klaplo?
Musíme dobře zregenerovat, ale taky potrénovat a nesmíme zlenivět. Protože únava tam samozřejmě je a když si člověk dá větší pauzu, tak se z toho potom nedá dostat. Pořád musíme trénovat a makat. První zápas hrajeme doma, to bych řekl, že je naše výhoda. Můžeme do série vstoupit vítězně a pak ji jet do Třince ukončit.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Cítíte v kabině, že tenhle tým má na titul?
Určitě. Máme na to, abychom vyhráli. Jsme velmi dobrá parta, máme super hráče do útoku, máme dobré gólmany, máme skvělé beky. Ti mladší beci ročníků 2001 a 2002 jsou všichni v nároďáku, ti starší hrajou taky velmi dobře. Myslím, že na to fakt tým máme.

Brankáři se vám v obou sériích prostřídali. Může je posílit, že i když se někdy třeba úplně nezadaří, tak oba dokáží vychytat postup?
Ano, určitě. Máme dva velmi dobré gólmany. Proti Liberci chytal od začátku Škorpas (Jan Škorpík), ten nám vychytal první zápas. Potom ve druhém bohužel dostal dva blbé góly, což bych ale neřekl, že byla jeho chyba. Spíš naše. Ale kouč tomu chtěl dát trochu impuls, tak vyměnil gólmany. Pak jsme dvakrát vyhráli, tak to nechtěl měnit. Šli jsme proti Plzni, znova jsme vyhráli, tak to znova nechtěl měnit. A pak bohužel dostal Honza (Mičán) taky dva nešťastné góly, i když si zase nemyslím, že by udělal něco špatně, ale znova je trenéři vyměnili. A mělo to dobrý vliv na tým. Na konci nám Škorpas vychytal nájezdy. Oba dva gólmani jsou schopni chytat velmi dobře každý zápas.

Věříte, že ve čtvrtek dorazí fanoušci?
Věřím, že ano. Už na semifinálový zápas jich přišlo docela dost. Tím, že je to finále, by jich mohlo přijít ještě víc.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz