Pyramida už nebude vzhůru nohama. Svaz rozšiřuje nižší mládežnické ligy

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Poměrně v tichosti rozhodl výkonný výbor Českého hokeje o rozšíření některých mládežnických soutěží. Změny se týkají Extraligy 9. tříd, Ligy dorostu i Ligy juniorů a mají pochopitelně zásadní vliv i na postup z nižších soutěží.

Extraliga 9. tříd

Nejvyšší soutěž kategorie U15, která se oddělila minulý rok, hraje ve vrcholící sezoně 24 týmů. V příštím ročníku jich ale bude rovných třicet.

To znamená, že se v extralize ruší play down mezi čtyřmi nejslabšími týmy a poslední dva nesestoupí. Zachráněny jsou tedy celky Kladna, Litvínova, Warriors Brno, Šumperku i Havlíčkova Brodu.

Základní část nižší Ligy devátých tříd vrcholí právě o druhém březnovém víkendu, po němž vítězové devíti základních skupin a sedm nejlepších celků z druhých míst zamíří do nadstavby. Čtyřčlenné nadstavbové skupiny 10 až 13 se hrají pouze na šest kol (dvakrát každý s každým).

Vítězové těchto čtyř nadstaveb si nově zajistí přímý postup do extraligy. Mužstva z druhých příček pak sehrají jedno kolo play off na tři vítězná utkání, přičemž v jedné sérii na sebe narazí týmy s nejvyšším a nejnižším bodovým ziskem a ve druhé sérii dva zbývající. Vítězové těchto sérií také postoupí mezi elitu, aby došlo k rozšíření o šest týmů.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Liga juniorů

Po loňském rozšíření extraligy U20 došlo k paradoxní situaci, kdy elitní juniorská soutěž měla šestnáct týmů a druhá nejvyšší pouze dvanáct. Proto se letos hrálo bez sestupu a Liga juniorů se měla rozšířit na čtrnáct mužstev, nakonec to ale bude na šestnáct.

V nejnižší Regionální lize juniorů se tedy ruší závěrečná skupina o postup. Z probíhajících nadstaveb, které končí v neděli 17. března, postoupí všichni čtyři vítězové skupin přímo do Ligy juniorů.

Liga dorostu

K pomyslné pyramidě mají dosud daleko také soutěže kategorie U17. Extraliga sice prošla mohutným zúžením, ale zatímco v ní zůstalo dvacet týmů, Ligu dorostu jich hraje jen šestnáct. Od příští sezony jich bude také dvacet.

V Lize dorostu se tak nebude hrát play down mezi posledními celky skupin a v soutěži setrvají Sokolov i Břeclav.

Regionální liga dorostu pak dodá do vyšší soutěže čtyři nejúspěšnější mužstva. Také v ní se po nadstavbách už nebude hrát závěrečná fáze a stejně jako v juniorech se už 17. března dozvíme jména vítězů čtyř skupin, kterým připadne postup.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz