Rakušané mají dalšího adepta na první kolo. Loni je ale Češi sfoukli

Foto: Andrea Cardin / HHOF-IIHF Images

26. listopadu 2021, 8:05

Martin Voltr

Měsíc a dva dny před startem juniorského šampionátu oznámili už téměř finální nominaci Rakušané, kteří budou opět soupeři české reprezentace v základní skupině.

Fanshop národního týmu

Rakousko si loni zahrálo na šampionátu elitní divize po jedenácti letech a mělo štěstí, že nikdo nesestupoval – v české skupině bylo jednoznačně nejslabším účastníkem. Na turnaji se představí teprve popáté a i teď je jeho jediným cílem záchrana.

Dosud nezískalo v historii ani jedno vítězství. Jen před osmnácti lety dosáhlo na remízu 2:2 s Ukrajinou, kdy obě branky vstřelil Thomas Vanek...

Hlavní kouč Marco Pewal oznámil nominaci 28 hokejistů, kteří odletí do Kanady, a po posledním přípravném utkání vyřadí už jen tři. Devítka pozvaných hrála na loňském mistrovství, jen deset hráčů je dorazového ročníku a zbylých osmnáct tedy může na turnaj i příště. Sedm se jich dokonce narodilo v roce 2004, věkově tedy spadají ještě do osmnáctky.

Právě mezi benjamínky klíčí největší talent mužstva, útočník Marco Kasper, jemuž odhady předpovídají umístění v prvním kole příštího draftu NHL. Za švédské Rögle dokonce pravidelně nastupuje v SHL, kde má po 17 startech bilanci 4+2.

Stejným klubem prošel i Senna Peeters, který se ale následně vydal do kanadského Halifaxu. Ontarijskou ligu hraje další mladíček Vinzenz Rohrer, jenž v Ottawě nahradil hvězdného krajana Marca Rossiho, a pro změnu dres Victorie ve WHL obléká (ač velmi sporadicky) brankář Sebastian Wraneschitz. Luca Erne a Tim Geifes hrají nižší americkou soutěž USPHL, Leon Wallner boduje ve švédské juniorce za Södertälje.

Někteří další Rakušané se ale už prosazují v domácí Alpské hokejové lize, většina z nich díky vyhlášené akademii v Salcburku. Třeba Luca Auer letos nasbíral skvělých 32 bodů ve 21 startech. Shodnou cestou jdou v Red Bullu i Oskar Maier s Lucasem Thalerem a stejně jako oni, také vídeňský Mathias Böhm naskakuje i v elitní ICE Hockey League (bývalé EBEL).

Svěřenci kouče Marca Pewala zahájí šampionát těžkým dvojbojem proti Finsku a Kanadě, v klíčových bitvách je následně vyzvou Češi a Němci. Na minulém turnaji neměla česká reprezentace ve vzájemném duelu na Silvestra potíže a střeleckou převahu 61:15 přetavila v suverénní vítězství 7:0.

Širší nominace Rakouska na MS do 20 let

Brankáři:
Lukas Moser (Villach), Leon Sommer (Linec), Sebastian Wraneschitz (Victoria, WHL).

Obránci:
Luca Erne (Fresno, USPHL), Lukas Hörl, Lukas Necesany (oba Salcburk), Lorenz Lindner, Tobias Sablattnig, Christoph Tialler (všichni Klagenfurt), Matteo Mitrovic (Ferlach), Mark Mussbacher (Curych, Švýcarsko), David Reinbacher (Kloten, Švýcarsko), Martin Urbanek (Villach).

Útočníci:
Luca Auer, David Cernik, Maximilian Hengelmüller, Oskar Maier, Lucas Thaler (všichni Salcburk), Mathias Böhm (Vídeň Capitals), Tim Geifes (South Shore Kings, USPHL), Marco Kasper (Rögle, Švédsko), Senna Peeters (Halifax, QMJHL), Kilian Rappold (Graz), Vinzenz Rohrer (Ottawa, OHL), Johannes Tschurnig (Villach), Fin van Ee (Klagengurt), Leon Wallner (Södertälje, Švédsko), Janick Wernicke (Ferlach).

Trenéři: Marco Pewal, Philipp Lukas a Philipp Pinter.

Zápasy Rakouska na turnaji

Pondělí 27. prosince:
20:00 Rakousko – Finsko

Středa 29. prosince:
01:00 Rakousko – Kanada

Čtvrtek 30. prosince:
22:30 Česko – Rakousko

Pátek 31. prosince:
20:00 Německo – Rakousko

Výsledky za posledních 10 let

2021: 10. místo
2020: –
2019: –
2018: –
2017: –
2016: –
2015: –
2014: –
2013: –
2012: –

Celková bilance (4 účasti)

0 medailí

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz