Šapovaliv zavelel k otočce. Pochopili jsme vážnost situace, říká

Foto: Jakub Homoľa / HockeySlovakia.sk

Česká reprezentace do osmnácti let odčinila úvodní porážku výtečným obratem, když Slováky porazila 3:2. Výrazně pomohl proslov po prvním dějství a mužstvo pak nakopl snižujícím zásahem mladíček Matyáš Šapovaliv.

Aplikace Tipsport extraligy

Matyáši, co stálo za tak špatným vstupem do utkání?
Nebyli jsme vůbec koncentrovaní na zápas, což se hodně projevilo na našem výkonu. Je pravda, že jsme si říkali, abychom do zápasu dobře vstoupili, ale vůbec jsme to nepotvrdili. První třetina byla od nás hrozná. Byli jsme pomalejší, prohrávali jsme osobní souboje a Slováci byli v první třetině jasně lepší. 

Zažil jste někdy s reprezentací, aby po 188 vteřinách prohrávala 0:2?
Co si tak vybavuju, tak asi ne. Možná ještě v šestnáctce, když jsme hráli proti Rusku, to jsme taky měli horší vstupy, ale tohle bylo vážně špatné. Na střídačce jsme si říkali, že se musíme zvednout a že nechceme prohrát druhý zápas ve druhém dni. Naštěstí Slováci nepřidali více gólů, protože to už by nás možná položilo úplně. Po první třetině jsme si to vyjasnili v šatně, kde trenér i zvyšoval hlas, do druhé třetiny jsme šli koncentrovanější, takže náš výkon vypadal lépe.

Mohl byste konkretizovat, co proběhlo v kabině během první přestávky?
Trenéři nám vytkli, že musíme jednoznačně zlepšit pohyb a začít bruslit. Když zlepšíme pohyb, všechno se postupně nabalí – budeme více na puku a budeme vyhrávat více osobních soubojů. Nejdůležitější bylo zlepšit pohyb, vyhrávat osobní souboje a soupeře dohrávat.

Povedlo se vám to?
Myslím, že jsme se v hlavách více dostali do zápasu, začali jsme se konečně trochu koncentrovat a pochopili jsme vážnost situace. Prohrávali jsme 0:2, takže jsme začali bruslit, s čímž všechno přišlo. Začali jsme být více na puku a celkově byla druhá třetina lepší, už to byl náznak toho, jak bychom se chtěli nadále prezentovat. Pořád se to ale nerovná tomu standardnímu výkonu, který bychom chtěli podávat. Musíme ještě více zabrat a musí to být ještě lepší.

Jak moc vám pomohly přesilovky?
První gól nás asi nejvíc nastartoval, že jsme to tam dokázali dotlačit v přesilovce, což bylo super. Ještě více jsme se semkli, ještě jsme zlepšili pohyb a odstartovalo nás to.

Považujete tři rychlá vyloučení po srovnání na 2:2 jako kaňku na povedeném dějství?
To zajisté. Byli jsme v tlaku, dostali jsme Slováky konečně do nějakého závaru a hráli jsme hodně na puku u nich ve třetině. Tahle oslabení nás trochu srazila, ale zase je super, že jsme je dokázali ubránit a neinkasovali jsme v nich. Začali jsme v nich hrát aktivněji, jak po nás chtějí trenéři, a více jsme dostávali Slováky pod tlak.

S čím jste šli do závěrečné třetiny?
Chtěli jsme zápas rozhodnout a připsat si vítězství, což se nakonec povedlo. Opakuju se, ale měli jsme dobrý pohyb, což je základ hokeje. Pak přišla přesilovka, kterou jsme hned ze začátku využili, bylo to snad hned po buly. Bylo super, že jsme odskočili na 3:2, pak už jsme si zápas dobře pohlídali a nepustili jsme Slováky do žádné větší šance, což bylo super. Věřili jsme si, že už to dotáhneme do vítězného konce.

Jaký to byl pocit, když jste poprvé hráli za příznivého skóre?
Konečně jsme si mohli trošku více dovolit, když jsme měli vedení na své straně. V prvním zápase jsme se vždycky dostali na dostřel jedné branky, ale soupeř pokaždé odskočil na dvě, to nás dost sráželo. Tentokrát jsme poprvé vedli a já jsem rád, že jsme si to pohlídali do vítězného konce. Touhle výhrou se musíme odrazit do dalších zápasů a už se nám nesmí stát, že do nějakého zápasu vstoupíme podobně.

Jak z pozice mladšího hráče reprezentace vyhlížíte vrchol sezony?
Jet na mistrovství světa by byla obrovská čest, kdybych tam mohl reprezentovat Českou republiku. V osmnáctce je to pro reprezentaci první oficiální mistrovství světa a je taky strašně optimistické, že se to vůbec bude konat. Vzhledem ke koronaviru se spoustu akcí ruší, ale právě tenhle turnaj by se měl konat v Dallasu. Doufám, že se tam dostanu. Byla by to obrovská čest.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz