Šestnáctka držela s Rusy krok dvě třetiny. Pak přišel kolaps

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Po špatném výkonu a porážce od Slováků se čeští hokejisté do 16 let hodně zvedli. S ruským favoritem hráli po druhé třetině 2:2, jenže všechnu práci pak zase zahodili: V poslední části inkasovali pět branek! V Salcburku tak budou hrát jen o třetí místo.

HokejkaTV

Druhá bitva na Wolfgang Rud Cupu nabídla v podání českého týmu dva úplně opačné obrázky. Ten první byl na jednoznačnou pochvalu. Vždyť obávaní Rusové první den smetli Salcburk 16:1, a teď s nimi hráli Češi rovnocennou partii.

„Chtěli jsme se poučit ze včerejška a do utkání dobře vstoupit, což se nám povedlo. Dvě třetiny jsme byli Rusům vyrovnaným soupeřem, drželi jsme se toho, co jsme si řekli, že by na ně mohlo platit. Kluci to dodržovali, bojovali, makali, dřeli. Byl to celkově daleko lepší výkon,“ hodnotí asistent trenéra Richard Lobo.

Národní tým díky trestnému střílení Jakuba Hujera nejdřív vedl, potom naopak prohrával, načež Dominik Rymon z přesilovky vyrovnal. Stav 2:2 dával velké naděje na výborný výsledek.

Jenže pak... „Nedokázali jsme chytit tempo a udělali jsme několik hrubých chyb, které nás stály zápas. Po těch dvou dobrých třetinách to byla až ostuda. Hrubé chyby od stěžejních hráčů a zápas nám utekl... Je to velká škoda,“ loví Lobo výstižná slova na pětibrankový příděl, kterým sborná rozhodla.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Češi zkrátka zkolabovali. „Zase jsme si v určitých chvílích začali dělat, co jsme chtěli. Nebyli jsme najednou ochotní plnit to, co dvě třetiny fungovalo. Kluci dostali přes prsty, že na téhle úrovni opravdu nejde dělat si na ledě co chci. Ty věci musím plnit a pak si tam můžu přidat svoji nadstavbu, kterou každý hráč má. Základ ale musíme mít všichni stejný od prvního do posledního hráče, makat a dřít,“ pokračuje asistent zvýšeným hlasem.

Svádět s Rusy vyrovnaný duel, byť s určitou herní a střeleckou převahou soupeře, to se samozřejmě cení. V šestnáctkách jsou pro Čechy opravdu neoblíbení. Ovšem takový finiš je naopak hodně na pováženou.

„Ano, do budoucna to je příslib. Víme, jak bychom mohli hrát, víme, že to funguje. Zkusili jsme si to dvě třetiny. Akorát už ve Finsku nás třetí třetina stála zápas, tady taky,“ připomíná Lobo ztracené vítězství ve Vierumäki ze stavu 4:1. „Musíme si zvyknout na to, že je potřeba hrát šedesát minut. Nestačí si myslet, že už je to dobré. Je to určitě v hlavě, není to o ničem jiném. Ti kluci neudrží koncentraci šedesát minut.“

Zatímco první duel odchytal Jan Špunar, tentokrát dostal prostor Lukáš Malant. Vedle překopaných útoků museli trenéři řešit také zdravotní nepříjemnost, Adama Bareše nahradil jihlavský Jonáš Jungwirth. A to opravdu hodně narychlo.

„Bylo to na poslední chvíli, potřebovali jsme povolat někoho jiného. Přijel v noci a přizpůsobil se. Možná dobře, že přijel s čistou hlavou, protože nebyl u toho včerejška. Odehrál to velice slušně,“ hledá Lobo jedno z pozitiv zápasu.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Po druhé porážce jich ale moc není. Teď se zkusí česká reprezentace konečně chytnout proti Salcburku, jenž prohrál se Slovenskem těsně 3:4, přestože na střely vysoko 21:56. S domácím týmem se Češi utkají nejen v pátek na závěr skupiny, ale i v sobotu o konečnou třetí příčku.

Zatím se koukají jen na nejbližší den. „Určitě chceme vyhrát. Máme za sebou čtyři mezinárodní zápasy, ve kterých jsme ještě nevyhráli. První úkol je vyhrát,“ opakuje kouč mistrovských dorostenců Liberce.

„Musíme hrát naši hru, ne že si tam každý bude dělat, co chce, a říkat si: To je Salcburk, ten porazíme... Musíme k tomu přistoupit zodpovědně, šedesát minut se soustředit na naši hru a dokázat si, že hokej umíme hrát. Pak se od toho můžeme odrazit i do posledního zápasu,“ dodává Richard Lobo.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

ČESKO – RUSKO 2:7 (1:1, 1:1, 0:5)

Branky a nahrávky: 5. Hujer (TS), 34. Rymon (Slavíček, Prčík) – 12. Legkov (Mirošničenko), 27. Filin, 43. Legkov, 44. Grigorev (Trikozov), 51. Gazizov (Kvočko), 53. Gazizov (Vaškov, Maljavin), 58. Mirošničenko (Filin).
Rozhodčí: Kontschieder – Priller, Wimmler.
Vyloučení: 2:4.
Využití: 1:0.
Střely na branku: 16:26 (6:11, 8:7, 2:9).
Česko:
Malant – Hrdlička, Hodinář, Kareš, Prčík, F. Němec, Brůna, Tůma – Slavíček, Šapovaliv, Trunda – Šiler, Hrabík, Šmajda – Sapoušek, Kulich, Otava – Jungwirth, Hujer, Rymon – R. Němec.
Rusko:
Korzin – Kudrjavcev, Maljavin, Duda, Safin, Pelevin, Perfilev – Legkov, Guljajev, Mirošničenko – Gazizov, Grigorev, Trikozov – Chvorov, Vaškov, Perevalov – Suzdalev, Kvočko, Filin.

EC Red Bull Salcburk – Slovensko 3:4 (1:1, 1:3, 1:0)
Branky a nahrávky: 11. Nieleck (Purdeller, Cernik), 40. Purdeller (Marusch), 60. Cernik (Auer, Purdeller) – 16. Petrovský, 32. Ružek (Nemec), 33. Šotek, 35. Petrovský (Patzelt).

 TýmZVVPPPPSkóreBody
1. Rusko 2 2 0 0 0 23:3 6
2. Slovensko 2 2 0 0 0 7:3 6
3. Česko 2 0 0 0 2 2:10 0
4. Salcburk 2 0 0 0 2 4:20 0

Další program Wolfgang Rud Cupu v Salcburku

Pátek 30. srpna:
14:00 Slovensko – Rusko
17:30 EC Red Bull Salcburk – Česko

Sobota 31. srpna:
10:00 utkání o 3. místo Česko – EC Red Bull Salcburk
13:00 finále Rusko – Slovensko

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz