Slováci pozvali dva české krajánky, na MSJ berou i kouče z Ameriky

Šimon Groch | Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Širší soupisku do přípravy na mistrovství světa dvacítek oznámili Slováci, jimž do juniorského výběru dorůstají nesmírně talentované ročníky. Bude to letos – či v nejbližších letech – stačit, aby překvapili svět?

Týden hokeje 2022

Hlavní kouč Ivan Feneš, jenž v říjnu nahradil Andreje Podkonického, nominoval do přípravy 31 hokejistů. Ti budou trénovat od 11. prosince v Piešťanech, o čtyři dny později odletí do Kanady.

V momentálním kádru figuruje plných třináct účastníků loňského šampionátu. Z těch starších patří mezi slovenské přísliby Martin Chromiak či Samuel Kňažko, kteří jako jediní Slováci prošli draftem NHL v roce 2020, o rok později se k nim přidal Jakub Demek.

Ještě víc pozornosti ale přitahují mladší talenti. V první řadě to jsou útočník Juraj Slafkovský z TPS Turku a obránce Šimon Nemec z Nitry, kteří by se mohli dostat do první desítky příštího draftu. Čím dál víc se ale skloňuje i jméno forvarda Filipa Mešára, jenž v Popradu také brousí nejvyšší slovenskou soutěž. A tři zástupci v prvním kole draftu by pro slovenský hokej znamenali obrovské povzbuzení.

Na mistrovství ale mohou jet dokonce i dva šestnáctiletí borci – bek Maxim Štrbák, jenž roste v organizaci Jokeritu Helsinky, a především útočník Dalibor Dvorský z AIK Stockholm. Dohromady devět mladíčků ročníků 2004 a 2005 získalo stříbrné medaile na srpnovém Hlinka Gretzky Cupu.

„Složili jsme skvělý tým mladých hráčů, kteří už udělali Slovensku nejednu radost. Do Kanady poletíme s cílem udělat našemu hokeji další.“

„Tým jsme se snažili složit tak, abychom v něm měli zkušenost, kvalitu, hokejisty do přesilovek či oslabení i sílu na brankářském postu. Když to shrneme dohromady, složili jsme skvělý tým mladých hráčů, kteří už udělali Slovensku nejednu radost. Do Kanady poletíme s cílem udělat našemu hokeji další,“ řekl pro stránky slovenského svazu kouč Ivan Feneš.

Na kempu se budou hlásit také dva krajánci z českých soutěží – obránce Šimon Groch a útočník Pavol Štetka. Groch se z olomoucké juniorky už protlačil k sedmi startům v extralize a pěti v první lize za Havířov, pardubický Štetka naskočil do nejvyšší soutěže čtyřikrát v loňském ročníku a letos se jednou objevil ve Vrchlabí.

Mezi náhradníky ještě figurují karlovarský Ľubomír Kupčo, litvínovský Tim Danielčák, olomoucký Filip Rajzík s třinecký Boris Žabka.

Pavol Štetka

Pavol Štetka | Foto: Martin Voltr

Feneš povede Slováky společně s Martinem Štrbákem a Tiborem Tartaľem, k ruce však bude mít ještě jednoho asistenta: 32letého Američana Scotta Mosera, jenž trénuje americký výběr do 16 let v projektu Team Navy a také působí jako asistent trenéra na vermontské univerzitě. K reprezentaci se připojí až na místě.

„Scotta jsme si vybrali pro jeho zkušenosti ze zámořských kluzišť. Delší čas působí na univerzitě, má v tomto prostředí skvělé jméno. Jeho úlohou bude analýza hry soupeřů a příprava našeho týmu na každého jednoho z nich. Během zápasů zároveň bude v pozici konzultanta, který nám bude posouvat informace zeshora z tribuny,“ vysvětlil Feneš.

Slováci se v přípravných zápasech na kanadské půdě utkají s Finskem a Rakouskem. Základní skupinu odehrají v Red Deeru, kde je postupně čekají Američané, Švédové, Rusové a Švýcaři.

V poslední dekádě tak trochu „věčně osmý“ tým vystoupil ze svého stínu před sedmi lety, kdy pod vedením Ernesta Bokroše získal v Torontu a Montrealu nečekaný bronz, svůj druhý v historii. O medaili bude Slovensko snít i teď, s velmi silnou nastupující generací, ale uspět v kategorii dvacítek je přece jenom o kus těžší než v osmnáctkách.

Širší nominace Slovenska na MS do 20 let

Brankáři (5):
Ádam Beke (Slovan Bratislava), Tomáš Boľo (St. Cloud, NAHL), Rastislav Eliaš (Green Bay, USHL), Šimon Latkóczy (Madison, USHL), Matej Marinov (Topoľčany/Nitra).

Obránci (10):
Denis Bakala (Prešov/Detva), Šimon Bečár (Chicago, USHL), Oliver Fatul (Banská Bystrica), Šimon Groch (Olomouc, Česko), Jozef Kmec (Prince George, WHL), Samuel Kňažko (Seattle, WHL), Šimon Nemec (Nitra), Rayen Petrovický (TUTO Turku, Finsko), Marko Stacha (Kamloops, WHL), Maxim Štrbák (Jokerit Helsinky, Finsko).

Útočníci (16):
Jakub Demek (Edmonton, WHL), Dalibor Dvorský (AIK Stockholm, Švédsko), Roman Faith (Bratislava Capitals / Michalovce), Martin Chromiak (Kingston, OHL), Maroš Jedlička (Zvolen), Matej Kašlík (Chicoutimi, QMJHL), Samuel Krajč (Trenčín), Ján Lašák (Janesville, NAHL), Filip Mešár (Poprad), Oleksij Myklucha (Blainville-Boisbriand, QMJHL), Richard Nemec (Skalica/Nitra), Servác Petrovský (Owen Sound, OHL), Juraj Slafkovský (TPS Turku, Finsko), Oliver Stümpel (Corpus Christi, NAHL), Adam Sýkora (Nitra), Pavol Štetka (Pardubice, Česko).

Trenéři: Ivan Feneš, Martin Štrbák, Tibor Tartaľ a Scott Moser.

Zápasy Slovenska na turnaji

Pondělí 20. prosince (příprava):
20:00 Finsko – Slovensko

Středa 22. prosince (příprava):
03:30 Slovensko – Rakousko

Pondělí 27. prosince:
03:30 USA – Slovensko

Úterý 28. prosince:
03:30 Švédsko – Slovensko

Středa 29. prosince:
22:30 Slovensko – Rusko

Pátek 31. prosince:
01:00 Slovensko – Švýcarsko

Výsledky za posledních 10 let

2021: 8. místo
2020: 8. místo
2019: 8. místo
2018: 7. místo
2017: 8. místo
2016: 7. místo
2015: 3. místo
2014: 8. místo
2013: 8. místo
2012: 6. místo

Celková bilance (26 účastí)

2 medaile (2x bronz)

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz