Slováci se vrací k centralizované osmnáctce. Udrží talenty doma?

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

30. května 2019, 13:53

Martin Voltr

Bylo poměrně velkým překvapením, když Slováci v dubnu sestoupili z elitní skupiny mistrovství světa do 18 let. Nejen na to reagují návratem k projektu centralizované přípravy osmnáctky.

Už dříve bylo jasné, že projekt známý jako HK Orange 20 na Slovensku končí. Naopak mladší kategorie se vrací k modelu z let 2013 až 2017. Důvodů je víc – snaha udržet talentované hokejisty doma, ale samozřejmě se i co nejrychleji vrátit mezi nejlepších deset zemí světa.

„Projekt obnovujeme, abychom talentovaným chlapcům umožili hrát mužský hokej. A také aby byli celý rok v kvalitní centralizované přípravě. Chceme možná vykrýt to, co jejich rodiče hledají v zahraničí. Druhý cíl je jasný. Osmnáctka vypadla z elitní skupiny MS a rádi bychom ji co nejrychleji vrátili nahoru,“ zmínil pro web SZĽH generální manažer slovenských reprezentací Miroslav Šatan. „Na projektu jsme pracovali skoro rok, sestup naši aktivitu jen umocnil.“

MS osmnáctek míří do Michiganu, šampionát hostí i Slováci »

Reprezentace bude mít svůj domov v Piešťanech, kde zároveň v dubnu 2020 přivítá šampionát divize IA. Tým by měl nastupovat v první lize mužů, tedy druhé nejvyšší soutěži. Ve hře je i to, že první dva měsíce by působil v extralize juniorů.

Rozpočet projektu by měl být srovnatelný s dosavadní dvacítkou. Novým trenérem osmnáctky se stal Ivan Feneš, který nahradil neúspěšného Viliama Čacha.

Ivan Feneš

Ivan Feneš | Foto: hockeyslovakia.sk

Udržet nadějné hráče doma pro něj bude zřejmě ještě větší výzvou než okamžitý návrat mezi elitu. Ze Slovenska míří klíčoví hokejisté do zahraničí většinou dříve, než se děje v Česku. Z nadcházející osmnáctky hrají venku například Samuel Kňažko (Finsko), Matěj Kašlík, Jakub Kolenič (Švédsko), Maxim Mastič (Česko) nebo Ján Lašák (USA).

„Oslovíme i hráče ze zahraničí. Chceme jim nabídnout mužský hokej, který v zahraničí většinou nedostanou. Dlouhodobým cílem je příprava hráčů této kategorie, aby byli komplexní a schopní konkurovat světové špičce. Dáme šanci i mladším hráčům,“ řekl Feneš, který bude mít po ruce i asistenta Borise Žabku.

Tohle jméno je zajímavé i z našeho pohledu. Žabka působil v Česku coby hráč a posléze jako trenér téměř dvacet let, nejdelší čas strávil v Mladé Boleslavi, kde coby asistent vystřídal všechny kategorie od mladšího dorostu po A-tým.

Teď chce pomoci hokeji ve své rodné zemi, na starosti bude mít hlavně rozvoj individuálních dovedností. „Prioritou je, abychom hráčům ukázali, že i u nás dokážeme pracovat ve světových podmínkách. Rádi bychom do projektu i do dalších kategorií přenesli poznatky ze zahraničí, aby naši mladíci nemuseli odcházet pryč ze Slovenska. Chceme udělat všechno pro to, aby v budoucnu neodcházeli,“ podotkl Žabka.

Slováci doufají, že hráče přesvědčí kvalitní podmínky. „Budou je mít na úrovni extraligových klubů, v některých ohledech i lepší. Hráči budou mít k dispozici všechno,“ slíbil před novináři manažer Branislav Varga. A svaz nechce zanedbat ani školní docházku. „Poučili jsme se z předchozího projektu, kdy chlapci školu vynechávali. Máme uzavřenou spolupráci, budou do školy chodit denně s ohledem na zápasy,“ doplnil Varga.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz