Souboj šelem těsně pro Tygry! Kluci chtěli vyhrát, libují si koučové

Foto: Martin Voltr

Už skoro dva měsíce nepřibyl do mládežnických rozpisů žádný výsledek. Aspoň v improvizované podobě si jeden souboj střihli dorostenci Liberce a Hradce Králové, a po velkém dramatu nakonec slavili Bílí Tygři.

Aplikace Tipsport extraligy

Souboj šelem obnášel dohromady patnáct úkolů rozložených do třech týdnů, kdy se mladíci z obou týmů předháněli v dovednostech na suchu.

„Chtěli jsme něco v komplikované době vymyslet a hledal jsem inspiraci. Našel jsem, že mezi sebou soupeří gólmani na Moravě, a chtěl jsem vymyslet něco podobného. V minulých letech jsme pořádali před sezonou nějaké olympiády, jenže nikdy jsme to nedotáhli až do konce,“ líčí kouč libereckého dorostu Richard Lobo.

A protože si s hradeckým protějškem Jiřím Janouškem hodně rozumí, od nápadu nebylo daleko k realizaci. „Jirka z toho byl nadšený, pomohli mi také kolegové trenéři z Liberce,“ říká Lobo. „Jsme podobně staří, poznali jsme se při studiu trenérské A licence. Máme podobný pohled na hokej a celkově fungování mládeže,“ pokyvuje Janoušek.

„Kluci zkrátka nechtěli prohrát, ani v závodě na dálku a řekněme ‚banálních‘ věcech.“

Někdejší kapitán královéhradecké juniorky z prvních extraligových sezon zároveň přiznává, že ze strany jeho týmu měl souboj poněkud vlažnější začátek.

„Kluci a stejně tak ani my jsme nevěděli, jak se k tomu všichni postaví a jak to bude probíhat. Ale po dvou rozkoukávacích dnech to nabralo na obrátkách,“ těší Janouška. „Navíc to i začalo být víc medializované. A kluci zkrátka nechtěli prohrát, ani v závodě na dálku a řekněme ‚banálních‘ věcech,“ pokračuje.

Dorostenci tak utužili zdravou rivalitu a v rámci možností posílili partu uvnitř vlastního týmu, celý nápad brzy vzali za svůj. „Fungovalo to fantasticky. Kluci vždycky v sobotu dostali program a v neděli nám sdělili, kdo do jednotlivých disciplín nastoupí,“ vysvětluje Richard Lobo.

Právě on měl ve svém celku jasnou hvězdu úvodního týdne. Brankář Štěpán Vopravil zaujal 995 žongly s tenisákem na shaftu hokejky a 661 nožičkami s fotbalovým míčem.

„Některé výkony nás mile překvapily, ani jsme netušili, že máme v týmu takové talenty. Po prvním týdnu jsme kvůli Štěpánu Vopravilovi museli některé disciplíny trošku zredukovat, abychom to nemuseli počítat celý den a aby kluci měli motivaci splnit nějaký plný počet,“ směje se Lobo.

Až na Vopravilovy kousky, které byly tak trochu z „jiné ligy“, se nedá říct, že by někdo vyloženě vyčníval. „V motoricky náročnějších disciplínách, jako právě žonglování, to bylo vyrovnané. Měli jsme trochu navrch v těch silovějších disciplínách, tam třeba Filip Žaba udělal vždycky velký počet. Ať to byly shyby, nebo kliky ve stojce, kde se dařilo i Lukáši Koblížkovi. Ale nechci nikoho úplně vyzdvihovat,“ reaguje Janoušek.

„Některé výkony nás mile překvapily, ani jsme netušili, že máme v týmu takové talenty.“

Jeden den v každém týdnu patřil dvacetiminutovým běhům, kde se museli všichni hráči vystřídat. „Ti nejlepší zaběhli občas přes pět kilometrů, jinak se výkony pohybovaly v rozmezí 4,2 až 4,6 kilometru,“ počítá hradecký kouč.

Jeho tým měl po druhém týdnu namále, Tygři se dostali do trháku 7:3 a už sahali po vítězství. Jenže Lvi snížili na nejtěsnější rozdíl. Rozhodující nakonec byla čtvrteční disciplína – žonglování se třemi tenisáky.

Šest z osmi libereckých borců dokázalo žonglovat maximálních možných třicet sekund. Jenže trenéři svým svěřencům o výsledcích neřekli, aby i do pátečních běhů museli dát všechno. Ty vyšly lépe Hradeckým, jenže triumf soupeře v poměru 8:7 už to nezkazilo.

„I když jsme už prohrávali větším rozdílem, nakonec to gradovalo a skončilo o jediný bod. Určitě to splnilo účel, proč jsme to s Richardem vymysleli. Děkuju mu za spolupráci, bylo to fajn,“ vzkazuje Jiří Janoušek.

„Samozřejmě jsem rád za vítězství! Člověk vždycky rád vyhraje, i když tady o výsledek tolik nešlo. Na hráčích byla ta touha po výhře znát. Kluky chválím, a až se znovu uvidíme na zimáku, mají slíbenou odměnu,“ ujišťuje Richard Lobo.

Teď už jenom doufat, že brzy budeme moct zase psát o čistě hokejových výsledcích.

„Myslím si, že nikdo z nás nedokáže úplně říct, jaké může mít ta situace následky. Hokej je ale opravdu specifický sport a penzum hodin na ledě se nedá nahradit. To je zásadní,“ mrzí Janouška. „Výpadek určitě bude znát a doufám, že najdeme nějakou cestu k prodloužení sezony nebo úpravě příštího letního období,“ dodává.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz