Špatná koncovka devatenáctku nemrzela, poradila si se Švýcary

Foto: Karel Švec, Český hokej

Reprezentace do 19 let slaví na turnaji pěti zemí v Berlíně první vítězství. A zasloužené. Češi nad Švýcarskem dominovali, jenže vinou trápení v zakončení se soupeř držel na dostřel až do závěrečné power-play. Vítězný debut v národním týmu prožil brankář Hugo Haas.

partneři českého hokeje

Čechům v žádném případě nehrozilo, že by snad Švýcary mohli podcenit. Vždyť soupeř první den turnaje senzačně otočil zápas se Švédskem z 0:2 na 3:2. Po Janu Škorpíkovi dostal prostor v brance Hugo Haas, jenž absolvoval reprezentační premiéru.

Měl v ní méně práce než jeho protějšek Fatton, Češi byli po většinu utkání lepším týmem. Nebýt nemohoucnosti v koncovce, mohli klidně vyhrát o pět branek.

Alespoň jeden důležitý gól vytěžil z dobré první třetiny Matěj Morong. Toho našel před bránou okamžitě po buly Jakub Rychlovský a nedávný extraligový debutant se nemýlil.

„Povedl se nám vstup do zápasu, prvních deset minut jsme byli lepší než soupeř a vytvářeli jsme si velké množství gólových příležitostí.“

„Povedl se nám vstup do zápasu, prvních deset minut jsme byli lepší než soupeř a vytvářeli jsme si velké množství gólových příležitostí. Bohužel z převahy, kterou jsme si vytvořili, jsme nedokázali vytěžit více než jednobrankové vedení,“ pokyvuje trenér David Bruk.

Švýcaři se potom osmělovali víc a víc, až několik závarů vyústilo v polovině střetnutí v jejich vyrovnání. Puk vyplaval před Haasem a volný Elvis Schläpfer ho bez problémů zametl do odkryté branky.

Naštěstí čeští junioři před přestávkou znovu odskočili do vedení, když si gólman pod tlakem nepohlídal bližší tyč a místo u ní trefil Petr Hašek. Kladenský útočník je rovněž na své první mezistátní akci a zatímco do prvního zápasu šel jako třináctý forvard, hned ve druhém slavil premiérovou trefu.

„Švýcaři měli sebevědomí posílené vítězstvím nad Švédskem.“

„Od druhé třetiny se hra vyrovnala a o konečné vítězství jsme museli tvrdě bojovat. Švýcaři měli sebevědomí posílené vítězstvím nad Švédskem a druhou část byli více než rovnocenným soupeřem,“ pokračuje Bruk.

K pojistce pak měl národní tým několikrát blízko, jenže koncová fáze mu zkrátka nevycházela. A tak musel přežít i několik krizových momentů, kdy ho podržel Haas, naposledy zbytečné oslabení v závěrečných minutách. „Převaha byla znovu na naší straně, ale nedokázali jsme se brankově odpoutat od našeho soupeře,“ mrzí hlavního kouče.

Vítězství pojistil až do prázdné švýcarské klece David Jindra. Nejlepším hráčem českého týmu byl po zásluze vyhlášen brankář Hugo Haas.

ČESKO – ŠVÝCARSKO 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 16. Morong (Rychlovský), 35. Hašek (Klodner), 59. Jindra (Rychlovský) – 29. Schläpfer (Pezzullo, Zürcher).
Rozhodčí: Becker, Simankov – Blandin, Englisch.
Vyloučení: 3:6.
Bez využití.
Nejlepší hráč ČR:
Hugo Haas.
Česko:
Haas – Klikorka, Klodner, Poizl, Suhrada, Žůrek, Rutar, Mlčák – Mužík, Vitouch, Hašek – Rychlovský, Morong, Jindra – Pištěk, Přikryl, Bernat – Křemen, Čížek, Křehlík – Brabenec. Trenéři: Bruk a Přerost.
Švýcarsko:
Fatton – Pezzullo, Villa, Guggenheim, Ugazzi, Rubanik, Näser, Widmer, Landolt – Canova, Salzgeber, Stoffel – Mermod, Burkhalter, Fuss – Zürcher, Schläpfer, Dähler – Hasler, Zimmermann, Marchand. Trenér: Paterlini.

Finsko – Švédsko 3:6 (0:1, 1:3, 2:2)
Branky a nahrávky: 23. Lahnaviik (Miettinnen, Intonen), 49. Miettinen (Luoto, Intonen), 58. Vilén (Nikkanen, Jurmo) – 9. Bjerselius (Hedström, Lyckasen), 24. Sjölund (Sundsvik, Lyckasen), 25. Söderblom (Costmar), 52. Andersson (Bjerselius, Hedström), 60. Sundsvik (Costmar).

 TýmZVVPPPPSkóreBody
1. Švédsko 3 2 0 0 1 14:10 6
2. Finsko 3 1 1 0 1 16:10 5
3. Česko 2 1 0 1 0 6:5 4
4. Švýcarsko 2 1 0 0 1 4:5 3
5. Německo 2 0 0 0 2 5:15 0

Další program turnaje pěti zemí v Berlíně

Pátek 7. února:
14:30 Švýcarsko – Finsko
18:00 Německo – Česko

Sobota 8. února:
13:00 Švédsko – Česko
16:30 Německo – Švýcarsko

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz