Stále nejmladší Šalé už prohání juniory: Teď je to ještě výraznější, přiznává

Foto: Martin Kocourek, hc-kometa.cz

Eduard Šalé je stále nejmladší, a teď dokonce v celé Juniorské lize akademií, do které zatím zasáhl jako jediný hráč narozený v roce 2005. Mezi silnější a větší konkurencí už stihl za šest zápasů čtyři góly a jednu asistenci.

Aplikace Tipsport extraligy

Jaký to je pocit být stále nejmladší?
Je to dobrý pocit, ale když vidím starší kluky, mám se od nich co učit. Je vidět, že je ten juniorský hokej oproti dorostu celý rychlejší. Myslím, že tam dlouho nebudu sám, časem by se do juniorky určitě mohl dostat Dominik Petr a jiní.

Vám je to ale už dlouho známé, jelikož jste dva roky jako žák naskakoval do dorostu…
(culí se) To je pravda, už předminulý a minulý rok jsem byl nejmladší. Teď je to ale ještě výraznější než ty minulé roky, kdy jsem byl jenom s o dva roky staršími kluky. Teď už je to o tři až čtyři roky, což už je docela rozdíl.

Uvědomoval jste si to, když jste přišel do šatny?
Samozřejmě, uvědomoval jsem si to. Někteří kluci už tam jsou skoro jako chlapi, takže jsem to pociťoval celou dobu. V té fyzické stránce je hodně velký rozdíl a docela i ve váhové. Kluci tam mají v průměru osmdesát až devadesát kilo, někdy více a někdy méně, ale já mám přibližně 72 kilo.

„Teď už je to o tři až čtyři roky, což už je docela rozdíl.“

Jak vás kluci v kabině přijali?
Ze začátku to bylo trochu těžší, protože jsem se rozkoukával, a to i po hokejové stránce. Myslím, že už jsem docela zapadl a už to může být jenom lepší. Věci kolem nováčků mě ale neminuly, při tréninku máme určené služby, ale při zápasech zůstávám na ledě poslední a sbírám puky, i když služba nejsem.

Byl pro vás těžký vstup do juniorského hokeje?
Řekl bych, že je to tak podobné jako předminulou sezonu v dorostu, než jsem se rozkoukal… Je tu hokej rychlejší a tvrdší. Už to není jako v dorostu, že bychom tam měli na něco čas. Kluci jsou větší a silnější.

Co bylo nejhorší?
Ze začátku a ještě teď si pořád zvykám na rychlost. Puk musí létat rychleji a nejde ho nijak předržovat. Teď už je to snad docela dobré, ale doufám, že to bude ještě lepší. Musím na rychlosti ještě určitě zapracovat, a taky celkově na herním projevu.

Foto: Martin Kocourek, hc-kometa.cz

Jak velký prostor na ledě zatím dostáváte?
Ze začátku asi první dva mistrovské zápasy to nebylo úplně ono. Jak jsem říkal, musel jsem se rozkoukat a necítil jsem se úplně nejlépe. Teď už je to lepší a lepší, takže snad budu dostávat více a více prostoru a bude se mi dařit. Chtěl bych se v juniorce udržet co nejdéle.

V první domácím zápase jste zaznamenal i premiérovou trefu…
Měl jsem velkou radost. Tomáš Pigl vybojoval puk a dal mi ho před bránu, kde jsem byl sám na brankáře. Byla by to spíš ostuda, kdybych gól nedal. Musím se přiznat, že mi to pomohlo. Kdybych ho nedal a pořád bych se trápil… Teď už to ale ze mě spadlo a více si dovolím.

„Byla by to spíš ostuda, kdybych gól nedal.“

Jste zatím spokojený se svou hrou?
Spokojený jsem, ale vždycky to může být lepší. Už teď bych mohlo mít gólů více, ale… Musím teď zlepšit koncovku, trochu se soustředit a doufám, že to bude jenom lepší.

A co po týmové stránce?
Začali jsme v Českých Budějovicích, kde jsme odehráli dobrý zápas, ale prohráli jsme v prodloužení. Měli jsme tam hodně střel, ale neproměňovali jsme je a neměli jsme v závěru štěstí. V Salcburku už šla znát únava, protože jsme hráli druhý zápas v řadě a nebyli jsme na to zvyklí. Další čtyři zápasy už to bylo dobré a už si to i sedlo.

Foto: Martin Kocourek, hc-kometa.cz

Zatím jste na páté pozici se shodným počtem bodů, jako má třetí Energie. Jsou to příčky, kde byste se chtěli v sezoně pohybovat?
Nebylo by to úplně špatné, ale cesta je ještě dlouhá. Uvidíme, jak se to bude celé vyvíjet, jelikož je to kvalitnější soutěž. Jezdíme sice dál, ale jsou to potom kvalitnější zápasy, než kdybychom hráli jenom po moravskoslezském kraji.

Může se stát, že se vrátíte do dorostu?
Sám nevím, jestli ještě budu hrát dorost. Je to možné. Nechávám to otevřené.

Pojďme ještě k vaší první reprezentační akci. Co vám blesklo hlavou, když jste se viděl v nominaci?
Napadlo mě, že je to první krůček do světového hokeje a měl bych ještě více začít makat, abych se tam dobře ukázal. Je to další motivace, abych ještě více makal a dostával se dál a dál. Starší kluci říkali, jaké to na repre je, takže jsem se tam chtěl strašně dostat. Jsem rád, že jsem nakonec byl nominovaný.

„Je to první krůček do světového hokeje a měl bych ještě více začít makat, abych se tam dobře ukázal.“

Byl jste před akcí nervózní?
Nervózní jsem nebyl, chtěl jsem si to hlavně užít, což se povedlo. Přijeli jsem v sobotu večer kolem osmé. Normální dny jsme se ráno nasnídali, šli jsme na zimák, kde jsme měli 45 minut led, patnáct minut pauzu a další 45 minut led. Potom jsme měli nějaké protahování a výklus. Po obědě jsme měli volno a odpoledne to stejné na ledě i na suchu.

Jak pro vás bylo přínosné porovnání s nejlepšími na Moravě?
Byli tam lepší kluci, takže bylo pěkné vidět, jak na tom kluci z Moravy jsou. Neviděl jsem druhou skupinu, ale co tam znám třeba Štancla a další, jsou to výborní kluci. Uvidíme, jak to bude dál, ale musím se ve všem zlepšovat.

Foto: Vít Novák, hc-kometa.cz

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz