Start zlaté éry Pirátů? Pomohl i Rutta, Becka už posílali do důchodu

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Hokejová sezona 2011/12 byla pro Chomutov vpravdě pohádkovou. Nejen že se A-tým po 38 letech vrátil do extraligy, ve svých nejvyšších soutěžích navíc slavili mistrovské tituly junioři i mladší dorostenci Pirátů! A pro juniorku to znamenalo teprve první ze tří vavřínů během čtyř let... Jak se zrodil a kam to později dotáhli členové vítězného kádru?

Chance liga na Hokejka TV

Nejstarší mládežníky dovedl k premiérovému titulu Jaroslav Beck, a to ve své druhé sezoně u týmu. „Řada lidí v českém hokeji mě už posílala do důchodu, protože nevěřili, že můžu juniorskému hokeji ještě něco dát. Podobné soudy nemám rád, když ti lidé dotyčného pořádně neznají a neví, kde čerpá poznatky,“ vyprávěl tehdy zkušený trenér.

Jeho mužstvo postihla během sezony jen dvě slabší období, Chomutov se už na podzim vyšvihl mezi špičku, kde také zůstal. Základní část završil na druhé příčce, když na první Litvínov ztratil šest bodů.

Elitní čtveřice v play off čekala na soupeře z předkola. Piráti dostali Slavii a svedli s ní dvojici defenzivních bitev, ve kterých padly dohromady pouhé čtyři góly! Chomutov sice inkasoval jako první, ale v obou případech vyhrál nejtěsnějším rozdílem a pokaždé se o to zasloužil Jakub Novák.

Mezitím narůstal i význam hlavního hrdiny, brankáře Jana Strmeně. Ten v prvním semifinále vynuloval Spartu na jejím ledě, přestože čelil 45 střelám! V odvetě ale měli Piráti namále.

„Potkala nás obrovská krize, tahali jsme za kratší konec. Zdálo se, že nám dochází síly a Sparta bude mít navrch. Dostali jsme se ale zpět velkou vůlí a nakonec jsme duel zvládli,“ připomněl Beck dramatickou koncovku, kterou jeho svěřenci urvali až dvěma brankami na 5:3 v poslední minutě.

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Finále s Kometou se pak hrálo atypicky jen na jeden zápas, a díky lepšímu postavení ze základní části to bylo pod Krušnými horami. Modro-bílí mladíci museli potřetí během vyřazovacích bojů otáčet skóre: Prohrávali už od čtvrté minuty a gólu Jana Káni. Vyrovnání zařídil v přesilovce Danko Deveri, klíčovou branku vstřelil na startu třetí třetiny Patrik Kopáč a Marek Račuk pak pojistil mistrovské oslavy.

„Krátce po zápase přišla obrovská úleva, pocit štěstí a zadostiučinění, že se nám povedlo dosáhnout na titul, i když se nám moc nevěřilo,“ vydechl Jaroslav Beck. „V minulé sezoně to totiž se základem tohoto i dorosteneckého týmu nevypadalo moc dobře. O to příjemnější ten úspěch je.“

Juniorský titul dobyl Chomutov. Dokázali jsme, že umíme pracovat, hřeje Jaroslava Becka »

Pirátská organizace se tehdy rázně přihlásila do společnosti těch nejprestižnějších. „Zisk statutu akademie nás donutil ještě víc makat. Ve spolupráci s managementem celého klubu i vedením mládeže nebo trenéry na svazu jsme se chtěli prezentovat co nejlepší prací a nejlepšími možnými výkony. Ozývaly se hlasy, že si Chomutov akademii koupil. Podobné řeči mě ale dokázaly jen zdravě naštvat,“ přiznal zkušený lodivod.

Jak už to chodí, jednotlivce z mistrovského týmu moc vypichovat nechtěl. „Jednalo se o práci celého kolektivu, i když se v závěru základní části a play off vyprofilovaly některé osobnosti,“ přiznal. „Zmínil bych brankáře Strmeně, obránce Bartejse s Opalkem a celou první formaci Hanták–Hrabák–Deveri plus Račuka,“ vyjmenoval přece jen.

„Ale znovu bych chtěl zopakovat, že jsme byli týmem bez hvězd, jehož členové mají potenciál a myslím, že o místo v seniorském hokeji si řeknou,“ doplnil.

Hokejisty, kteří se prosadili do opravdu velkého hokeje a stabilně se v něm udrželi, by však později napočítal na prstech jedné ruky.

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Brankáři

Lukáš Matoušek
Ačkoliv byl v základní části o něco méně vytěžovaným brankářem, vychytal stejně jako kolega a další tři gólmani největší počet čistých kont v soutěži – čtyři. Po titulu si dal od hokeje pět let pauzu, než naskočil do krajské ligy ve Slaném.

Jan Strmeň
Matouška ve finiši sezony přechytal a play off ho zastihlo ve fantastické formě. Vždyť v pěti duelech inkasoval jen pět gólů a blýskl se úspěšností 96,9 procenta! Mezi muže se prosadil v Kadani, až v ročníku 2015/16 získal velkou důvěru v tehdy extraligovém Chomutově. Přes organizaci Třince se dostal do Českých Budějovic, s nimiž teď opět vyhlíží elitní soutěž.

Foto: hcmotor.cz

Obránci

Tomáš Bartejs
Během mistrovské sezony už sbíral zkušenosti i v áčku, kde vydržel do roku 2015 a pomohl tedy ke dvěma postupům do extraligy. Na sezonu potom vyzkoušel Bělorusko, než se vrátil a z rodné Třebíče se odrazil do základu Komety. K pohádce v podobě dvou titulů za sebou.

Foto: Jiří Grulich, hc-kometa.cz

Filip Čížek
Profesionální soutěž si nikdy nezahrál, ve druhé lize zůstal jen u pár startů v Klášterci nad Ohří. Vzápětí se usadil doma v Jižních Čechách, kde hraje kraj za Český Krumlov a trénuje malé hokejisty budějovického Motoru.

David Dobrovolný
Problémy s kolenem ho pustily jen k patnácti utkáním základní části. Vrcholem jeho kariéry bylo 33 prvoligových startů za Kadaň, v roce 2015 už ze zdravotních důvodů s hokejem definitivně skončil.

Daniel Kolář
V sezoně po titulu vedl chomutovské juniory jako kapitán, jeho rejstřík následně zaplnila spousta prvo- a druholigových štací od Kadaně přes Vrchlabí, Havlíčkův Brod či Hodonín po Prostějov. Tam strávil tři roky a připsal si i premiérový extraligový start za Pardubice. Od loňska hájí barvy Jihlavy.

Daniel Kolčava
Připsal si jen 19 startů v základní části, víc času trávil v A-týmu Klášterce nad Ohří, s nímž došel do kvalifikace o první ligu. Tu si posléze zahrál za Kadaň, od roku 2013 ale brousí kraj doma v Lounech.

Patrik Kopáč
Slovenský zadák dal v celé sezoně jen dva góly. Ale ten druhý byl vítěznou trefou ve finále! Po dalším roce přehodil výhybku do seniorské Kadaně, vzápětí se měl vrátit do rodné země, ovšem zranění v přípravě mu kariéru nešťastně ukončilo.

Karol Korím
Další Slovák na sebe v mládeži upoutal natolik, že se zúčastnil světových šampionátů do 18 i 20 let, a na druhém jmenovaném byl dokonce kapitánem. Korím naskočil k 52 utkáním za extraligové Pardubice, než se přes prvoligové štace vydal do Nitry. V rodné zemi hraje doposud.

Foto: hc-havirov.cz

Daniel Opalek
A do třetice slovenská krev v zadních řadách mistrů. Opalek byl vskutku štístkem, vždyť k Pirátům přišel po titulu s juniorkou Znojma! Tři roky v Kadani pak vyměnil za svou vlast a následně nižší zámořskou FPHL, nicméně otřes mozku ho už k dalším hokejovým štacím nepustil.

Ondřej Pozděna
Mohutný bek v mistrovské sezoně sbíral starty také v Bílině. Právě tam o dva roky později svou kariéru ukončil.

Jan Rutta
K titulu pomohl jen dvěma starty v rozhodujících zápasech, jinak patřil do základu A-týmu, s nímž vybojoval extraligu. Neúnavnou pílí a trpělivostí pak posloužil jako vzor spoustě mladých hokejistů. Ve 26 letech se z Chomutova odrazil na mistrovství světa i do slavné NHL, kde vystřídal Chicago a Tampu Bay.

Foto: nhl.com

Dominik Tejnor
Povinnosti si plnil hlavně ve starším dorostu, za juniorku naskočil jen 12krát v základní části. To o dva roky později měl mnohem větší zásluhy na dalším titulu. Do áčka se ale natrvalo neprosadil, tak zvolil znojemský dres v EBEL. Loni si přece jen za Piráty zahrál, teď už je zpátky ve městě vína.

Útočníci

Roman Chlouba
V sezoně předcházející té titulové ovládl se 74 body statistiky celé juniorské extraligy, takže potom už nastupoval hlavně v Kadani a mládežníkům jen vypomáhal. Organizaci zůstává od té doby věrný napořád, vyjma kratičkých odboček do Slavie, Prostějova a Ústí nad Labem.

Danko Deveri
Patřil rovněž mezi známá mládežnická jména, dva roky před titulem vyhrál pořadí střelců v extralize staršího dorostu (ještě doma v Třebíči). V mistrovském ročníku táhl produktivitu juniorského týmu a později ho vedl i jako kapitán. Po přechodu mezi dospělé ovšem hrál jen italské a německé soutěže, kariéru ukončil v sezoně 2016/17 v Klášterci nad Ohří.

Jiří Fronk
Jako starší dorostenec nastoupil za juniorku jen šestkrát, jednou z toho v play off. O dva roky později zamířil do USHL bojovat o pozornost z nejlepší soutěže světa, výš než na farmu Winnpegu se ale neprokousal, a tak se vrátil zpět do Evropy. K osmi extraligovým duelům za Mladou Boleslav by mohl přidat další, pokud potvrdí výkony z poslední sezony, kdy táhl jihlavskou Duklu.

Foto: Markéta Křížová, hcdukla.cz

Jaroslav Hafenrichter
Pomohl zkušenostmi i třemi góly v play off, hlavní práci si však plnil u postupujícího A-týmu, za nějž následně odehrál 14 zápasů v extralize. Právě od roku 2013 ale působí v Německu, poslední čtyři sezony konkrétně v Augsburgu. A to tak dobře, že se dostal i do reprezentace našich západních sousedů!

Jan Hammerbauer
Další juniorský mistr z let 2012 i 2014 brousil po přechodu do mužského hokeje ledy v Kadani a Klášterci, potom si dal od hokeje pauzu. Vrátil se před třemi lety v nižších německých soutěžích.

Filip Hanták
Dvěma semifinálovými trefami srazil „svou“ Spartu, za níž hrál až do osmnácti let. Jeho kariéra pak dostala velkou trhlinu v sezoně 2014/15, kterou kvůli zdravotním potížím celou vynechal. Přesto se však dokázal vrátit přes Kobru a Litoměřice až do extraligové sestavy Pirátů! Na šest utkání ale už těžko naváže, loni odehrál jen dva zápasy na Hvězdě.

Darek Hejcman
Jako starší dorostenec neměl na titulu zdaleka tak velkou zásluhu jako o dva roky později. Během čtyř sezon v Kadani dostal od Chomutova pozvánku k jedinému extraligovému duelu, teď ho čeká třetí ročník v Přerově.

Foto: Jan Gebauer, hokejprerov.cz

Radek Hrabák
V mistrovské sezoně sbíral bod na zápas, potom si připsal pět startů za extraligové áčko. Než se ale v seniorském hokeji usadil napevno, zdraví ho v kariéře zastavilo.

Patrik Huňady
Pokud by ho deset startů v základní části opravňovalo řadit mezi mistry, pak se může pochlubit rovnou třemi juniorskými tituly! Jeho hlavní čas totiž přišel až v letech 2014 a 2015. Mezi dospělými na to však nenavázal, po Kadani a Klášterci už zkusil pouze čtvrtou německou soutěž.

David Klouček
Ani zisk juniorského poháru nezvrátil jeho konec kariéry, rozhodl se totiž soustředit na školu. Kloučkovo jméno přesto z vrcholového hokeje znáte – už tři roky dělá v extralize čárového rozhodčího.

Pavel Komma
Po titulu rovněž svou cestu vyššími soutěžemi vzdal. Brusle a hokejku nicméně zcela neodložil, ještě hraje pro zábavu v Mariánských Lázních.

Daniel Lehnert
Za juniory nastupoval stabilně tři roky a slavil dvě extraligová prvenství, skrz Klášterec a Kadaň to dál nedotáhl.

František Mala
Ve 13 utkáních základní části sbíral téměř bod na zápas, jinak už měl práci v Kadani. Od titulu hraje bez přerušení druhou ligu – nejdelší štaci v Klášterci vyměnil za Bílinu a Most.

Jan Mazánek
Zdravotní potíže mu dovolily stejnou porci startů, jakou měl Mala, v další sezoně jich za juniory přidal jen šest a hokej opustil.

Jakub Novák
V obou čtvrtfinálových zápasech proti Slavii vstřelil vítězný gól, po další sezoně už se spolu s dvojčetem Lukášem otrkávali v Kadani. Lední hokej nicméně vyměnili za inline. Na kolečkách jsou mistry světa v juniorské i seniorské kategorii a hrají profesionální soutěž ve Francii.

Lukáš Novák
O pět minut starší z královéhradeckých odchovanců na rozdíl od bratra okusil i českou extraligu, i když jen jednou v ročníku 2013/14. Jinak je jejich cesta životem navlas společná.

Foto: Archiv bratrů Novákových

Filip Ondráček
Do Chomutova přišel z Havlíčkova Brodu a po jedné, nejúspěšnější sezoně se vydal zase za dalšími zkušenostmi. Jmenovitě do druhé MHL, zámořské WSHL a čtvrté švédské soutěže. Necelé dva roky pak ještě bojoval za Vsetín ve druhé lize.

Miha Pesjak
Slovinský reprezentant ze čtyř mládežnických šampionátů přišel do Chomutova z akademie Salcburku, aby se následně vrátil do rodné země. Jeho vrcholem bylo 85 startů v EBEL za Lublaň, potom vyzkoušel ještě Švédsko a Francii. Třikrát naskočil i za dospělý národní výběr Slovinska, z útoku během kariéry přesedlal do obrany.

Marek Račuk
Litvínovský odchovanec měl v první sezoně za Piráty velkou zásluhu na titulu, sbíral přes bod na utkání a ve finále přidal pojistku na 3:1. Mezi seniory prožil sestup i následný návrat do extraligy, v níž nasbíral 124 startů. Sever Čech opustil až v roce 2017, od té doby vystřídal Znojmo, Slavii a Prostějov. Nyní by měl hojnou produkcí táhnout Kladno.

Foto: Lubomír Tesař, lhkjestrabi.cz

Stanislav Škorík
Před mistrovskou sezonou vyzkoušel i slovenskou juniorku, v památném ročníku ho zdravotní trable nepustily k vrcholu. O rok později vyměnil pirátskou organizaci za Hodonín, už pouze jednotky startů pak přidal v Přerově a Kroměříži.

Trenéři: Jaroslav Beck a Petr Martínek

Poznámka: Uvádíme pouze hráče, kteří odehráli v základní části alespoň 10 zápasů nebo nastoupili v play off. Do tohoto počtu se nevešli obránci Radek Havel a Ladislav Hlaveš a útočníci Nicolas Hlava, Jaroslav Kůs, Jakub Mužík a Josef Ptáčník.

Chomutov nedávno přinesl na svých stránkách velmi zajímavý článek věnující se nejen hokejovým kariérám členů mistrovského týmu, ale i jejich životním cestám. Přečíst si ho můžete na tomto odkazu.

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz