Statistiky U18: Největší ice time měl Svozil, objev Urban řídil přesilovky

Foto: Karel Švec, Český hokej

Turnajová generálka před mistrovstvím světa do osmnácti let je minulostí. Co v Klášterci nad Ohří a Chomutově odhalily statistiky?

Zlatá hokejka 2020

Nejsuverénnější vítěz za poslední roky
Strhující výkon Finů ve druhé třetině úvodního zápasu s Českem předznamenal jejich vládu na celém turnaji. Vyhráli ho po čtyřech letech, mezitím slavili dvakrát Američané a loni Rusové. Nikdo však beze ztráty bodu jako letos výběr Suomi.

Češi na chvostu potřetí v řadě
Za elitními týmy v téměř kompletních sestavách česká reprezentace zaostává, to je neměnná realita. Na únorovém turnaji obsadila poslední příčku třetím rokem v řadě, byť loni i předloni vždy získala o bod víc (3) a jeden zápas vyhrála. Proč v roce 2017 skončila generace Nečase, Zadiny, Kauta či Chytila ve Švédsku třetí? Všichni jmenovaní tehdy ještě hráli doma, takže na turnaj byli k dispozici.

Lídři statistik? Finové a obránce Sanderson
Až do osmé příčky kanadského bodování turnaje jsou poskládání hráči Finska a Spojených států, v první pětce jsou hned čtyři Finové. Sedm bodů nasbírali Kasper Simontaival (4+3), ale také Jake Sanderson (3+4), nejlepší obránce turnaje. Do NHL by mohl mít hodně rychlou cestu.

Přesilovky dobré, ale ve čtyřech to hodně drhlo
Hra v početní převaze šla Čechům solidně. Využili 6 z 21 možností (28,57 %), Američané a Rusové byli lepší jen o kousek. Zato na oslabení čeká Jakuba Petra ještě spousta práce. Úspěšnost pouhých 61,11 %, tedy 7 inkasovaných gólů z 18 případů, to je velmi nelichotivé číslo.

Na Hlinkovi chyběl, teď český tým táhne
České produktivitě vévodil mladík, jenž za osmnáctku hraje teprve od listopadu. Tomáš Urban zapsal v každém utkání po jedné asistenci, vždy v přesilové hře! Druhý v bodování byl se třemi góly Josef Koláček; ano, pokaždé skóroval z přesilovky a po Urbanově nahrávce. Dvě branky dal ještě další Pirát Stanislav Vrhel, pak už to Čechům drhlo.

Tomáš Urban

Tomáš Urban | Foto: Karel Švec, Český hokej

Nejaktivnější střelec? Bez gólu
Ještě v něčem kladenský útočník Urban vyčníval: Na branku vyslal 15 střel, jenže ani jedna se neujala. Větším „smolařem“ byl už jen Švéd Zion Nybeck, s 18 přesnými pokusy nejaktivnější na turnaji. Naděje pro první kolo draftu se taky netrefila, což symbolizovalo nepříliš vydařený turnaj z pohledu celého týmu Tre Kronor.

Svozil nejvytěžovanějším hráčem týmu
Měl jet na dvacítky? Neměl? O tom má cenu zpětně spekulovat už jen u zlatavého moku, ale co se týče blízké budoucnosti, je jasno. Pro osmnáctku bude Stanislav Svozil na mistrovství nepostradatelným článkem, což nepotvrdil zdaleka jen krásným vyrovnávacím gólem proti Rusům.

Jako o rok mladší hráč strávil na ledě průměrně 21 minut a 51 sekund, nejvíc z týmu. Jen o sedm sekund za ním zaostal útočník Jakub Konečný. Téměř ke 24 minutám se dostal švédský zadák Emil Andrae – a to jeho celek na rozdíl od Čechů ani jednou neprodlužoval.

Hlavním specialistou na oslabení Hrádek
Nový trenér musí hráče rychle zasadit do rolí, které od nich bude očekávat. Svozilovi dal nejvíc času i na přesilovkách (4:50 na zápas), naopak v oslabení nejčastěji nastupovali Michal Hrádek (3:09) či Jan Hampl (2:48), který naopak do přesilových her nechodil vůbec. Nejvíc důvěry ve všech situacích měl Konečný.

Michal Hrádek

Michal Hrádek | Foto: Karel Švec, Český hokej

Chomutovanům šly nejen góly, ale i vhazování
Co do úspěšnosti vhazování se Češi umístili v průměru startovního pole (49 %), individuálně se nad 55 procent dostali Vrhel (37 vyhraných ze 67) a Koláček (32/58). Vedlo se i do zranění Tobiáši Handlovi (14/27, 52 %), ne už ale Konečnému (32/77, 42 %). Nejlepší byli Rus Bogdan Trinějev (17/23, 74 %) a z hráčů s vyšším počtem případů Švéd Daniel Ljungman (49/76, 65 %).

Lambert ve stínu skvělého Tuomaaly
Na turnaji se představilo celkem devět příslušníků mladšího ročníku 2003. O Svozilovi už šla řeč, ale pokud byste čekali, že vepředu bude vyčnívat Brad Lambert, pletli byste se. Finské hvězdičce s kanadskými kořeny se v Česku tentokrát nedařilo, připsala si jen dvě asistence. Vysoce ji zastínil krajan Samu Tuomaala se třemi góly a třemi nahrávkami!

A co brankáři?
Pořadí gólmanů vládl Fin Juho Markkanen (95,77 %), jenž tedy nečekaně přechytal parťáka Joela Blomqvista. Čeští brankáři určitě nepropadli. Jan Bednář se ve třech zápasech s nejlepšími třemi týmy turnaje dostal na 89,22 %, Oldřich Cichoň proti Švédsku na 91,11 %.

Odměna pro hráče? Plný stadion!
Deset utkání turnaje navštívilo dohromady 8482 diváků. Z hlavní části se o to postaraly zápasy českého týmu, na každý zavítalo v průměru 1427 lidí. Přestože se v Klášterci nad Ohří hrálo oproti Chomutovu v poněkud mrazivých podmínkách, místní ukázali velký hlad po nejlepším mládežnickém hokeji.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz