Suchánek dvacítku nečekal: Občas přemýšlím, co se to všechno děje!

Foto: Martin Voltr

V českém hokeji patří do zástupu velkých brankářských talentů. Tomáš Suchánek byl loni nejlepším gólmanem neoficiálního MS do 17 let, pak se usadil v prvoligovém Frýdku-Místku. A další krok? Chvíli po 17. narozeninách zamířil na kemp reprezentační dvacítky do Rokycan!

Aplikace Tipsport extraligy

Jaké to pro vás vůbec je, být na kempu?
Pro mě to je hlavně obrovská čest, ještě takhle s dvacítkou. Jsem strašně rád, že jsem tu pozvánku dostal. Strašně moc jsem se těšil a byl jsem zvědavý, jak to tady bude všechno vypadat.

Čekal jste, že by to mohlo přijít?
Vůbec. Já jsem na to ani nemyslel, soustředil jsem se jenom na osmnáctku. Když jsem viděl, že jsem v náhradnících, už za to jsem byl ohromně rád. A když mi v pátek před kempem zavolal pan Láska, že sem mám dojet, tak jsem měl strašnou radost.

Neříkal jste si, že rok zpátky jste za sebou měl pár zápasů v šestnáctce, a teď jste najednou s dvacítkou?
Jo, to jsem si říkal, i kamarád mi to psal. Že jsem fakt před rokem ještě byl v šestnáctkách, a teď jsem na kempu s dvacítkama. Je to suprový pocit.

„Strašně moc jsem se těšil a byl jsem zvědavý, jak to tady bude všechno vypadat.“

A velký skok?
Ani mi to jako velký skok nepřijde, ale je to zatím první kemp. Většina z nás tady byla poprvé pořádně na ledě, takže to ještě nemá takovou kvalitu, jakou to bude mít v sezoně.

Zatím spíš jenom posloucháte ostatní gólmany a trenéra, učíte se a odkoukáváte?
Ne, s klukama už jsem se znal. Ale fakt jsem sem přijel, že se na ně chci i podívat, protože už přece jen mají zkušenosti z extraligy, všechno. Chtěl jsem vidět, jak chytají. A pan Láska je skvělý trenér brankářů. Jsem rád, že se tady můžu něco přiučit.

Znal jste ho? Co spolu probíráte?
Předtím ještě ne, tady jsme se viděli poprvé. Já jsem věděl, že patří k nejlepším trenérům brankářů v České republice. Teď děláme na základech, přece jenom je to první kemp, a pomalu to budeme přesouvat do těch herních situací.

Foto: Martin Voltr

Kdybyste mohl vzít své tři kolegy, ke kterému máte stylem nejblíž?
To je těžká otázka. Každý máme jiný styl, všechno máme svoje. Ale řekl bych něco mezi Nickem Malíkem a Honzou Bednářem.

S kým se jako bažant nejvíc bavíte?
Nejvíc se asi bavím s Honzou Bednářem, jsme spolu i na pokoji. Pak s klukama z mého ročníku, Svozkou (Stanislavem Svozilem) a Davidem Jiříčkem. A teď hodně taky s Adamem Raškou a Karlem Klikorkou, protože spolu hrajeme karty. Musím jim splácet peníze, co vždycky prohraju (usmívá se).

Prohráváte?
Začátek nebyl pro mě, ale věřím, že se to otočí a moje dny právě nastanou (směje se). (rozhovor vznikal v pondělí, pozn. red.)

Jste rád, že se po tom divném období něco děje? Ostatní reprezentace své kempy zrušily.
Jasně. Já jsem rád, že jsem si takhle mohl týden oddechnout od posilovny a běhání. Je to opravdu zpříjemnění letní přípravy, že se můžeme jít sklouznout.

Máte suché přípravy plné zuby?
Já jsem se po té karanténě popravdě už i těšil, že se zase uvidím s klukama na letní přípravě. Zatím nejsem zas tak moc předřený. Je to těžké, ale cítím se dobře. A tohle je k tomu velký bonus.

Na ledě jste byl?
My gólmani si teď ve Frýdku-Místku chodíme zabruslit v úterý a čtvrtek s trenérem brankářů.

„Když jsem přišel do Frýdku poprvé, tak jsem koukal, protože jsem ještě nikdy předtím nezvedal činky.“

V čem je pro vás příprava ve Frýdku jiná než loni v Přerově?
Změna je to podle mě obrovská. Minulá letní příprava s áčkem v Přerově byl skoro pravý opak té, co mám teď ve Frýdku. Tam jsme jeli maximálně s dvacetikilovým kotoučem, měli jsme skvělého kondičního Kubu Fryče. Teď ve Frýdku jedeme většinu času sílu s velkými činkami a vahami.

Je to makačka?
Když jsem přišel do Frýdku poprvé, tak jsem koukal, protože jsem ještě nikdy předtím nezvedal činky. Tak jsem se první týden učil techniku. Teď už si myslím, že to zvládám solidně.

Jaké máte výsledky?
Trenéři mě chválí, opravdu na to, že to dělám jenom tři týdny. Už to není nejhorší. Jsem tam průměrný, nebo lehce podprůměrný.

Foto: Martin Voltr

Až to skončí, pojedete na dovolenou?
Doufám, že na to bude čas. Druhého končíme letní přípravu ve Frýdku a čtrnáctého, nebo kdy, už má být další kemp. Mezitím jsem plánoval dovolenou, ale pomalu se chystá, že bych měl mít další brankářský kemp. Uvidím. Chtěl bych na dovolenou, ale nevím, jestli na to bude čas.

Bylo by to vůbec do zahraničí, když je situace ještě taková nejistá?
Je nejistá, ale já bych chtěl jedině do zahraničí. Dovolená v Česku mě moc neláká. Chtěl bych si třeba lehnout někam k moři.

Když jsem zmínil, kde jste byl před rokem: Jak se za tím rokem ohlížíte? Zažil jste toho spoustu…
Je to neskutečné. Když třeba občas nemůžu usnout, tak nad tím přemýšlím, co se za ty dva roky všechno děje. Od začátku šestnáctek, když jsem tam poprvé nakoukl, a teď jsem tady na dvacítkách. Je to pro mě obrovská čest a motivace do další práce, ale zároveň i odměna za ty roky dřiny, co jsem do hokeje musel dát.

„Pořád je možnost odejít do Kanady, nebo mám ještě nabídky z Finska. Zatím bych ale měl zůstat ve Frýdku.“

Chtěl byste teď už zůstat v seniorském hokeji?
Určitě. Když jsem měl tu možnost, co mi daly Třinec s Frýdkem, nakouknout do A-týmu, byl jsem za to obrovsky rád. Určitě bych se tam chtěl udržet, ještě na tuhle sezonu.

A další plány si v hlavě skládáte?
Něco skládáme i s agentem, hodně se bavíme o tom, jak bychom to plánovali do budoucna. Ale uvidíme, teď se to odvíjí opravdu skoro ze dne na den.

Dokázal byste si představit odchod do zámoří?
Určitě, i o tom se s agentem bavíme. 30. června zřejmě bude draft CHL, i když to ještě není oficiální. Je to zase možnost, jak se posunout jak životně, tak hokejově, a získat obrovské zkušenosti. Do budoucna je mým cílem zachytat si v cizině, naučit se jazyk. Doufám, že se mi to někdy splní.

Když mluvíte o draftu, tak myslíte, že byste mohl odejít už letos? Nebo jste plně připravený začít ve Frýdku?
S největší pravděpodobností bych měl začít ve Frýdku. Ale ještě uvidíme, jak to dopadne. Pořád je možnost odejít do Kanady, nebo mám ještě nabídky z Finska. Stejně ale zatím není stoprocentní, jestli se bude moci odjet, takže zatím bych měl zůstat ve Frýdku.

Foto: Martin Voltr

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz