Svaz loví další trenéry do malých klubů. Je to běh na dlouhou trať, ví Procházka

Foto: Pojď hrát hokej

Ač to tak třeba na první pohled nevypadá, tahle myšlenka je možná jedna z nejzásadnějších, aby celá hokejová „kostra“ v Česku šlapala a informace rychle proudily tam, kam mají. Řeč je o trenérech do malých klubů, kterých je po celé republice 75. A hokejový svaz teď jejich počet bude znovu rozšiřovat.

Plekanec Chance liga

Mise celého projektu je jasná. Zdaleka ne ve všech klubech mají finanční prostředky na to, aby odpovídajícím způsobem zaplatili trenéry nejmladších kategorií. A právě tyto peníze zajistí svaz. „Není to ale jenom o penězích. Souvisí to i s kompetencí trenérů. Není úplně jednoduché najít lidi, které by k tomu jednak měli potřebné vzdělání, ale i charakterové vlastnosti. Ne každý má povahu na výchovu nejmenších dětí,“ upozorňuje Jan Procházka, jeden z vedoucích regionálních trenérů.

Účast v projektu obnáší několik podmínek. Otevřený je pro všechny kluby mimo ty, které mají seniorské týmy v extralize nebo první lize, mimo pražské kluby a mimo kluby, které se spojují v rámci obsazení soutěže. Co se týče samotného trenéra, ten musí být držitelem minimálně licence B.

Podrobnosti a přihláška do výběrového řízení »

Český svaz ledního hokeje se všechny trenéry v malých klubech snaží intenzivně vzdělávat. Posouvat na vyšší úroveň. „Osvětová činnost a předávání aktuálních poznatků, a to i ze světa, funguje dobře. Díky tomu, že došlo k propojení regionálních trenérů a trenérů do malých klubů, se zrychlil přenos informací,“ těší Procházku, pro nějž je právě tato činnost jedním ze zásadních úkolů.

Jak ale bývalý asistent trenéra i videotrenér seniorské české reprezentace podotýká, myšlenka trenéra pro nejmenší není samospásná. „Jednou z jeho misí by mělo být, aby šířil tyto poznatky v klubu na další trenéry. Tam ještě máme rezervy, ne vždy jsou k tomu další trenéři otevření,“ přiznává. „Zažehla se jiskra v klubech, teď je potřeba, aby se to rozšířilo v plamen a zapalovali se naplno i další trenéři.“

Seminář pro trenéry v září 2017:

Práce znamená i čerpání nových zkušeností na vlastní „tělo“. Naposledy se čtyřicítka koučů vydala na stáž do švédské Frölundy a okolních klubů, aby poznala metody místní hokejové výchovy. „Stáže jsou asi nejefektivnějším způsobem. Na vlastní oči můžou vidět ty věci, které se jim snažíme sdělit,“ pokyvuje Procházka. A co pravidelné aktivity? „V klubech průběžně celou sezonu děláme semináře, takže ti trenéři nemusejí nikam cestovat,“ reaguje.

Projekt je jedním z těch, které mají českému hokeji pomoci udržet krok se světovou špičkou. V téhle konkrétní činnosti má možná i náskok. „Regionální trenéři ve vyspělých zemích fungují, ale aby byl trenér u malých dětí, přímo placený svazem, to pokud vím, nikde nemají. Teď je na nás, jak to uchopíme dál,“ přemýšlí Jan Procházka. A třeba se jiné země budou naopak inspirovat od Česka.

Uzávěrka přihlášek do šesté etapy je 30. dubna 2018, noví trenéři do malých klubů přibydou v září. Už teď jich ale funguje po celé zemi 75, což je víc než slušné číslo. „Dlouhodobým cílem je, aby se to dostalo do všech klubů. Samozřejmě to nejde najednou, což je otázka nejen financování, ale i výběru klubů. Kluby na to musí být připraveny,“ říká kouč.

„Najít správné lidi chvilku trvá a kluby musí splňovat určité podmínky. Chceme vidět, že klub dobře pracuje s mládeží a třeba neorientuje veškerou pozornost na dospělý hokej,“ upřesňuje.

I mezi trenéry nejmenších dětí se najdou zvučná jména. O tom to ale není, bohatá hráčská minulost či úspěchy často neznamenají výhodu, a už v žádném případě snad podmínku přijetí do projektu. Naopak, svaz rád přivítá i nové, perspektivní trenéry.

„Nejdůležitější je vztah k dětem. Umět s nimi komunikovat, svým způsobem si s nimi umět hrát. To je otázka povahy jednotlivých lidí,“ dodává regionální trenér Jan Procházka.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz