Švédsko už mládežnické ligy odpískalo. Finové a Švýcaři hrají

Foto: Karel Švec, Český hokej

Už přes tři měsíce stojí v českém hokeji všechny mládežnické soutěže a návrat zápasů je v nedohlednu. To našim talentům v dohánění světové konkurence rozhodně nepomůže... Na druhou stranu v tom nejsou úplně sami.

O Kapku lepší hokej

Většina týmů v Juniorské lize akademií stačila odehrát necelou desítku utkání, účastníci Extraligy dorostu okolo sedmi. Od 12. října už nikdo k zápasům nenastoupil, vyjma pár přáteláků, které v krátkém období umožnilo rozvolnění opatření proti šiření koronaviru.

Velmi podobně jsou na tom v Německu: Země, která v posledních letech dodala na draft NHL několik špičkových hráčů, spustila mládežnické soutěže před koncem září a stopku jim vystavila 1. listopadu. Vzhledem k celkové situaci to u našich západních sousedů na restart ani trochu nevypadá.

Covid-19 velmi výrazně sevřel i Švédsko. Junioři tam během září a října nastoupili k devatenácti kolům nejvyšší ligy, dorostenci jich stihli přes deset. Chvilku po skončení mistrovství světa do 20 let dorazila ze země zpráva, k níž se zatím nikdo jiný neodhodlal.

Švédové nechali běžet pouze tři nejvyšší soutěže mužů a ženskou SDHL, jakožto profesionální ligy. Všem ostatním zbytek sezony škrtli! Z českých krajánků se tak mimo hru ocitli Jakub Altrichter, Tadeáš Talafa či celá legie v osmnáctce Lidingö Vikings; letos vynikajícího Theodora Pištěka zachránila třetí seniorská soutěž.

„Rozhodnutí pro nás bylo smutné, ale vzhledem k situaci v zemi bohužel nutné. Doufáme, že se v hokeji budeme brzy moci vrátit k tréninkům i zápasům,“ uvedl předseda Švédské hokejové asociace Anders Larsson.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Opačná situace platí u nejvyšších soutěží ve Finsku a Švýcarsku. Finové „stáli“ v prosinci, ale teď už zase hrají a mají za sebou necelých třicet zápasů. Z českých mladíků tak pokračují třeba Adam Kalaj coby nejproduktivnější cizinec soutěže U20, talentovaný 16letý obránce Tomáš Hamara či exchomutovská dvojice Josef KoláčekStanislav Vrhel

V soutěži U18 to jsou zase Filip Juříček, obránce Marek Alscher a další, sedm utkání s bilancí 2+0 má za sebou nováček Eduard Šalé. V lize U16 září Adam Jecho, který rovněž za sedm zápasů nasbíral 19 bodů (11+8).

Švýcary přibrzdil koronavirus během podzimu, následně se také ve všech kantonech vrátili do hry. Nejvyšší ligy U20 a U17 by se letos měly dohrát do finiše, zato všechny nižší stupně se už do jara neobnoví; mládežnický výbor svazu je v úterý zrušil.

Mezi švýcarskými juniory se letos prosazují Dominik Binias se Šimonem Marhou. Dva čeští mladíci pak dokonce vévodí produktivitě celé dorostenecké soutěže, jedná se o útočníky Rapperswilu Františka Albrechta a Filipa Čápa.

Pouze na ruskou Mládežnickou hokejovou ligu neměl koronavirus žádný vliv a celý ročník v ní probíhá beze změn.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz